on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

příkrmy, kojení - 9 měsíční dvojčata

Dobrý den, nedávno jsem tady psala, ale ráda bych se Vás zeptala znovu. Kojím dvojčátka, za pár dní již budou mít 9 měsíců. Jejich jídelníček je takový, že - snídaně - kojení, dopolední svačina - ovoce, před poledním spánkem - kojení, oběd - maso-zeleninový příkrm, odpolední svačina - bílý jogurt nebo kojení, večer před spaním - kojení. V noci kojím pouze chlapečka, holčička to nevyžaduje, spí celou noc. Zajímá mě, zda takové množství kojení stačí nebo bych jim měla nabídnout kojení přes den více? Pokud ano, kdy? Dětem dávám přes den i vodu. Po zavedení prvního příkrmu (zelenina) jsem dokojovala cca 2 měsíce, po zavedení dopolední svačinky cca 1 měsíc, pak jsem kojení po obědu či svačině odbourala. Děti sní již plnou porci, tj. svačina 150 ml (i více), oběd 180-200 ml. Děti kojím vždy ze stejného prsu, tj. každý má to svoje. Tím, že holčička v nocí již spí, tak je prso nevyprázdněné, vypije ho až ráno. Vadí to nějak? Bude se tvořit méně mléka? Prosím ještě o radu co jiného nabídnout k odpolední svačince místo jogurtu? Předem moc děkuji.

Autor
Terezie
ID otázky: 33467

Odpověd:

Hezký den přeji, určitě je vhodnější nabízet kojení častěji, dokojování bych neodbourávala a nabízela prso i po příkrmech. Děti toho sní opravdu hodně k jídlu, takže logicky jejich zájem o kojení je menší a laktace bude nižší. Což je škoda. Pokud je Vašim cílem dlouhodobější kojení, tak je vhodné dát na poměr kojení větší důraz a aktivně ho nabízet i kolem příkrmů a i více mezi nimi. Co se týká nočního kojení, tak synkovi bych nabízela obě prsa, přeci jen může v druhém prsu laktace poklesnout, když holčička spí celou noc (a nechcete ji aktivně k prsu přiložit, což je taky možnost, klidně v polospánku).

Co se týká svačinky, tak můžete cokoliv, co byste si dala i Vy. :-) Takže jogurt nemusí být jen bílý, ale můžete do něj zamíchat i ovoce, můžete dát podruhé ovocnou přesnidávku či čerstvé ovoce, můžete dát i kaši (nemusí být jen v noci), můžete dát piškoty či jiné pečivo, já to třeba řešila i tak, že děti měly oběd na etapy - v poledne polévku, odpoledne hlavní jídlo. Možností je celá řada, vůbec se toho nebojte.

Tak ať Vám dětičky dělají jen radost! :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 03. 2017 15:33:29

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit