on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Špatné prospívání syna

Dobrý den paní Jiřino, mám 10 měsíčního syna, kterého stále plně kojím. (Porodní váha 2430 g a 45 cm, vyvolán v termínu pro hypotrofii, v 5. m. 5000g, v 6. m. 5900 g, v 8. m. 6200 g, nyní v 10. m. 6800 g.) Syn je velmi aktivní, od 8 měsíce stojí, obchází předměty, leze. Přikrmujeme 5 krát denně (ráno kaše, pak ovoce, v poledne masozelenina, odpoledne jogurt, večer kaše), sní vždy kolem 150 g, více jen výjimečně. Kojím cca 4 krát denně mezi jídly, ale vždy si jen trochu "cucne", dál nechce a šup si hrát, případně u kojení usne, takže bych to ani nenazvala kojením, spíše jen zapíjí příkrm. Pěkně se kojí pouze v noci, cca 2 krát, to opravdu dlouze a hluboce saje. Syn je neustále veselý a vypadá dobře, ale opravdu je spíše hubenější. 1. Co mám dělat, aby se trochu více přes den rozkojil? Nebo už se pomalu odstavuje a musím se s tím smířit? 2. Je množství příkrmů, které, sní, dostačující? 3. Lze něco dělat, aby alespoň trochu víc přibíral? Děkuji a jsem s pozdravem Marie M.

Autor
Marie M.
ID otázky: 33452

Odpověd:

Hezký den, nevidím důvod nic měnit, syn prospívá moc hezky. Prospívání není jen o přibývání na váze, ale rovněž o tom, jak se dítě vyvíjí po psychomotorické stránce. A z tohoto pohledu se vyvíjí Váš syn přece skvěle. Tzn., že mu zcela zjevně nic nechybí, prostě to vyběhá. Nyní soustředí více energie na svůj vývoj než na růst. Ale mně se nezdá špatné ani to přibývání, v tomto věku je 300 g měsíčně slušný přírůstek! Syn je drobný, to ano, ale takový se už narodil. A věřte, že v pubertě to může dohnat a předehnat (nebo i dříve).

Jídla má dost, ty příkrmy určitě stačí. Kojit doporučuji co nejčastěji, nabízela bych před i po příkrmech ne jen mezi jídly. Když budete aktivně nabízet, pomáhat stlačováním prsou v průběhu kojení ke zrychlení toku mléka a budete prsa v průběhu kojení střídat několikrát, tak by to mělo být v pořádku. Přeji spoustu radosti s Vašim synkem!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 03. 2017 00:11:48

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit