on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Malý váhový přírustek

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaký doporučujete postup v násl.situaci: Porodní hmot. 3120 g (51 cm). Do 4.m. přibírala dcera hezky. Ve 4.m. 5620 g, v 5.m. 6008 g a v 6.m. 6160 g (68cm) - za ty dva měsíce přibrala tedy pouze 540 g. (Kojíme cca 7x za 24 h. Cca po dvou hodinách a v noci má dlouhou pauzu od 18.30 do 3 ráno. Zdá se mi, že saje dobře. Na koliky a blinkání netrpí.) Doktorka říká, že je to málo. Mě se to také tak zdá. Doporučuje tedy příkrm. Máme začít HA mlékem. Co si o tom myslíte Vy? Mě se do toho nechce, mám pocit, že to s sebou nese rizika (koliky, odstavení, atd.), ale nechci ublížit malé. Pokud byste to doporučila, jak mám postupovat? Doporučíte i značku? Četla jsem, že HA mléka jsou hořká. Co zeleninové příkrmy? Děkuji.

Odpověd:

Dobrý večer, u 6 měsíčního dítěte jsou dokrmy UM zcela zbytečným krokem. Dcerka opravdu přibývá méně, ale máte rezervy v kojení - tak dlouhá večerní-noční pauza vede k úbytku mléka a také k horšímu prospívání. Takže tam bych začala - doporučuji přidat alespoń 2 kojení v té dlouhé pauze. Protože ten úbytek mléka i na váze je už dost znatelný. Když začnete kojit častěji (vždy z obou prsou, klidně je prostřídat i několikrát, dcerce můžete pomoci získávat více mléka ještě stlačováním prsou v průběhu kojení), tak by se měla laktace znova zvýšit a přírůstky dcerky rovněž (zcela logicky, když bude mít možnost vypít více mléka). Takže proč dávat UM, když máte vlastní mléko a možnost ho dítěti prostě jen častěji nabídnout?

Navíc v tomto věku je holý nesmysl u UM uvažovat, je čas začít s příkrmy. Kdysi UM ani nebylo dostupné pro děti starší 6 měsíců, protože děti prostě už měly nějaký ten příkrm a jejich výživovou potřebu bylo možné takto pokrýt. Takže znova opakuji mé doporučení - kojit častěji, nemít tak dlouhou pauzu a začít zvolna s příkrmy. Nespěchat, pomalu, můžete začít třeba zeleninovým příkrmem.

Tak hodně štěstí, ať Vám dcerka dělá radost.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 03. 2017 18:56:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit