stříkačka u prsu, suplementor

Stříkačka u prsu

Stříkačka u prsu – jde o způsob dokrmu složitější na manipulaci, ale nekazí techniku kojení dítěte, ani nehrozí odstavení dítěte. Je vhodný především pro děti, které jsou línější sát z prsu a dožadují se, aby mléko lépe teklo, nemají chuť jinak u prsu být. Proto jim může být mléko do pusinky přistřikováno hadičkou (opět lze použít cévku na krmení novorozence nebo hadičky z infuzního setu - viz. krmení stříkačkou) přímo u prsu a dítě je tak motivováno k sání prsu, z kterého teče mléko, dochází k lepší stimulaci laktace. Hadička musí trochu přesahovat bradavku, aby dítě mohlo hadičku s bradavkou pevně uchopit. Hadička je přilepena k prsu a matka nebo druhá osoba pomaličku mléko vstříkují do pusinky dítěte – buď dle potřeby, když dítě nesaje, tak jako stimulaci k sání, případně je možné tímto způsobem dítě dokrmovat menšími dávkami mléka (max. 30-40 ml, tj. 2 stříkačky). Tento způsob je vhodný jen pro krátkodobé pravidelné používání (max. 2 týdny), vzhledem ke své složitosti. Pro intenzivnější stimulaci laktace nebo větší dokrmy je vhodný suplementor.

kojení stříkačkou u prsu

Suplementor

Suplementor (cena asi 900,-) – speciální relaktační pomůcka, nekazí techniku kojení, ani se dítě nemůže odstavit – krmení probíhá přímo u prsu. Matka má na krku zavěšenou lahvičku s mlékem, od které vedou 2 tenké hadičky (v balení jsou hadičky 3 různých průměrů, začíná se nejširším průměrem a cílem je nejtenčí průměr, kdy mléko teče již tak pomalu jako z prsu). Ty se přilepí k prsu, konce hadiček lehce přesahují bradavku. Dítě poté saje prs, tím stimuluje tvorbu mléka a zároveň se dokrmuje ze suplementoru. Čím výše na krku je lahvička zavěšena, tím snadněji mléko teče a dítě vynakládá menší úsilí na vysátí mléka.

Tento způsob krmení je vhodný pro složitější případy, kdy dítě je líné sát, neumí sát, nechce sát, nemá motivaci k sání, pro slabší děti, které pomalu přibývají na váze, v případech, kdy se mléko obtížně z prsu spouští, při nedostatku mléka či při úplném rozkojování, kdy je laktace velmi nízká nebo téměř nulová. Je také možné takto krmit nedonošené děti, děti s roštěpy. Je možné jim simulovat kojení např. u adoptovaných dětí, kdy maminka chce mít těsný kontakt s dítětem – dítě může být takto „kojeno", přestože z prsu nezíská ani kapku.

Užití suplementoru je velmi široké – od malých nepravidelných dokrmů až po dlouhodobé plné krmení dítěte velkými dávkami mléka. Obzvlášť vhodný je pro rozkojování v případech, kdy je dítě zmateno lahví, odmítá aktivní spolupráci u prsu či je částečně na dokrmu umělým mlékem. Tímto způsobem je aktivně stimulována laktace a maminka šetří čas, když nemusí dítě dokrmovat po kojení, ale je dokrmováno přímo při kojení.

kojení suplementorem kojení suplementorem kojení suplementorem

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit