Kojící pomůcky

Užiteční pomocníci při kojení

Kojení jako přirozený přírodní proces videálním případě probíhá bez jakýchkoliv umělých zásahů, pomocníků nebo pomůcek. Matka a její dítě si vystačí sami. Protože se ale člověk evolučním vývojem stále mění a má potřebu zasahovat i do přirozených procesů přírody, vylepšovat je a zjednodušovat, tak ani oblast kojení nezůstala stranou. Existuje celá řada pomůcek, které, jak již nadpis, napovídá, mohou být při kojení užitečnými pomocníky.

Pomůcky používané během těhotenství – tuto kategorii vdnešní době zastupují již jen speciální tvarovače prsních bradavek, které se nosí od ukončeného 6. měsíce gravidity vpřípadě vpáčených nebo výrazně plochých bradavek. Jejich nošením dochází kpostupnému vytahování bradavky před dvorec a tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného kojení, přestože jinak by bylo jen velmi obtížné. Existují dva druhy tvarovačů bradavek – tzv. formovače ve tvaru mušlí a Niplette systém, který podtlakem vytahuje bradavku do malého kloboučku.

Ženy, které mají běžný tvar bradavek, tzn, že vystupují nad dvorec a dítě je může uchopit není nutná žádná příprava na kojení vprůběhu těhotenství.

Odsávačky mateřského mléka

Elektrické nemocniční odsávačky – jde o velké odsávačky, které se používají především vnemocnicích na odděleních nedonošených dětí, kdy matky potřebují intenzivně stimulovat laktaci. Tyto odsávačky jsou velmi účinné, je možné je zapůjčit i kdomácímu použití.

Elektrické odsávačky pro domácí použití – jsou výbornou volbou vpřípadě, kdy je nutné pravidelné odsávání mateřského mléka nebo intenzivní zvyšování nebo udržování laktace. Nejlepší stimulací jsou odsávačky, které odsávají obě prsa najednou. Pro zaměstnané matky nebo ženy, které často cestují existují dokonce odsávačky vcestovní verzi sveškerým příslušenstvím vpraktické tašce. Samozřejmou součástí všech kvalitních elektrických odsávaček by měla být regulace síly a rychlosti odsávání.

Manuální odsávačky - existují v nejjednodušších typech balónkových nebo pístových, které jsou určené opravdu kjen příležitostnému použití (nejsou příliš šetrné kprsům) až po kvalitnější pákové nebo dokonce dvoufázové, které simulují co nejvěrněji rozličné fáze sání dítěte. Manuální odsávačky nejsou určeny pro časté a pravidelné odsávaní, protože hrozí namožení šlach na rukou.

Pro odstříkávání rukou bez odsávačky je možné zakoupit speciální nádobku, která je přímo určená kzachycení odstříkávaného mléka.

Pomůcky při problémovém kojení – vprvní řadě jsou to kojící kloboučky, někdy také nazývané medúzky nebo nesprávně chrániče nebo ochrana bradavek. Jejich správné využití by mělo být jen vpřípadě plochých nebo vpáčených bradavek, protože jde vpodstatě o protézu bradavky. Neměly by být využívány, když jsou na bradavkách prasklinky, protože jednak to nevyřeší příčinu (kterou je nejčastěji nesprávná technika kojení) a také pod kloboučky vzniká ideální prostředí pro vznik kvasinkové infekce, která je velmi nepříjemná a bolestivá. Kojící kloboučky jsou kdostání ve 3 velikostech (S, M, L) a je potřeba vždy vybrat tu správnou, jinak může dojít kporanění bradavky.

Chrániče bradavek – mají tvar mušle svelkým otvorem pro bradavku sdvorcem a zvnější vypouklé strany se nachází větrací otvory. Chrániče jsou výborné vpřípadě hojení poraněných bradavek, kdy je pro ženu bolestivý i dotek oblečení na prsou. Chrániče potom izolují před těmito dotyky (vkládají se do podprsenky) a zabezpečují přitom stálou cirkulaci vzduchu, která je pro hojení nezbytná.

Sběrače mateřského mléka - najdou využití u maminek, které trpívají samovolnými odtoky mateřského mléka vprůběhu dne nebo silným spouštěcím reflexem během kojení. Přebytečné mléko odkapává do těchto mušlí a při dodržování hygienických opatření je pak možné mléko skladovat a později využít.

Hydrogelové polštářky (vložky) – využívají metodu tzv. mokrého hojení, která se úspěšně využívá např. při léčbě proleženin. Jsou výborné při léčbě ragád – prasklin na prsou a to vpočátečních i pokročilých fázích. Jeden polštářek se vždy nosí 24 hodin na prsu, sundává se jen na kojení. Kvýraznému zlepšení dochází již po 2-3 dnech.

Potřeby pro kojící ženy – zvyšují komfort při kojení pro ženu i dítě.

Kojící podprsenka – alespoň dvě kvalitní, bavlněné podprsenky by neměly chybět všatníku žádné kojící ženy, snad svýjimkou matek, které mají opravdu malá prsa. Hlavně vprvních měsících bývají prsa nalitá mlékem a jsou těžká a je tedy nutná jejich podpora pro zachování tvaru i po odstavu dítěte. Kojící podprsenky mají speciální mechanismy, které umožňují nabídnout prso dítěti, aniž by bylo nutné rozepínat celou podprsenku a zároveň poskytují oporu prsu, zekterého se právě nekojí. Způsoby předního rozepínání jsou různé – click, clack systém, zip, dvouvrstvá překládaná část. Při nákupu kojících podprsenek je nutné počítat stím, že po porodu se velikost prsou ještě změní a to zhruba o jednu velikost nahoru.

Vložky do podprsenky – zabraňují znečištění oděvu unikajícícím mateřským mlékem. Vkládají se do podprsenky a mohou být jednorázové nebo také bavlněné, které je možné prát a používat stále znova. Tyto vložky se vyplatí hlavně ženám, které díky nadměrnému úniku mléka mají velkou spotřebu jednorázových vložek.

Kojící polštář – velice usnadňuje kojení hlavně maminkám prvorodičkám, protože umožňuje jednodušší manipulaci sdítětem, které na polštáři leží. Zároveň ale šetří záda i ruce matky, protože se žena může o polštář pohodlně opřít a na rukou nemusí držet váhu dítěte. Hlavně první týdny žena tráví kojením mnoho hodin denně a proto je každá úleva vítána. Polštáře je možné zakoupit vrůzné délce a tvarech (podkova, kruh, had) a také srůznými výplněmi (většinou polystyrénové kuličky nebo molitan).

Oblečení pro kojící ženy – zvyšují pohodlí a intimitu při kojení, protože žena si nemusí oděv vyhrnovat ke krku, ale stačí rozepnout nebo odklopit díl a prso dítěti vložit do pusinky (technicky bývá oblečení řešeno buď dvěma vzájemně se překrývajícími díly nebo zipovým zapínáním). Je možné sehnat tílka, trička, svetříky, topy, šaty, plavky i pyžama.

Speciální pomůcky – kojící šátky, poncha a kojící klobouky, jsou velmi diskrétními pomocníky při kojení na veřejnosti. Do kojícího šátku se dítě vpodstatě vloží a matka si pak šátek zapne kolem krku (nejde o běžné šátky na nošení dětí). Kojící poncho má na sobě oblečené matka a dítě pak při kojení skryje vjednom zcípů. Kojící klobouk má na hlavě dítě a krempa klobouku, která je velmi široká zakrývá celý proces kojení. Tyto speciality zatím nejsou vČR kdostání, vUSA jsou běžné.

Pomůcky pro alternativní způsob krmení - používají se vpřípadech, kdy dítě nemůže být kojeno nebo potřebuje podat dokrm. Zvyšuje šanci na zachování kojení, protože dítě není mateno jinou technikou sání zlahve. Alternativní způsoby krmení by neměly být pro dítě příliš snadné, protože větší, chytré dítě se pak může odstavit i lžičkou.

Lžička a stříkačka – jednoduché pomůcky ke krátkodobému použití. Stříkačkou je možné dítě krmit buď přímým přistřikováním mléka do pusinky, po prstě nebo pomocí hadičky (ideální je sonda pro krmení nedonošenců), kterou je možné přilepit kprsu.

Finger tip – pomůcka pro hygieničtější krmení dítěte po prstě (nástavec na prst).

Kádinka, kalíšek, pohárek – velmi vhodné i pro nedonošené děti. Mléko se pomalu vlévá dítěti do pusinky, nutná je jeho aktivní spolupráce, tzn. špulení pusinky, nasávání mléka a polykání. Manipulace vyžaduje trochu cviku, pak je ale krmení snadné.

Lahev se lžičkou – existují různé druhy, doporučuji spíše plastovou měkčí lahvičku, kde je možné korigovat rychlost toku mléka. Lahvička se lžičkou by měla být používána jako lžička, tzn. vždy naklopit, nenechat mléko samovolně stékat do pusinky.

Soft cup – lahev, která má místo běžného dudlíku na konci dlouhou silikonovou lžičku. Dítě by mělo mléko aktivně vysávat. Velmi vhodný způsob alternativního krmení vpřípadě, kdy dítě nemůže být kojeno delší dobu nebo když potřebuje trvalý dokrm.

Haberman – speciální lahev pro děti srozštěpem rtu nebo patra nebo pro děti se sacími problémy.

Suplementor – výborná pomůcka pro rozkojování, hlavně vpřípadech, kdy není mléka dostatek a je potřeba dítěti podávat dlouhodoběji dokrm. Motivuje dítě kaktivnějšímu sání a tím je lépe stimulována laktace. Suplementor je tvořen lahvičkou, kterou si matka zavěsí na krk a tenkýma hadičkama o třech různých průměrech, které si matka nalepí kprsu tak, aby dítě mohlo sát zároveň bradavku i mléko zhadiček.

Článek byl uveřejněn v časopise Děti a my (číslo 10/2009), autor Jiřina Mrázková

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit