on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolesti prsou a kojení - pravděpodobně kvůli tomu, že dcerka málo otevírá pusinku a bradavky tiskne

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu.
Pročetla jsem si celou databázi otázek týkajících se bolesti prsou, ale nenašla jsem tam odpověď na jeden z problémů.
I když mám již druhé dítě (první dcera - dnes 4 roky byla kojena 18 měsíců), zaskočily mě problémy s kojením. Nejprve jsem hledala chybu u sebe a vylepšovala polohu při kojení a dělala všechno možné, aby kojení nebolelo, ale bolest přetrvává. Druhá dcera má nyní 7 týdnů, porodní míry 3,96 kg a 53 cm, dnes 4,8 kg a 57 cm. Je pouze kojena (7-8x denně), resp. dokrmována nasbíraným mateřským mlékem (v posledních dnech vypije 3OO ml denně). Zjistila jsem, že dcera špatně a málo otvírá pusinku při přiložení a bradavku (mám je spíše ploché) mi "žmoulá" rty než ji natáhne. Takže bradavky jsou trochu poraněné a bolí.
Bolest prsou, resp. bradavek je trojí:
První: Při přiložení. Špatné přiložení, málo otevřená pusinka.
Druhá: Při kojení. Špatná poloha, silný stisk, ragády, mokvající bradavky.
Třetí: Po kojení. Bělavé bradavky, píchání bradavek i v hloubce, pálení celých prsou.
Všechno lze řešit - lepším přiložením (jak naučit dítě dobře otevřít pusu?), zlepšením polohy (použít kojící polštář?), ale nevím, co je příčinou palčivé bolesti celých prsou. Někdy pálí obě zároveň, někdy jen jedno (větš. pravé), většinou pálí po kojení. Palčivá bolest se neopakuje už tak často jako v prvních týdnech po porodu, kdy jsem nesnesla cokoliv na prsou.Užívala jsem Paralen (ten nezabíral), pak Ibalgin (bolest se hodně zmírnila). Taky mi dělaly dobře studené obklady. Ještě mě trápí mokvající bradavky, zvláště levá, kdy mi téměř neustále teče mléko. Zkoušela jsem Bepanthen, B. plus i Chicco hydrogel.tampony.
Nejprve jsem vše konzultovala s por. as. paní Dorazilovou, kterou znáte, pak se svým gynekologem a ještě se chci poradit s místní laktační poradkyní.
Ráda bych ale znala i Váš názor. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za zdlouhavý popis.
S pozdravem
Monika Urbancová

Odpověď: Dobrý den, přemýšlím, odkud víte, že znám paní Dorazilovou? :-)) Ale máte pravdu, znám. :-)
Ale k Vašemu problému. Osobně si myslím, že jste na to vlastně sama přišla. Pokud dítě nemá dobrou techniku kojení, málo tu pusinku otevírá a při kojení tiskne bradavky, tak veškeré ty potíže s tím mohou souviset. Dokonce i ta hluboká bolest a pálení mohou (ale také nemusí) být způsobeny nedobrou technikou sání.
Takže bych pilovala to, aby dcerka opravdu důkladně otevírala pusinku - lze to natrénovat. Před přiložením dítě aktivujte tím, že ji budete obkružovat opakovaně rtíky bradavkou, stříknete na ně mlíčko a budete čekat až opravdu otevře dokořán. Můžete ji pomoci tlakem palce na její dolní čelist. Nutná je velmi těsná blízkost Vás obou, aby jste mohla velmi rychle v ten nejlepší okamžik přisunout dcerku k prsu - rozhodně ji tam necpěte prso, ale Vy musíte přitisknout dítě. U dětí, které nejsou tak šikovné v technice kojení pak stačí málo - že se pohnete a už drží bradavku zase špatně. Vhodná poloha je hlavně boční fotbalová a k té je kojící polštář ideální, dítě v této poloze na ruce dlouho neudržíte.
Pokud se dítě přisaje špatné, tak malíčkem zatlačit na čelist a počkat až dítě stisk povolí a pak teprve prso vytáhnout z pusinky. Pokud chcete jen upravit spodní čelist či uvolnit stisk, tak opět palcem tlačit na dolní čelist dítěte, lze tímto způsobem upravovat pozici čelisti a otevření pusinky i přímo při kojení. Z horní čelistí a rtem nedělejte nic, tam se to upravovat nedá, vždy je to na úkor vytažené bradavky z pusy.
Takže hlavní bod programu by asi mělo být opravdu zdokonalení té techniky, která skutečně může být zdrojem všech potíží (i té bílé bradavky).
Jistě jste ale četla v Databázi, že se může jednat i o syndrom bělavé bradavky či o kvasinkovou infekci. Nelze toto vyloučit, proto je vhodné tu genciánku vyzkoušet a prso takto zaléčit, případně i Pevaryl krém. Bepanthen Vám na tyto problémy nepomůže, hydrogelové polštářky jsou super, ale na jednorázové ragády, jinak se musí odstranit hlavně příčina. Je nutné prsa hodně větrat, nejlépe chodit "nahoře bez" či nosit chrániče bradavek od Medely, kdy bradavky také mohou krásně větrat.
V případě syndromu běl. bradavek může pomoci i teplo, teplé obklady (ale někdo zase má radši studené, což je asi Váš případ), můžete doplnit vápník a hořčík, mohou také částečně pomoci. Ale reálně se toho se SBB moc dělat nedá, ale po 2.-3. měsíci se potíže lepší až většinou vymizí. Ale jak jsem již psala nahoře - opravdu to spíše přikládám nevhodné technice dcerky.
Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se to u Vás vyvíjí a hlavně držím pěsti, ať si můžete kojení konečně užívat bez bolesti!

Autor
-
ID otázky: 30695

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit