on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

spokojené miminko po kojení

Dobrý den, mám 3 týdenního syna a řeším už několik dní, jestli je malý dostatečně nakrmený, protože cca do 2 min po kojení začne pokaždé brečet. Třetí den v porodnici se mi parádně rozjela laktace, malý krásně papal a přebýval na váze. Po několika dnech po propuštění z porodnice jsem do obou prsou dostala zánět a od té doby se všechno pokazilo. V týdnu, kdy jsem měla v prsech zánět se mi pravděpodobně snížila tvorba mléka a Filípek za týden přibral ze 3870g pouze na 3920g. Na základě toho nám dětská doktorka doporučila příkrm po kojení. Rozhodla jsem se, že ho zkusím dokrmovat vlastním mlékem a pořídila si odsavačku, taky jsem začala užívat homeopatika Ricinus communis 5ch a vitamíny Feminella Hereditum. Nyní kojím cca 15-20min z každého prsu, přibližně každé 3 hodiny, někdy dříve, v noci kolem 22 hod, poté ve 3hod a 7hod ráno. Co mi děla starosti je průběh kojení, který se od doby, kdy jsem měla zánět změnil. Malý se krásně přisaje, pak pije cca 1až 2 min klidně. Poté začíná být nervózní, neklidný a tahá mi za bradavku a přehazuje si ji v pusince, rychle dýchá a z kojení se stává menší boj. V porodnici krásně pil, tzn. zátáhnul a polknul, nyní tak 3-4 zatáhne a pak polkne. I přesto, že pro něho kojení neprobíhá ideálně, prsa se nechce pustit a vydrží u něho přibližně 15-20 min. Ke konci kojení už je unavený a usíná, tak ho šťouchám pod bradičkou, protože chci, aby vypil z prsou co nejvíce. Poté ho nechám chvilku odhříhnout (což zatím moc neumíme) a sleduji jestli je spojený a sytí. Někdy je okamžitě vidět, že má ještě hlad, protože si strká ručičky do pusinky a saje z nich a po chvilce začíná i brečet. Když tohle vidím, přiložím ho k druhému prsu. U něho je už trochu klidnější, ale stále nepije úplně v poklidu. Poté co se napije i z druhého prsu a opět vidím, že není po kojení spokojený a opět si strká ručičky do pusinky a hledá bradavku, dám mu odstříkané mléko z lahvičky. Z lahvičky vypije mezi 30-60 ml, někdy mi usne v náručí a někdy se zase rozpláče a u toho si cucá ručičky. Tak já nevím a jsem už zoufalá, jestli je malý dostatečně nakojený nebo proč si pořád cucá ty ručičky? Je to reflex nebo má opravdu hlad? Myslím si, že mléka vypije hodně. Na váze určitě přibývá, orientačně jsem ho vážila v oblečení a měl cca 4300g. Taky by mě zajímalo a udělám pro to co bude možné, aby se změnil průběh kojení. Jak mám zajistit, aby ode mě sál mléko klidně a kojení pro nás oba nebyl boj? Mám raději dokrmovat UM? Kojím v bočním fotbalovém držení nebo v bočním držení s podporou zad. Mockrát děkuji za zodpovězení mých otázek.

Autor
Pavla
ID otázky: 33499

Odpověd:

Hezký večer přeji, v první řadě je potřeba, abyste si věřila. To je základ. Nesahejte k žádným berličkám, určitě žádné lahvičky, dudlíky, odsávačky. Nic z toho není ve Vašem případě vůbec nutné. Máte svá prsa a to by mělo být zcela dostatečné. Váš syn reaguje na tok mléka. Ten se snížil po retencích, což je běžný jev, a také díky tomu, že se stresujete a nevěříte si, máte o sobě pochybnosti. Je to velká škoda, protože jste velmi brzy po porodu a tím pádem je dítě velmi tvárné, snadno se učí a rychle zapomíná to špatné. Laktace je také v tomto raném období tvárná, lehce se dá navýšit. Vy máte v kojení dost velké rezervy, tam určitě není žádný prostor pro dokrmy (a to ani vlastním odstříkaným MM, protože se to úplně zabije tou lahvičkou. Dítě i Vy se naučíte kojit jedině kojením a lahev a jakékoliv mléko podávané mimo prso dítě od toho prsa odvádějí).

Takže má doporučení - určitě kontaktovat poradkyni (nejlépe proškolenou organizací Mamila - www.mamila.sk), která se podívá na tu techniku kojení. Podle toho, co píšete, tak tam je velký prostor ke zlepšení právě techniky, vzájemné polohy apod. To může velmi rychle zvýšit efektivitu kojení. Dobrá poradkyně Vás naučí, jaké polohy jsou pro Vás nejlepší, jakým způsobem dítěti pomoci získat více mléka - metoda stlačování prsu právě ve Vašem případě může být velmi účinná, protože synkovi se nelíbí slabý tok mléka. Stlačováním prsu v průběhu kojení ten tok zrychlíte, synek by měl být spokojenější a vypije více mléka. Rovněž doporučuji vystřídat prsa v průběhu kojení několikrát. Není důvod nabídnout prso jedno, pak druhé a konec, dát lahvičku. Proč? Máte své mléko, takže prsa můžete střídat i vícekrát v průběhu kojení, mléko se bude znova a znova spouštět. Já když byl mladší syn kojenec, tak jsem prsa střídala co 10 vteřin, tak si vymýšlel. :-) Prostě jakýkoliv projev nespokojenosti a šup prcka na druhé prsa. Vždy předtím ještě důkladně prso stlačovat a až už nic moc neteče, tak šoupnout k druhému prsu. Rovněž je více než vhodné střídat různé polohy, zase to podporuje lepší vyprazdňování prsou (s čímž máte zjevně problém, jinak byste neměla tu retenci). Prostě se nebojte více si s dítětem hrát, ale využívat jen vlastních "zbraní", jen vlastních zdrojů, které máte k dispozici. Vy jste určitě schopna své dítě plně kojit. Jen to chce si opravdu věřit! Opravdu doporučuji setkání s některou ze zkušených kolegyň, jistě Vás to obohatí. Nalaďte se na výlet a prostě si to užijte! :-)

Využívat také můžete kontaktu kůže na kůži. Obzvlášť u takto maličkého dítěte je to velmi benefitní, protože dítě má vyvinutý ještě stále velmi silné reflexy. Když bude nahý (v plence) na Vašem nahém hrudníku, bude to u něj podněcovat větší snahu něčeho = vypití co nejvíce mléka -  dosáhnout, ale také bude klidnější, protože se bude cítit maximálně bezpečně. A v neposlední řadě Vám to pomůže k uvolnění, což nutně potřebujete. Jakmile jste nervózní, nevěříte si, tak mléko teč mnohem pomaleji.  

Cucání ručiček nemusí vůbec nic znamenat, nicméně Váš syn má zjevně silnou potřebu sání a tak mu prso dopřejte dle libosti. Ideální je na toto šátek. Může být v něm a vesele si sát, jak dlouho bude chtít. Hlavě tu lahvičku rychle zahoďte, ať se z ní nestane zlozvyk, který by se těžce odbourával.

Tak se mějte hezky a držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 04. 2017 03:10:50

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit