on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nejdéle 5 minut u prsa

Pěkné odpoledne. Omlouvám se předem za možná velmi podobný dotaz, ale nedalo mi Vám také napsat a poradit se. Mám čtyřměsíčního syna narozeného cca. o šest týdnů dříve s porodní váhou 2260 g. Již v nemocnici se naučil krásně pít, zvyšoval dávky kojení, takže jsme šli celkem brzy i domů. První dva měsíce bylo kojení nádherné, užívali jsme si ho oba a byli spokojení. Poté a trvá to až do dneška se kojení proměnilo docela v boj, malý se u toho vzteká, kroutí (až do luku), kolikrát ho jen přiložím a už pláče. Kojíme nyní pouze vleže každé 2-3 hod., v noci 3-4, přesto u prsa vydrží nejdéle 5 minut a pak hned brečí. Je vidět, že by pil, ale něco ho stále trápí. Myslela jsem si, že jsou to prdíky, tak jsme vyzkoušeli všechny možné kapičky, ale bez úspěchu. Bříško mu nahřívám, nejím mléčné výrobky, snažím se i odsávat (mléka mám podle mě dost), několikrát denně cvičíme a je to stále stejné. Nyní váží 4,72 kg a doktorovi se to nezdá, že bychom měli už začít s um. Já bych ráda ale kojila dál a vrátila se k tomu nádhernému kojení jako na začátku. Ty váhové přírůstky jsou skutečně nízké (1.m.-2,51, 2.m- 3,2, 3.m.-4,0), ale i tak mi nepřijde, že by malý vyloženě trpěl hladem. Během dne si hrajeme, směje se a i mezi kojením spinká. Snažím se mu prso nabízet častěji, ale většinou to dopadne stejně. Jsem už z toho zoufalá a nevím si rady. Vážit ho před a po kojení nechci, už v nemocnici jsem z toho byla akorát vystresovaná. Kolikrát vezme raději flašku s mým mlíčkem, ale není to také pravidlem, kroutí se i tady a vyplivuje ho. Proto Vás moc prosím o jakoukoli radu, co vlastně dělám špatně. Předem moc děkuji a přeji krásné dny. S pozdravem Petra

Autor
Petra
ID otázky: 33446

Odpověd:

Krásný večer přeji, tak především bych opravila to, že váhové přírůstky jsou nízké. Váš syn prospívá naprosto v pohodě! Krásně plynule přibírá kolem 700-800 g měsíčně, což je NAPROSTO v pořádku a nevím, co by jako lékař chtěl! Vy se nenechte rozhodit, toto rozhodně není na žádný dokrm! I podle toho, co dále popisujete se syn vyvíjí dobře, je jinak spokojený. Určitě mu nedávejte žádné dokrmy ani své mléko v lahvi, může to dost významně (negativně) ovlivňovat kojení. Pevně doufám, že už jen tato informace Vás uklidní a dodá větší sebevědomí, což v důsledku povede k tomu, že mléko lépe poteče a synek by mohl být klidnější.

Těžko říci, proč přesně vznikl u kojení ten neklid. Může to být nespokojenost s tokem mléka (zkuste stlačovat prsa v průběhu kojení, to může hodně pomoci, když už je tok slabší a Vy mléko tímto způsobem k dítěti potlačíte rychleji), může to být neklid v důsledku Vašeho neklidu či nervozity (taky časté), může to být nespojenost s pozicí, nějaká bolístka, bolení bříška, nepříjemné pocity, které mohou vzniknout, když se dá trávící trakt do pohybu, ale také třeba to, že dítěti vadí, že musí čůrat do plenky (zde hodně může pomoci bezplenková komunikační metoda - zkuste se na to podívat). Takže příčin může být mnoho, ale prospívání problém není. Doporučuji kojit v kontaktu kůže na kůži, hodně prsa střídat, zkoušet i jiné polohy, pokud je syn akceptuje, metodiku stlačování prsou (je možné to vidět na jednom z videí na www.mamila.sk).

Hlavně ale zachovejte klid Vy - Váš syn prospívá moc hezky, zjevně mu stačí i to kratší kojení. Lékař Vás zcela zbytečně stresuje. Vzhledem k předčasnému narození Vašeho synka doporučuji kojit plně ještě cca 3 měsíce. Určitě nespěchejte s příkrmy, tyto nedonošené děti mají citlivější zažívání, které potřebuje dozrát. Chce to čas. Do té doby se synek určitě v pohodě dostane třeba k 6,5 kg a už to bude kus chlapa. Takže hlavně navoďte pohodu a zkuste si to zase užívat. Oba! Hodně štěstí. :-)

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
01. 03. 2017 01:22:38

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit