on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nadrměrné ublinkávání, střídání prsou, odtříkávání

Dobrý den, možná už jste na tento dotaz odpovídala a možná i několikrát, ale já už se začínám trochu ztrácet. Plně kojím 12týdenního chlapečka (porod.váha 2250g, spadnul na 2340g, poté na prohlídce 8dní - 2570g, pak přibral o 20g méně než by měl 2650g a poté v 6 týdnech 3870, za týden prohlídka v 3m mám pocit, že u má kolem 5kg). Myslím, že syn prospívá krásně. Co ho teď trápí je nadměrné ublinkávání. Hned po kojení při odrknutí ublinke velké množství někdy i po půl hodině po kojení když je na podložce. Kojím z obou prsou nechávám ho jak jak dlouho se chce kojit, neotrhávám. Dle sestry u dr. by měl kojit 10min. jedno a pak druhé, to ovšem nedokážu odhadnout. Volala jsem ohledně toho dr. a sestra mi poradila koupit Nutriton, což rozhodně nechci. Proč bych měla do syna ládovat chemii, když prospívá hezky. Někdy si však vezme jen z jednoho prsu a druhé už odmítá. Někdy si odříhne po kojení z jednoho prsa a je klidný, když nabídnu druhý prs vezme si také, ale pak hystericky pláče. Nemůže být přejedený a bolet ho bříško?.Dle mé matky sestry a lidí kolem bych měla omezit kojení jen z jednoho prsa, za kojení a poté vystřídat při dalším kojení, což se bojím, aby se nesnížila laktace. Trápí mě také to, že nyní mám jedno prso větší a druhé menší a že jedno se nalévá a druhé ne. Snažím se k tomu které je splaské více přikládat a mám pocit, že mléko teče dobře. Syn má však stejně to nalité raději více kvůli větší bradavce. Ráda bych také odstříkala mléko, abych mohla někdy z domu odejít a nechat synka hlídat přítele, to mi ovšem nejde. Mám el. odtříkavačku medela a odstříkám maximálně 20ml. Můžete mi poradit kdy je nejlépe mléko odstříkat? Poslední dobou jsem z kojení nervozní, protože syn po kojení pláče a myslím, že prdíky už to nejsou s těmi jsem měli potíže první 2 měsíce. Tohle to je jiný druh pláče. Moc Vám děkuji za Vaše rady a za váš čas!!

Autor
Veronika
ID otázky: 33425

Odpověd:

Hezký večer, myslím, že u Vás je vše v nejlepším pořádku. :-) Jen se nesmíte nechat znervóznit radami všech kolemjdoucích. Vy přece sama dobře cítíte, že tak, jak to děláte je to správně, v pořádku a že synkovi to svědčí. Prospívá dobře, co více si přát? Bohužel lékaři a drtivá většina dětských sester nemá dostatečné informace o fyziologii kojení a jejich rady není dobré si brát k srdci, protože výsledkem je velmi často odstav dítěte. Dělejte to tak, jako dosud, nenechte se ovlivňovat. Kojte dle potřeb synka, nabízejte vždy obě prsa a snažte se více zapojit to méně nalité. Prostě to děláte dobře, nenechte se rozhodit. Blinkání není problém. Pokud to není nějaké velké zvracení, v důsledku něhož by dítě neprospívalo, tak to netřeba řešit. Různou formou refluxu trpí až 50% dětí. Časem z toho vyrostou. Vím, o čem mluvím, syn měl těžký reflux a zvracel opravdu hodně a taky hodně dlouho. No a přesto z toho vyrostl. :-) Je mu 13 let a nezvrací. :-)

Ještě k tomu pláči po kojení. Těžko říci, co synkovi vadí, může to být spousta různých věcí, může to souviset s napolykaným vzduchem, z toho může bolet bříško, může se mu mléko trochu vracet, což dráždí jícen, může být nespokojený s tokem mléka, možná se chce jen vyčůrat či vykakat mimo plenku (ano, je dost i takových dětí, kterým vadí vykonávání potřeby do plenky - zkuste si přečíst něco k bezplenkové komunikační metodě, nechat synka vykonat potřebu mimo plenku, v klubíčku, do toalety nebo umyvadla či kyblíku. I to je možnost, co vyzkoušet, když by byl syn uplakaný a nepomáhaly by změny poloh, masáže atd. Při pláči zkuste ještě opakovaně nabídnout prsa.

Jinak žádné přejídání neřešit, syn se určitě nepřejídá, kojené děti si umí množství mléka dobře korigovat. Odstříkávat můžete po kojení, to budete nejméně zasahovat do procesu kojení. Bohužel jsou ženy, kterým mléko odstříkávat nejde (byť ho mají hodně). Prostě se při odsávání nedokáží natolik uvolnit, aby mléko dobře teklo. To je totiž základ úspěchu - uvolnění takové, aby se mléko dobře spustilo. Ale i přesto u někoho funguje jen mechanismus sání dítěte a odsávačkou to nejde. Někdy to jde lépe ručně, tam máte možnost volit různé způsoby a techniky a jde to lépe. Nejúčinnější odsávačkou je ale prostě dítě. :-)

Tak ať se daří a synek Vám krásně prospívá i nadále. Přeji hodně odolnosti proti Vašemu okolí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 01. 2017 00:21:15

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit