on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kdy odstavit děťátko před návratem do práce

Dobrý den:-) Zvažuji odstavení svého 20 měsíčního chlapečka. Důvodem je můj plánovaný návrat do práce ( v září, to mu budou 2 roky a dva měsíce) a jeho umístěni do soukromých jesliček . Syn se kojí rád a často a to hodně snižuje jeho chuť k ,,normálnímu" jídlu- je velice vybíravý a spíše jen uzobává než aby jedl, průměrně tak vypije 550 ml v čaji a ředěné ovocné šťávě, vodu moc nepije. Kojení také používá k uklidnění a uspání ( je velice aktivní, neposedí, nepostojí:-) Nějaké omezování počtu kojení (alespoň nočního )u nás nehrozí, reaguje velice bouřlivě vztekem a pláčem. Nechci svého synka označovat za závisláčka- chápu jak důležité pro nej kojení je a já bych mu ráda dala co nejlepší start do života ale už toho na mne začíná být moc, a také bych ho rada připravila na přechod do jesliček ( jídlo a spaní po obědě bez kojení ) a na mou případnou nepřítomnost (kratší služební cesta) Ještě bych chtěla dodat, že jinou možnost , než návrat do práce nemám a mé zaměstnání sebou nese i kratší služební cesty a 1 ročně 14 denní nepřítomnost, takže kojení by již možné nebylo. Můj dotaz tedy zní : kdy a jak by bylo vhodné začít s odstavováním ( kojím tak 5x denně - v 6-8,11,15 30,18,20 a 2x v noci 22-23 a kolem 3-4)abychom to do záři stihli ? Ještě dodám že již v srpnu bychom začali s tréninkovou docházku . Doporučujete užívání homeopatik? Za Vaši odpověď a Vaše stránky ( které mi moc pomohly)Vám moc děkuji a penízky hned posílám :-) Papšová

Autor
Botrys
ID otázky: 33456

Odpověd:

Hezký večer přeji, vzhledem k tomu, že Váš návrat do práce bude v podstatě za půl roku, tak nyní určtiě není potřeba dělat vůbec žádná opatření. Syn na odstav ještě zdaleka připraven není a tedy nemá smysl se tím nyní stresovat. Opravdu tomu nechte nyní zcela volný průběh. Až v létě můžete začít na tom pracovat. Nicméně já osobně si myslím, že není potřeba vůbec nic dělat. Vůbec není nutné synka odstavit. Ba naopak, kojení může být velmi dobrým prostředkem, jak se vyrovnat s tím, že bude syn v jeslích. Bude to pro něj novinka a to dost stresující novinka. Není žádný důvod ho odstavovat. Prostě když bude v jeslích, tak bude mít zcela jiný režim, na který si zvykne, on bude dobře vědět, že máma s prsem není poblíž, potáhnou ho ostatní děti a jejich příklad. A po Vašem návratu (případně i ráno před odchodem) ho můžete úplně klidně nakojit. Nejste ani první ani poslední, kdo se vrací do práce od kojeného dítěte. A nikomu odstav nedoporučuji, ani třeba ženám-lékařkám. V době služební cesty můžete třeba 1-2x za den odstříknout pro udržení laktace anebo tomu opět nechat volný průběh. Buď se v tomto období syn odstaví nebo ne. Bez odsávání laktace pochopitelně poklesne velmi výrazně, ale bude-li syn chtít, zase si může prsa "roztahat". Takže osobně nevidím žádný důvod ke stresu, tréninku a vůbec ne odstavu. Děti jsou chytré a jsou schopné se chovat zcela jinak v nepřítomnosti matky a naopak v její přitomnosti.

Pokud se přesto rozhodnete odstavit, tak kojení bych postupně omezovala, měsíc, dva před Vašim nástupem do práce. Ale dle mého zbytečný stres pro obě strany. :-) Tak přeji hodně štěstí a také pracovních úspěchů!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 03. 2017 00:13:05

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit