on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Málo mléka - vpáčené bradavky

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně kojení při vpáčených bradavkách. Dceři je teď 14 dní. V porodnici jsem zkoušela kojit přes kloboučky, nicméně mám málo mléka, tedy jsem si opatřila elektrickou odsávačku. Odsávám každé 3 hod 20 min z každého prsa ve dne i v noci. Podaří se mi odsát denně ale jen cca 160 - 170 ml. Hodně piju, i kojící čaje. Ráda bych, aby dcera nemusela dostávat umělou výživu, takže bych ráda věděla, jak zvýšit laktaci. Prsa si i nahřívám a masíruji ve sprše. Také bych ráda věděla postup, zda mám malé dát umělou výživu, pak odsávat, nebo nejdřív přiložit na prsa ke kloboučkům, pak dokrmit umělou výživou a odsávat? Děkuji a přeji hezký den, ET

Autor
ET
ID otázky: 33523

Odpověd:

Krásný večer přeji, Vy potřebujete především někoho, kdo Vám ukáže, jak dcerku nakojit přímo z prsu. Protože i při vpáčených bradavkách je možné kojení přímo z prsu, když dítě dostane šanci takto sát. Zkuste oslovit některou z poradkyň Mamily - jejich seznam najdete na www.mamila.sk . Dítě je schopno se totiž přisávat i bez bradavky - přisává se přímo na dvorec. Jen musí být podpořeno, chce to hodně kontaktu kůže na kůži, chce to hodně příležitostí k samopřisáí (nechte si dcerku jen tak ležet na hrudníku, ať se snaží sama k prsu dostat a přisát), chce to zkoušet různé polohy, chce to přesně pochopit mechanismus přisávání dítěte. No a k tomu je potřeba tu osobní návštěvu poradkyně.

Když by dítě sálo přímo z prsu, tak by i laktace šla lépe nahoru. Ne každému sedí odsávání odsávačkou, ale sání dítěte je něco úplně jiného. Ještě bych doporučila zkusit si na rozjetí laktace půjčit velkou nemocniční odsávačku od Medely. Ty malé domácí elektrické nejsou takové mašiny. Navíc ty nemocniční jsou na dvě prsa najednou, mohlo by Vám to ušetřit nějaký čas a tím i energii.

Co se týká postupu dokrmu atd., tak nejdříve kojit přímo z prsa (případně s kloboučkem), stlačovat prsa v průběhu kojení, střídat prsa i polohy a pak dokrmit - přímo u prsu, ne mimo prs. Přímo cévkou po prsu. Aby se laktace co nejvíce stimulovala a Vy s dcerkou se naučily kojit, tak musíte kojit. Jinak to nepůjde. Koukněte se na nějaká videa na mamiláckých stránkách, je tam vidět, jak má dítě sát, jak stlačovat prsa, jak vsunout cévku po prsu dítěti do pusinky atd. Ale osobní návštěva poradkyně je ve Vašem případě nenahraditelná.

Ke zvýšení laktace lze ještě uvažovat o následujícím: http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potrebujete-vedet/pro-maminky-ke-stazeni/

Jste na úplném začátku kojící "kariéry" a věřím, že se Vám podaří rozkojit. :-) Skutečný nedostatek mléka se vyskytnout může, ale je velmi raritní, většinou se s tím dá hnout, když má žena tu správnou podporu. Moc Vám držím pěsti a přeji hodně síly do boje!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 05. 2017 01:20:43

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit