on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojit z jednoho prsu?

Dobrý den, dne 14. 2. se nám císařem narodil Vítek, 3450g. Měla jsem pozdní nástup laktace, synek zhubnul na 3000g doprovázeno křikem, teplotami a mým zoufalstvím, že kojení nezvládneme. K tomu jsem měla velmi bolestivé ragády na bradavkách, takže hrůza. Při rozkojení bylo lepší levé prso, méně bolelo, teklo to také lépe, lépe se mléko tvořilo. V pravé prso jsem měla už od počátku nedůvěru (před necelými 5 lety jsem měla dvojčata - v díky Vám jsem je kojila - děkuji! - každý měl své prso - dceru naprostého nesavce, špatně přibírala, jedině s kloboučkem, právě z pravého prsu, ale i tak 15měsíců; syn pil krásně, bez klobouku, z levého prsu 22měsíců, pěkný cvalda. Nyní si Vítek také oblíbil levé prso...pěkně z něj pije, když se napije, už má dost a nabízené pravé prso nechce. Přijme jej tak jednou za 3 dny a to si jen cucne. Nyní váží 4560g, vcelku spokojený, občas prdíky. U Dr. jsem byli po narození a jdeme až v 6 týdnech. Abych nepřišla o mléko z pravého prsu, odsávám ho. Akorát už nevím, co s tím mlékem mám dělat (plný mražák :-) ) Teď nevím, co mám dělat... Vítek vypadá, že mu levé prso stačí (tak jako dříve stačilo Vojtíškovi). Mám nadále udržovat laktaci v pravém prsu nebo se na to vykašlat a nechat to jen na prsu levém... bojím se, jestli mi to pravé pak nebude dobudoucna chybět. A pak, zhruba tak do půl hodiny po dokojení/odsátí mě začnou velmi štípat prsa uvnitř, v jejich mediální části. Pociťuji to téměř po každém kojení/odsátí, už od porodnice. Teď jsem bez ragád, bradavky vypadají normálně. Někdy je to tak silná štípavá bolest, že nemůžu ani usnout. Trvá tak do 30min, pak přejde. Jinak jsou prsa v pohodě. Zánět si nemyslím, že by to byl. Napadla mě špatná technika kojení..ale je to i na pravém prsu po odsátí.. Že by nějaké spasmy mlékovodů? Jinak přes den se snažíme kojit co 2-3h, večer se napije kolem 20-21h, pak by spal třeba i do 3...ale raději si dávám budík a budím kolem 1h, pak se vzbudí zase kolem 4 a pak už zase á 2-3h. Mám ho budit nebo nechat, až se vzbudí sám? Děkuji velmi za Vaše odpovědi. S pozdravem Věra, Baška

Autor
Věra
Odmítání jednoho prsu
24. 03. 2017 08:54:07
ID otázky: 33480

Odpověd:

Krásný večer přeji, téměř každá žena má alespoň lehce preferované jedno z prsou. :-) V dotazu jsem se nedozvěděla, jak se syn staví k tomu pravému prsu, když ho nabídnete jako první. Protože pokud trvale pije v podstatě jen z levého prsu, tak se pochopitelně ta disbalance mezi nimi stále zvětšuje. Já bych to nevzdávala, zkusila bych to pravé prso nezatracovat a ještě zabojovat o jeho aktivnější zapojení. Zkuste ho nabízet i jako první, případně nabídněte levé prso a v průběhu kojení (ne až na jeho konci) nabídněte i to pravé. Prostě ideální by bylo, kdyby z něj syn mohl pít v průběhu jednoho kojení i více než jedenkrát: pokud k tomu není ochotný, tak zkoušejte trpělivě nabízet, zkoušejte různé polohy, nabízejte ve chvílích, kdy je syn povolnější, tj. když je ospalý apod. Pokud by bojkot vypadal trvale, tak pak je na Vás, zda budete laktaci v pravém prsu udržovat odsáváním nebo ne. To, že je možné dítě krmit i jen z jednoho prsu Vy víte sama nejlépe. :-)

K nočnímu kojení - syn se nebudí sám proto, že není s Vámi. Pokud ho nemáte u sebe v posteli, tak se prostě přirozeně nebudí, ale naopak zaspává své potřeby. Absence nebo sporadické množství nočních kojení samozřejmě vedou ke snižování laktace, což by byla škoda. Doporučuji synka šoupnout do postele a pak se bude kojit přirozeně, bude se sám budit. Pokud nechcete synka v posteli, tak alespoń postýlku mít co nejblíže Vám, ať můžete v noci přikládat ještě polospící dítě a nemusíte běhat kilometry po bytě.

Bolest - podle popisu by to mohly být vazospasmy vývodů. Ty pominou časem i samy, ale pomoci k úlevě může hořčík, vápník a klidně si dejte i paralen nebo ibuprofen. To by mělo pomoci k uvolnění. A rovněž teplé vlhko v průběhu kojení. Může se ale jednat i o kvasinkovou infekci uvnitř prsu. Přeci jen jste měla těžké ragády, jak jste zmiňovala, a tím pádem byl prostor pro vstupní bránu k nějaké infekci. Zde už by pomohla jen celková antimykotika. Doporučuji se poradit s lékařem, případně antimykotika vyzkoušet.

Držím pěsti, ať se daří a bolesti brzy pominou. No a ať Vám chlapeček dělá jen radost!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 03. 2017 01:40:07

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit