Neklidné dítě při kojeni
Dobrý den, moc prosím o radu. Mám již měsíc problém s kojenim a už jsem z toho tak nervove vysilena, ze si začínám každým dnem říkat, jestli by nebylo lepší to ukončit. Pokusím se Vám přiblížit můj problém. S doktorem jsem o tom mluvila ale on když vidí, ze miminko přibírá, nechce nic řešit. Bohužel ho ale moc nezajímá za jakých podmínek a kolik mě to stojí nervu. Pořad tvrdí to svoje. A to je kolika. Za vším stojí kolika. Menu synovi bude 14.2. 4 měsíce. Necelé 3 měsíce jsme žádný problém neměli. Malý pil ze začátku cca 30 minut, později od 2 měsíce 10 minut. Narodil se o 6 týdnu dříve s porodní vahou 2,63. Nyní má 5,82. Od malička trpěl na koliky a ještě reflux, takže vím jak se kolika projevuje a toto mi jako kolika nepřipadá. Poslední měsíc jsme ale začali mít velký problém. Vždy, když malého začnu kojit cca po 2-3 minutách začne být neklidný. Hází nozickama, krouti se a brečí. Dam ho tedy odrihnout a nabídnu mu znovu ale to už vždy jen 2x cucne a poušti. To se opakuje už pak pořad. Vypadá to, ze by chtěl ale něco mu vadí. Zkusím mu dat i druhé prso ale to je stejne. Cucne a pustí. Po kojeni bývá většinou neklidný, kope nozickama( jakoby soupe) a hází rucickama, zrychlené dýchá a hlavně večer dost pláče. Některé večery jsou opravdu vysilující, protože od vykoupání to je cca v 7 a nakojeni neusne třeba do 2:00. Někdy i dost pláče, jakoby spis až křičí. Přes den je to většinou bez pláče, jen ten neklid a kroucení. Již 3 týdny ho Kojim v leze, jelikož ho neudrzim, jak sebou vrti. Nemůžeme ani nikam jit, protože ho nenakojim mimo domov. Přijde mi, ze mu mě mléko vadí. Od pátku držím na zkoušku přísnou bez mléčnou dietu ale zatím žádné velké zlepšení. Krmim ho cca každé 2-3 hodiny, jak si řekne i v noci. Počurane plenky má vždycky a celkem dost a stolici má cca 2x denně. Stolička je řidiči hnedozluta trochu hlenovita a zapáchá po kefiru. A to je prý taky normální. Nevím si už rady, každé kojeni je boj a mě to vysiluje. Vůbec si tu blízkost spolu neuzijeme. Moc mě to trápí. Nechci ukončit kojeni, chtěla bych vydržet minimálně 6-12 měsíců. Vím, ze je to pro nej to nejlepší. Moc děkuji za odpověď a přeji hezky den Dušková Tereza
Odpověd:
Dobrý večer Terezko, omlouvám se za tak pozdní odpověď, ale vůbec teď nestíhám, pracuji každý den do cca 3.h ráno a ráno brzy vstávám. Přečetla jsem si Váš dotaz několikrát. Předčasně narozené děti obecně trpí na různé zažívací problémy, protože se narodily s nezralým zažíváním a vlastně předčasně byl tento systém zatěžován potravou, na což je stavěn až později. Takže podle popisu trápí synka opravdu nějaké zažívací potíže. Kolem 3. měsíce se stává často, že se koliky či různé jiné bolístky mohou zhoršit. A může to trvat třeba zase měsíc, dva či tři než se to zlepší. Tady je opravdu každá rada drahá, ale Vy jste začala dobře. Vynechání mléka a mléčných výrobků může být vhodná cesta. Zkuste vydržet dva týdny, to byste měla být schopna zaznamenat nějaký pozitivní rozdíl. Pokud ne, bude problém jinde. Syn může nahltávat vzduch a ten pak dělá neplechu v žaludku i ve střevech. Někdy je to opravdu začarovaný kruh. Na zoubky je ještě brzo a ty se taky neprojevují takto u kojení. Neklid u kojení bývá způsoben nespokojeností dítěte s polohou u prsu, s tokem mléka (málo či moc) a nebo právě s bolením bříška, střev atd. Jakmile dítě začne sát, tak se dá do pohybu celý trávící trakt a citlivé děti to mohou vnímat i velmi bolestivě. Určitě s kojením nepřestávejte, obzvlášť pro předčasně narozené děti je extrémně důležité. A je to to nejlepší a nejpřirozenější, co může dítě dostat. Při přechodu na UM nemáte vůbec žádnou jistotu, zda by situace byla lepší - mohla by být klidně ještě horší.
Takže má rada je vydržet. Snažit se pro každé kojení najít co největší pohodu a klid, relaxovat, pod dekou, tichá relaxační hudba, kontakt kůže na kůži - to vše pomůže uklidnit. Můžete dát dítěti teplý obklad na bříško (třeba nahřátý pytlík s třešňovými peckami či rýží, pozor, ať dítě nespálíte, po zahřátí nějakou dobu ještě zvyšují teplotu, tak to nejdříve vyzkoušejte třeba na sobě). Syn prospívá moc hezky, takže kojení mu svědčí.
Zkusit můžete také bezplenkovou komunikační metodu, tak může někdy dost pomoci. Jakmile začne být syn neklidný, tak mu sundejte plenku a stočte ho do klubíčka nad kyblík, WC či umyvadlo. Některé děti se potřebují takto uvolnit mimo plenku a nechtějí vyměšovat do ní. Za pokus to určitě stojí, mám od maminek dobré reference na toto. A v průběhu kojení pomáhejte urychlit tok mléka stlačováním prsu - tím mléko posunete rychleji k dítěti. To v případě, že by částečně za situaci mohl i pomalejší tok.
Držím pěsti, ať se situace co nejdříve uklidní!