on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

9denní přestávka v kojení 14měsíčního dítěte

Dobrý den, mám 8měsíčního syna, který výborně prospívá, momentálně ho kojím 4x denně, příkrmy mu také chutnají a v noci spí pravidelně 12 hodin v kuse :-) V jeho 14 měsících zvažuji odjet na 9 dní do zahraničí (rozhodnout se musím bohužel už nyní) a syn by zůstal doma s tatínkem, na kterého je zvyklý skoro jako na mě, manžel je s námi většinu týdne doma. Píšu Vám proto, že bych v té době ještě ráda kojila, předpokládám, že 1-2x denně, a nechci kvůli své cestě syna odstavit. Syn by po dobu našeho odloučení dostával MM z hrnečku (pít z něj umí) a já bych odsávala. Myslíte si, že je v tomto případě velké riziko ztráty laktace? Stačilo by odsávání ve frekvenci kojení, tj. třeba jen 2x denně, nebo raději častěji? Budu Vám vděčná za Váš názor, předem za něj děkuji.

Autor
Markéta
ID otázky: 33477

Odpověd:

Hezký večer přeji, nejdříve musím říci, že doporučuji už nyní zvýšit frekvenci příkrmů, protože pokud nekojíte v noci a syn jí i rád příkrmy, tak je to nejlepší cesta k razantnímu úbytku mléka a pak může syn začít kojení odmítat a odstavit se. Tuto chybu jsem udělala já u prvního synka a právě z těchto důvodů se odstavil ve 13 měsících. Takže aby pak ve 14 měsících bylo vůbec co řešit. ;-) Pro dlouhodobé kojení je prostě potřeba kojit častěji a také v noci. Noční kojení je velmi důležité pro dostatečnou tvorbu mléka.

Doporučuji tedy i v těch 14 měsících mnohem častější frekvenci než 1-2x denně, to je jen na takové přežívání a je to skoro odstavené dítě. Odsávání pak dle potřeby - když se budou prsa nalévat, tak častěji, jinak třeba 2-3x denně by mohlo stačit. Samozřejmě, že dojde k poklesu laktace, ale pokud bude mít dítě zájem, tak si zase laktaci zvýší - ale nic jiného než intenzivní kojení na to nepomůže. Co se týká zájmu dítěte o kojení po 9 dnech odloučení, tak to je opravdu sázka do loterie. To bude záležet čistě na dítěti. Zkušenosti mám různé. Většina dětí se ke kojení vrátí, ale jsou i takové, které už nechtějí. Toto moc neovlivníte. V době Vaší nepřítomnosti nemusí dítě MM dostávat (ale může), není nutné ani UM, stačí prostě běžná pestrá strava a dostatek tekutin.

Přeji hodně štěstí, ať vše klapne tak, jak si představujete!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 03. 2017 23:56:18

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit