Režim kojící ženy - hubnutí, cvičení, alkohol, kouření, strava aj.

Režim kojící ženy

Může kojící žena jít cvičit? Může jít do solária? Co může a nemůže jíst? Může si dát cigaretu nebo skleničku vína? Některá ztěchto otázek napadne každou kojící matku. Dalo by se odpověď jednoduše – všeho smírou, ale tak jednoduché to není, protože každá ztěchto otázek má vodpovědí nějaké ALE.

Solárium

Poslední výzkumy prokázaly, že pravidelné využívání solárií osobami mladšími 30 let zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže až o 75%. Proto by každá matka měla zvážit, zda takové riziko vůbec podstoupit. Pro kojící ženy neplatí žádná zvláštní pravidla, solária mohou používat naprosto stejně a se stejným rizikem pro sebe jako ostatní ženy.

Sauna

Saunu mohou využívat kojící ženy bez omezení, samozřejmě je nutné se poté důkladně osprchovat a důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vsauně může docházet vlivem tepla ksamovolnému úniku mléka.

Hubnutí

Vdobě kojení se nedoporučuje držet redukční diety a pokud už chce žena hubnout, tak velmi pomalu, maximálně 2 kg za měsíc. Rychlým hubnutím se totiž odbourávají škodlivé látky uložené vtukové tkáni a přecházejí do mateřského mléka. Kojení samotné jak energeticky náročný proces by měl při vyváženém jídelníčku vést kpozvolnému váhovému úbytku.

Strava

Kojící matka může jíst vpodstatě vše. Vše ale smírou. Strava by měla být pestrá, vyvážená a pravidelná, aby mateřské mléko bylo kvalitní a bohaté na všechny živiny. Důležitý je dostatečný příjem tekutin (2-3 litry denně). Žádná potravina není zakázána, ale pokud trpí děťátko na nadýmání, tak je vhodné nadýmavé potraviny omezit (luštěniny, cibule, zelí, květák, brokolice, hroznové víno, kynuté potraviny aj.). Také ostrá, příliš kořeněná, přesolená nebo tučná jídla nepatří knejvhodnějším. Pokud jsou nějaké potraviny, které nedělají dobře samotné matce, tak je pravděpodobné, že ani děťátko je nemusí dobře snášet. Pokud jsou matka, otec nebo sourozenci dítěte či samotné dítě alergici, tak by žena měla mít hypoalergenní jídelníček svyloučením některých potencionálních alergenů (např. mléčné výrobky, rajčata, papriky, citrusové a tropické ovoce, jahody, oříšky, kakao, med, uzeniny, ryby apod.).

Sport, cvičení

Sportování i cvičení je při kojení možné, ale je důležité, aby zátěž byla zvyšována pozvolna. Velmi vhodná je kvalitní sportovní podprsenka, která bude oporou pro těžká prsa. Ze začátku je lépe vyhnout se sportům, kde dochází kotřesům (běh, aerobic), prsa mohou být poté bolestivá. Při větší sportovní zátěži se ve svalech uvolňuje kyselina mléčná, která přechází do mateřského mléka a změní jeho chuť. Kyselé mléko pak nemusí dětem chutnat. Je vhodné nakojit těsně před cvičením a pak za 2-3 hodiny, kdy se již kyselina mléčná zmléka odbourá.

Posilování je rovněž vhodné, ale ze začátku opět omezit zatěžování prsních svalů.

Alkohol

I u alkoholu platí, že pokud je jeho míra omezena, je občasná konzumace možná.

 • alkohol se zmléka odbourává stejně jako zkrve. Největší koncentrace alkoholu vkrvi je po 30-90 minutách (při současné konzumaci jídla se alkohol koncentruje pomaleji), poté jeho koncentrace začíná klesat. Po konzumaci alkoholu tedy není nutné mléko odstříkávat, alkohol se postupně odbourá.
 • novorozenec má velmi nezralá játra a proto je lépe vobdobí šestinedělí se zcela alkoholu vyvarovat. Tříměsíční dítě dokáže odbourávat alkohol poloviční rychlostí než dospělý. Děti starší třech měsíců to již dokáží mnohem lépe
 • příležitostné pití alkoholu (sklenička vína, piva nebo drinku) je skojením kompatibilní. Po požití alkoholu je vhodné dítě kojit nejdříve po 2-3 hodinách
 • pravidelné pití alkoholu snižuje množství mléka a blokuje spouštěcí reflex. Výzkumy prokázaly, že „babské rady“ doporučující pravidelné pití např. piva pro zvýšení laktace se nezakládají na pravdě.
 • názory na to, kdy je možné dítě nakojit po požití alkoholu se různí. Někdo říká, že je možné dítě nakojit, když se matka cítí střízlivá („pokud jsi dost střízlivá pro řízení, jsi dost střízlivá pro kojení“), jsou ale i názory obhajující přestávku až devítihodinovou. Délka přestávky, než je dítě nakojeno po pití alkoholu by měla být přímo úměrná množství vypitého alkoholu.
 • pravidelná konzumace alkoholu může vést ke zpomalení psychomotorického vývoje u dítěte, zpomalení jeho váhových přírůstku a zhoršení spánku

Kouření

Kouřící matka nebo jiní členové rodiny ohrožují dítě kojené stejně jako nekojené, pokud se zcela nevyvarují toho, aby kouřili vpřítomnosti dítěte. Dítě, které se stává pasivním kuřákem je ohroženo zvýšeným rizikem vzniku celé řady potíží nebo nemocí: náhlé úmrtí kojenců (až 3x vyšší riziko pro děti kuřáků), zápal plic, zánět středního ucha, leukémie, nádory plic, rakovina nosních dutin, chronické infekce dýchacích cest, astma a další.

Pro kojené dítě, jehož matka kouří je zde zvýšené riziko dalších potíží, díky přestupu škodlivých látek přímo do mateřského mléka a dále kouření škodí i procesu kojení:

 • snížení produkce mléka, blokace spouštěcího reflexu – riziko brzkého odstavu dítěte
 • vyšší výskyt nevolností, zvracení, kolik, průjmů u dítěte
 • poločas rozpadu nikotinu je okolo 90 minut, tzn. že by dítě nemělo být kojeno dříve než 2,5-3 h po kouření
 • čím větší množství vykouřených cigaret, tím více stoupají veškerá rizika pro matku i dítě.
 • názory na počet vykouřených cigaret za den, kdy ještě výhody kojení převáží nad riziky přestupu škodlivých látek do mléka se liší. Čeští odborníci mluví o 5 cigaretách za den, zahraniční o 10-20. Ideální je samozřejmě nekouřit vůbec, případně jen velmi příležitostně.

Kofein

I nadměrné množství kofeinu může vyvolat u dítěte potíže – zvýšený neklid, špatný spánek, častý křik, hyperaktivitu. Stejně jako u dospělého je i pro dítě káva stimulant a čím je dítě mladší, tím menší je jeho tolerance (obzvlášť u dětí do 6 měsíců). Denní dávka kofeinu by neměla být vyšší než 500 mg, což představuje např. 2-3 šálky kávy (kofein je ale obsažen i včaji, čokoládě, coca-cole, energetických nápojích). Nejvyšší koncentrace kofeinu vmléce je zhruba hodinu po jeho požití a poločas rozpadu je závislý na věku dítěte (80 hodin u novorozence, 2-3 hodiny u 6 měsíčního dítěte), ale kofein může dítě ovlivňovat i několik dnů.

Článek vyšel v časopise Děti a my, číslo 6/2010, autor: Jiřina Mrázková

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit