on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení a příkrmy

Dobrý den, paní Jiřinko, již jsem Vám jednou psala - ID 33403. Synovi bude 1.dubna 7 měsíců. Prospívá dobře, na kontrole v 6 M měl 66cm a 6140g (já 153, manžel 171) :-). V 5. a 6. M přibral vždy kolem 500g. Momentálně si nejsem zcela jistá se zaváděním příkrmů a synovým chováním u kojení. Zhruba od poloviny ledna syna kojím pouze vleže v posteli. Dříve jsem ho kojila vsedě na křesle, to ale začal odmítat a dělá ukázkové mosty. Poslední dobou když ho kojím vleže, dělá různé "lumpárny" - pouští a opakovaně chytá bradavku, otáčí se na bříško a snaží se chytit ... je to někdy spíše jako tělocvik. Také potřebuje klid, jakmile ho něco vyruší, s kojením je konec (je velmi zvědavý). Musím přiznat, že je hodně akční a pohyblivý. Někdy se ale stane (když ho nemohu "dohonit" a on jen pocucává), že mám hodně nalitá prsa a bolí mě. Frekvence kojení se u nás snížila (z dřívějšího - cca každou hodinu) nyní orientačně 1 za 2 hodiny (ale je to různé). Mám obavu, aby nedocházelo ke snížení laktace. Hodně jsme o ni bojovali a i díky Vám vydrželi. V noci kojím 2-3x. Příkrmy podávám 2 - masozeleninový kolem poledne a večer kaši. Začínali jsme v polovině 5. měsíce, protože do té doby přibíral hraničně. Není mi zcela jasné pojetí, že příkrmy se ke kojení přidávají. Pokud tomu dobře rozumím, tak kojit stejně jako dosud + přidat příkrmy. Některé informace ohledně kojení ale zase říkají - kojení vynechat a místo něho podat příkrm. Musím se přiznat, že v tom tápu. Pokud by dítě mělo např.již 4 příkrmy - pak kojit stále stejně jako když nemělo žádný? Není to pak pro žaludek moc? Nebo tvorba mléka přirozeně poklesne? Děkuji, je obdivuhodné, že při Vašem vytížení takto pomáháte.Chtěla bych syna kojit co nejdéle.

Autor
Slávka
ID otázky: 33481

Odpověd:

Hezký večer přeji, máte zjevně zdravé, dobře se vyvíjející dítě. :-) Je drobnější, ale to vůbec nevadí. 500 g přírůstky za měsíc jsou  v normě. Důležitý je progres. No a co se týká ostatního prospívání - tj. vývoje dítěte, tak to je naprosto v pořádku. Zcela zjevně. To, co popisujete je úplně normální chování takto starého dítěte. :-) Nakojit takto staré dítě není nic jednoduchého, protože právě v tomto věku probíhá obrovská expanze zvědavosti a prostě poznávání světa. :-) Takže nezbývá nic jiného, než to přijmout jako fakt a pokud to jen trochu půjde, tak opravdu kojit v tichu a klidu, ať eliminujete ty rušivé vlivy. :-)

A co se týká příkrmů - to, co popisujete, to značí dva různé přístupy - pro ty, kteří chtějí kojit dlouhodobě a pak pro ty, kteří nechtějí. Protože zastaralá metoda s vynecháváním příkrmů vede k odstavu dítěte. To nemůže laktace dlouho přežít. Předpokládám, že Vy patříte do jiné kategorie (i to sama píšete) a svého synka budete chtít kojit i po roce. Pak tedy přístup, kdy se kojení nevynechává, ale přidává se k němu příkrm je správný. Nespěchejte, není důvod, kojte svého synka naprosto dle chuti a k tomu nachuť příkrmy. :-) Ona ta frekvence kojení se upraví postupně sama a ten zájem dítěte se bude také zmenšovat. O žaludek dítěte se nebojte, pro něj je kojení přirozené, prakticky v jakémkoliv počtu. MM je velmi lehce stravitelné. Přeji mnoho krásných chvilek, nejen při kojení!                                                                                                                                                                                                                                                                               

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 03. 2017 01:46:21

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit