správné přisávání

Správné držení prsu

Všechny prsty kromě palce podpírají prs zespodu – sjedeme rukou od žeber směrem nahoru a prso jen podebereme, dítěti ho podáváme – nijak ho nemačkáme a nedeformujeme. Palec je nahoře na prsu, vysoko nad bradavkou a dvorcem, kterých se nedotýká. Není vhodný často používaný nůžkový úchop (držení prsu mezi ukazovákem a prostředníkem), kdy dochází k nevhodnému tvarování dvorce a bradavky, dítě se nemůže pořádně prsu chytit a s prsem nelze tak dobře manipulovat.

Bradavky ani dvorce se nedotýkáme, můžeme je vytvarovat jinak, než by si je dítě přirozeně chytlo a může dojít k jejich poškození, ragádám – prasklinám díky namáhání na nevhodném místě.

Velmi malá prsa nemusíme přidržovat vůbec, můžeme dítě přikládat rovnou k bradavce.

technika kojeni

Správné přisávání

Dítě pevně držíme, chytneme prs a vyvoláme u dítěte hledací reflex. Jakýkoliv dotyk v oblasti obličeje a hlavně kolem pusinky vyvolává u dítěte do 3. měsíce věku tento reflex – dítě otáčí hlavičku ze strany na stranu a otevírá do široka ústa. Když obkroužíme bradavkou rtíky dítěte, tak nasměrujeme hledání a otevírání pusinky požadovaným směrem. Když dítě otevře ústa doširoka – jako při zívání, tak ho honem přistrčíme k prsu a vložíme mu do úst bradavku a co největší část dvorce, hlavně jeho spodní části. Bradavka se v ústech dítěte dotkne horního patra, kde je bod, který vyvolá u dítěte sací reflex a dítě začne sát.

Nepřikládáme k prsu kříčící dítě – většinou má nahoře jazýček a nemůže tedy prs správně uchopit. Můžeme ho uklidnit vložením našeho čistého ukazováčku do pusinky – bříškem směrem nahoru, k sacímu bodu na horním patře dítěte. Dítě si trošku prst „podudlá", uklidní se a my můžeme opakovaně přisátí vyzkoušet.

technika kojeni2

Video - správné přisávání

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit