on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zeleninové příkrmy - kojené dítě s příkrmem UM

Dobrý den, máme předčasně narozenou holčičku - ukončený 6. měsíc (korigovaně 4. měsíc, 6 kg) - kojím ji a zároveň dokrmuji UM (od narození jsem měla málo mléka - používala jsem suplementor, odstříkávám si zbytky mléka po kojení, kojím z obou prsou) - takže nyní první jídlo kojím kompletně (vydrží 3 hodiny do dalšího krmení), další jídla: kojím a pak dokrmím lahvičkou Calma 90 ml. Poslední jídlo (cca 22:00) od prsa se odtahuje a vzteká se - po "boji" jí dám lahvičkou cca 170 ml. Takže počítám, že při 6 dávkách jídla za den má cca něco přes polovinu UM a zbytek MM. Dr. nám nyní doporučila začít přikrmovat zeleninou - není to brzo? Nebo pokud je dítě takto napůl živeno MM x UM, tak se bere, že je jakoby na UM - tedy začít přikrmovat zeleninou od ukončeného 4. měsíce? Nebo je lepší UM postupně nahrazovat zeleninou (při zachování kojení)? Děkuji za odpověď :-)

Autor
Míša
ID otázky: 33449

Odpověd:

Hezký den přeji, ve Vašem dotazu mi chybí podrobnější informace, abych to mohla lépe posoudit a přizpůsobit tomu svou radu. Chybí mi tam informace k tomu, co vše jste zkoušela, když jste se snažila rozkojit. Protože to je velmi podstatné pro další postup. Takto, z toho mála informací, které mám k dispozici tam vidím obrovské rezervy. Kojení jen 6x denně je zoufale málo a spolu s obrovskými dávkami dokrmu v podstatě nedávají dítěti šanci se u prsu snažit. :-( Je to škoda. Navíc dokrm podávaný lahvičkou bude vždy dítě odvádět od kojení a je úplně jedno, že ta lahvička je Medela Calma. Jakmile je dokrm mimo prso, tak je to prostě problém.

Takže vzhledem k výše uvedenému bych určitě příkrmy nedávala, protože to povede k dalšímu snižování laktace. Spíše bych se pokusila s nějakou zkušenou poradkyní ještě zapracovat na technice kojení a změnit ten režim tak, aby byl více přirozený pro kojení. Tak, jak to máte nastaveno je to přesné nastavení pro děti zcela na UM. Kojené dítě potřebuje být kojeno mnohem častěji, klidně každou hodinu, na rozkojení je potřeba velice intenzivní kontakt s dítětem, dokrmy pouze a jen u prsu, tzn. ten suplementor. A hlavně opravdu správnou podporu někoho, kdo Vám ukáže, jak dítěti pomoci získat co nejvíce mléka - správná poloha a technika, stlačování prsou, střídání poloh, prsou.

Takže to je moje doporučení - zvednout laktaci, změnit režim, více se přiblížit tomu rozkojení. Nevadí, když nějaké UM zůstane, ale ty dávky jsou tak velké, že tvoří příliš velkou část krmení a příkrmy by teď nebyly vhodné. Až se ten poměr zmenší, tak pak se dá zavedení příkrmů využít k tomu, aby se jím postupně nahradily do dokrmy UM. Případů, jako je ten Váš jsem už měla spoustu a rozhodně je velká šance na to, abyste jen kojila a dávala příkrmy. Ale chce to hodně trpělivosti a opravdu správné vedení. Doporučuji vybrat si na pomoc některou z kolegyň z organizace Mamila - jejich seznam najdete na www.mamila.sk

Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 03. 2017 14:19:35

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit