on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Pálení a řezání bradavek při kojení i po něm

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Při kojení i po nem pociťují pálení a řezání bradavek. Bradavky jsou lehce zarudle. Čím by to mohlo být? Případně co by pomohlo? Techniku kojení máme zkouknutou od laktacni poradkyně. Vše v pořádku. Malé jsou dva měsíce. Kojime teprve necelý měsíc. Nedarilo se dřívější prisati. Také kojime celkem dlouho většinou cca hodinu. Když ji zkusim oddelat prso, když přestane tahat rozbreci se a chce ještě. Přestane až když je nakojena, tím ze vyplivne bradavku sama. Prosím máte tušení co by to mohlo byt? Děkuji Veronika

Autor
Veronika
ID otázky: 33437

Odpověd:

Hezký večer přeji, podle toho, co píšete, tak možnosti jsou v podstatě dvě - buď není technika kojení optimální a dochází k dráždění bradavek (kontrolovala to některá z poradkyň proškolených organizací Mamila nebo někdo z Laktační ligy - je tam zásadní rozdíl ve znalostech takových poradkyń) v důsledku něčeho, co dítě dělá při sání. Další možností je krátká podjazyková uzdička - to měla poradkyně taky zkontrolovat - to může dělat velký problém (zkuste přejet dítěti čistým prstem pod jazykem - neměla byste narazit na vůbec žádnou překážku). Krátká uzdička dokáže nadělat pěknou neplechu, když dítě nemůže řádně vyplazit jazýček, tak v podstatě tím jazykem řeže neustále bradavku. Po uvolnění uzdičky dochází v těchto případech k okamžité úlevě.

No a poslední možnost, dle popisu, může jít o kvasinkovou infekci. Pro začátek bych doporučila některou z antimykotických mastí či genciánovou violeť, vhodné je taky bradavky potírat vývarem ze šalvěje. Omezit sladkosti, ať nebudujete vhodnou mikroflóru pro další rozvoj kvasinek. Prsa hodně větrat, nepoužívat kloboučky ani prsní vložky (pokud to bez nich zvládáte), ať se kvasinky nemohou v teplém, vlhkém prostředí množit. Pokud by nebyla příčinou nevhodná technika, podjazyková uzdička a nezabírala by lokální léčba kvasinky, tak pak doporučuji nechat udělat stěr z bradavek a po potvrzení přítomnosti kvasinky či jiné infekce zacílit léčbu celkově (antimykotika v tabletách apod.). Ale věřím, že se podaří situaci vyřešit dříve, co nejrychleji. Držím pěsti, ať si můžete tak krásně vybojované kojení užívat!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 02. 2017 00:56:42

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit