on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak postupovat se zaváděním příkrmů, když má dítě stále zažívací potíže?

dotaz: Mám 5,5 měsíčního chlapečka. Zhruba od tří týdnů věku ho přikrmuji nutrilonem nejprve premium (po něm hodně blinkal) pak AR. Přikrmování nutrilonem jsme zavedli, protože i po častém přikládání k prsu málo přibíral - max. 100g za týden, někdy jen 40, 60g. Porodní váhu měl 3,15kg, při odchodu z porodnice 3kg, pak mi doma zhubl na 2,92kg a porodní váhy dosáhl teprve ve 4 týdnech kdy jsem změnila dětskou lékařku a ta mi doporučila po každém kojení přikrmovat nutrilonem AR. Syn začal prospívat, nyní váží 6,9kg. Bohužel mu přestalo chutnat mateřské mléko, k prsu se už vůbec nepřisaje, vím že je to krmením z flašky, která se mu líbí víc a je to pro něj menší námaha. Řešíla jsem to používáním odsávačky a krmila ho matěřským mlékem z láhve, ale asi před měsícem začal dělat u toho opičky - vytlačoval dudlík a mléko z pusy a šklebil se. Je možné že mu už moje mléko vůbec nechutná? Ptala jsem se na to doktorky, jestli v něm nemůže cítit něco špatného (léčím se s chronickým zánětem štítné žlázy) a ta mi řekla že neexistuje špatné mateřské mléko. Vydržela jsem s odsávačkou do 5. měsíců, bohužel jsem na odstříkavání měla méně času než dřív tak se mi mléko ztratilo a nepodařilo se mi obnovit, malý mi taky nepomůže. Moc mě to teď mrzí.
Teď už asi měsíc bojujeme s nemléčnými příkrmy. Musím teda říct že synovi chutná téměř vše co mu nachystám. Ale má problémy s kakáním. Začali jsme zeleninkou na oběd. Koupila jsem pro začátek první lžičku od Hami. Nejprve mrkvičku, první den 3 lžičky, druhý 4 lžičky, třetí zbytek sklínky. Pak jsem stejným způsobem zkusila doma vařený brambor a brokolici první lžičku. Pak jsem mu uvařila dohromady brambor, mrkev a kousek petržele,rozmixovala a přidala pár kapek olivového oleje. Dostal z toho po 2 dnech průjem, kakal i 6x denně. Tak jsem mu dala zase jen samostatně mrkvičku a zlepšilo se to. občas mu dám kupovaný zeleninový příkrm a to ho neprožene. Jen to co mu uvařím já. Před 14 dny jsme k tomu přidali ráno ovocnou přesnídávku. Nejdřív jablíčko, to mu moc nechutnalo ale teď už baští, pak hrušku, banánovou, a jablko s mrkví. Z hrušky měl průjem a pořád tlačil, z banánu ho strašně bolelo bříško, tak jsme zůstali zatím u jablíčka. Syrové jsem zatím nezkoušela. Ještě jsem zapoměla napsat, že od malinka trpí bolestmi bříška, dávala jsem Sab, moc nepomáhal až teď na noc pomůže, když mu ho občas dám. Přes den se ale kroutí, bije se rukama do bříška, napíná nožičky a je nervozní. Tak nevím jestli nejdu na ty příkrmy špatně. Tento týden začal mit stolici tužší a pořád tlačí i když z něj už nic nejde ven. Občas mu dám na noc rýžovou kaši nutrilon.
Ještě musím k tomu napsat, že i když se mi už zdá že se na oběd dost nají, musím mu k tomu přidat ještě mléko, protože do hodiny po jídle řve a čaj odmítá. Jak to mám udělat abych polední dávku mléka odstranila úplně? Ráno po přesnídavce je to stejné. Taky nevím jestli je dobré zapíjet mlékem ovocnou přesnídávku. Zase ho nechci ochuzovat o mléčnou dávku, někde jsem četla, že dítě v jeho věku by mělo vypít kolem 700 ml mléka denně. Dávám mu pořád nutrilon AR, teď už 2. Jiný nesnese, po folow on celý den ublinkával sraženiny.
Byla bych moc ráda kdybyste mi poradila jak sestavit jidelníček, co a jak často mu můžu dávat abych jeho trávení moc nezatěžovala a aby ho tolik nebolelo bříško.

odpověď: K tomu dotazu, zda prckovi mohlo přestat chutnat Vaše MM - no, bohužel ano. Děti mají různé chutě a pokud mu prostě více začal chutnat Nutrilon....netrapte se, dělala jste to výborně, takže rozhodně žádné výčitky mít nemusíte.
Co se týče problémů syna se zažíváním. Můj názor je takový, že u dětí s takovými zažívacími potížemi by se měly příkrmy odložit na co nejpozdější dobu, minimálně na ukončený 6. měsíc. I u dětí na UM už se preferuje plná mléčná strava do ukončeného 6. měsíce. Váš synek potřeboval čas, aby mu trávící soustava lépe vyzrála. No, nyní už to neřešte a s příkrmy pokračujte, není vhodné už zase přestávat. To zavádění jinak děláte velmi dobře, není tomu co vytknout. Bohužel máte senzitivnější dítě, takže to musíte dělat tak, jako dosud - zkoušet, co mu dělá dobře. Nebojte se, mělo by se to časem lepšit. Pokud mu nesedí to, co připravujete doma, tak zkuste vařit potraviny v jiné vodě. Pokud vaříte v kojenecké vodě, tak zkuste jinou značku, případně i vodu z vodovodu (jen na přípravu, zatím ne na pití).
Plná dávka oběda je asi 200-250 ml, poté už dítě rozhodně nepotřebuje na zapití mlíčko. Pití trpělivě nabízejte - čajík, vodu, ovocné či zeleninové šťávy. Plná dávka dopolední či odpolední svačinky je 150-200 ml, takže tam platí to stejné. Chce to trpělivost a tu Vy máte. Děláte to výborně, žádné obavy. Pokračujte v trpělivém zkoušení a nabízení.
Veškeré další informace, jak se zaváděním příkrmů postupovat najdete v přiložených souborech.

Autor
-
Příkrmy - co a kdy se může
21. 12. 2006 23:13:38
ID otázky: 29529

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit