on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Opětovné záněty levého prsa

Dobrý den, obracím se na vás už krajně zoufalá.V prosinci se mi narodil chlapeček PH 3750.Přisátí proběhlo již na porodním sále a ze začátku šlo vše dobře.Jen měl zkrácenou uzdičku. Bohužel mám na levém prsu plochou bradavku a došlo ke tvorbě velké ragády. Do teď ji mám nezhojeno i když se to snažím všemožně řešit. Nedávno jsme podstoupili uvolnění uzdičky a došlo k velké změně, jen jsem bohužel do té doby prodělala 2 záněty a několik retencí. Momentálně řeším další retenci/zánět a jsem už zoufalá. Je možné, že na zánět měl vliv i mé nachlazení?Momentálně zvažuji kojení pouze z jednoho prsa.Jak mám vyloučit levé prso aby nedošlo k dalším komplikacím?Stejně více pije z pravého. Polohy při kojení střídám, pokud cítím, že je prso nalité a malý z něj nechce už pít tak odstříkávám do uvolnění.Malý prospívá úžasně 5,5 kg v 6 t. Děkuji s pozdravem Veronika

Autor
Veronika
Bulky v prsou, retence, záněty
26. 01. 2017 09:02:55
ID otázky: 33422

Odpověd:

Hezký den přeji, velice mne mrzí, že máte takové trápení a nemůžete si užívat kojení (Váš syn prospívá opravdu úžasně!). Příčinou zánětů bude zcela jistě ta ragáda, skrz kterou se do prsu neustále dostává infekce. S tou je potřeba co nejdříve zatočit. Pokud se nehojí, tak buď přetrvává její příčina - nevhodná technika kojení nebo ta krátká uzdička (krátký jazyk dítěte ji mohl řezat) nebo je v prsu kvasinková/streptokoková či jiná infekce. Je potřeba postupně vše napravit/vyloučit. Uzdičku jste už vyřešili, což je super. Škoda, že k tomu nedošlo už po porodu, dost možná Vás to mohlo ušetřit mnohých trápení. Pečlivě upravit a doladit techniku kojení rozhodně doporučuji - vyhledejte si kvalitní poradkyni, doporučuji některou proškolenou Mamilou - jejich seznam najdete na www.mamila.sk . No a třetí možnost - na toto je potřeba nechat udělat stěr z bradavky a zjistit původce infekce, aby se mohla zaměřit léčba tím správným směrem. O to požádejte svého gynekologa a to co nejdříve. V případě kvasinkové infekce se podávají jiné léky/masti než v případě např. streptokokové (antibiotika).

Nedoporučuji přestat z prsu kojit, protože již nyní je patrný pokles laktace a preference zdravého prsu (pochopitelně, prs, v kterém jsou retence a záněty má mléko, které hůře teče, je ho méně a jinak chutná) a toto by se zvýraznilo. Poraďte se s kolegyní, ať Vám ukáže, jak kojit, aby kojení nebolelo (ragáda by měla být v koutku úst dítěte nejlépe). Ale nebojte se, po odstranění příčiny (ať už jí bude technika kojení nebo infekce) se situace rychle zlepší a věřím, že si budete kojení doopravdy užívat! Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
27. 01. 2017 06:27:24

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit