polohy vleže

Poloha 1 - Matka i dítě na boku

Velmi pohodlná poloha. Matka by měla být trochu prohnutá v zádech, aby se dítě mohlo dobře zapřít o břicho matky. Dítě musí být na boku, těsně přitisklé k břiše matky, nesmí ležet na zádech a mít pouze otočenou hlavičku k prsu. Je to pro něj nepohodlné, únavné a také je nevhodně drážděna bradavka a může docházet k jejímu poškození. Matka by se neměla opírat o loket, protože v této poloze dlouho nevydrží a při jakémkoliv nepohodlí může být negativně ovlivněno spouštění mléka. Naopak je velmi vhodný pohodlný polštář pod hlavu a třeba i polštářek za dítě, aby se nepřeklopilo na záda - pak není nutné ho přidržovat.

Tato poloha není zcela vhodná pro úplný začátek kojení, pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání – není zde dobrá manipulace s dítětem při přisávání, nelze příliš upravovat techniku přisátí a na dítě není zcela dobře vidět. Přesto je tato pozice nejčastěji používanou v porodnicích a matky často odcházejí s poškozenými bradavkami, protože dítě jen slepě k prsu přistrčí a ono samo si nějak bradavku uchopí.

poloha_vleze poloha vleže

Poloha 2 - Matka na zádech, dítě na bříšku

Poloha velmi vhodná pro ženy po císařském řezu, matka si může dítě pohodlně, bez tlaku na jizvu, přesouvat od jednoho prsu k druhému. Je to také poloha vhodná pro menší a nedonošené děti, těsný kontakt (obzvlášť, pokud jde o kontakt kůže na kůži – nahá matka, nahé dítě) dítě podporuje v přirozených reflexech a snaží se samo aktivně prs uchopit. Poloha je vhodná i pro ženy se silným spouštěcím reflexem, kdy kojením proti gravitaci mléko neteče tak silně.

poloha vleže poloha vleže

Poloha 3 - Matka na zádech, dítě na boku

Rovněž poloha velmi vhodná pro ženy po císařském řezu nebo pro kojení dvojčátek. Dítě nebo děti musí být podloženy polštářem, aby pohodlně na prs dosáhly.

poloha vleže poloha vleže

Poloha 4 - Kojení na boku z horního prsu

Je obzvlášť vhodná pro ženy s většími prsy, ale je pohodlná pro všechny matky, které v noci kojí z obou prsou – není nutné dítě nebo sebe složitě přesouvat na druhou stranu. Stačí se jen více překlopit na břicho a stabilitu sebe i dítěte zajistit nohou předsunutou před tělo a ohnutou v koleni.

poloha vleže P8040045

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit