on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zrušení UM, problémy s večerním kojením

Hezký den, mám 3 týdenní dcerku narozenou CS. Již od porodnice jsem byla nucena dokrmovat UM kvůli pomalejšímu rozjezdu kojení. Nyní doma se kojení zlepšilo, pravidelně se snažím odstříkávat a během dne pokud je třeba dokrmuji ze stříkačky vlastním mlékem (na prsu mám dcerku cca 30 min, pokud pak má stále hlad, tak dokrmuji stříkačkou). Poslední 3 dny ale nastávají problémy večer. Dcerka je neklidná, u prsa se vzteká, nechce se přisát, pokud ano, hned se zase pustí. Většinou to skončí tak, že již nemám v lednici zásobu vlastního mléka a dokrmujeme cca 2 stříkačkami UM. Podotýkám, že krmíme v 6 hodin a dcerka je na prsu s přestávkami až do 11 hodin, kdy ve finále tedy dostane UM jelikož stále křičí hladem. Chtěla bych se zeptat jak zrušit UM úplně? A zda tím odsáváním dcerce mléko "nekradu"? Občas je totiž neklidná, když kojení vyjde chvíli po odsávání (kojím na požádání, cca 7x denně). Jak dlouho odsávačku používat? Dcerka na váze přibírá ukázkově. Jen nevím jak vyhovět jejímu přejídání večer :( Pokud bude potřeba něco dopřesnit, ráda doplním. Předem děkuji za radu.

Autor
Jana
Jak zrušit dokrm UM
19. 01. 2017 09:02:07
ID otázky: 33414

Odpověd:

Hezký večer, Vaši situaci je potřeba řešit komplexně, protože to není více problémů, ale vlastně jeden jediný. V podstatě se to stále točí kolem toho, že jste se s dcerkou ještě kojit nenaučily a potřebujete pomoci. Taky zvednout sebevědomí. Potřebujete zkušenou poradkyni, která by Vás jednak podpořila a jednak by Vám ukázala správnou techniku efektivního kojení. Je moc dobře, že se Vám nějakým způsobem (ovšem velmi náročným) daří udržovat laktaci. Teď už tedy jen to, aby se dcerka naučila mléko z prsu dostat. Vůbec se toho nebojte, mléko je a opravdu stačí zkušená poradkyně (doporučuji vybrat některou, která je proškolená organizací Mamila - jejich seznam najdete na www.mamila.sk), která Vás správně navede (bez osobní návštěvy to nepůjde).

Co se týká těch režimových opatření, tak určitě nedávat vůbec žádný dokrm. Žádný. Je to zbytečné a je to škoda. Šestinedělí je velice citlivé období, kdy se kojení nastartuje a matka s dítětem se učí sžívat a taky kojit. Když je to narušeno podáváním dokrmu UM nebo MM a ještě k tomu mimo prso, tak dítě je zmatené, nenaučí se pořádně z prsu sát, je nespokojené, žena si nevěří, dítě se začne více a více dožadovat krmení mimo prso. Dokrmy jsou určeny jen a pouze dětem, které neprospívájí přesto, že s kojením je všechno v pořádku a přesto to nestačí. Takové případy v podstatě neexistují. Vždy je to o tom, že žena nemá správnou podporu nebo neví, jak dítěti pomoci získat více mléka. U Vás je to především malá důvěra v sebe sama. Dcerka prospívá, dokrm zrušit, naučit se efektivně kojit, kojit velmi často, ale efektivně (7x za den je docela málo u takto starého dítěte), střídat při kojení obě prsa několikrát, stlačovat prsa, aby dcerka získala co nejvíce mléka. Dokrmy se ve Vašem případě do toho vůbec nehodí. Navíc dokrm mimo prso odvádí dítě od kojení. Pokud už dokrm, tak jedině cévkou u prsu, ale ve Vašem případě je to zbytečné.

Věřím, že když se Vám dostane správných rad, tak do týdne naprosto spokojeně a plně budete kojit. Zatím se podívejte na mamilácké stránky na fotky a videa správné techniky kojení. A hlavně si věřte! Když budete nervózní, nebudete si věřit, budete ve stresu, tak toto vše zhoršuje spouštěcí reflex a mléko se k dítěti prostě nedostane. Což je škoda. Hodně také doporučuji kontakt kůže na kůži, i při kojení - i to dítě hodně uklidňuje a také pomáhá spouštění mléka.

A co se týká odsávání, tak bych ho omezila na minimum. Je to vyčerpávající aktivita a nejlepší odsávačkou je samotné dítě. To, když se naučí pořádně efektivně sát, tak už nic není potřeba. Kojení je velmi jednoduchý, přirozený jev, kolem kterého není potřeba skákat, odsávat, dokrmovat atd. Jen si věřit a mít prostě dítě v klidu a míru u prsu. Třeba pořád, třeba 100x dokola. Až dítě pochopí, že nic jiného nebude.

Držím pěsti a přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 01. 2017 00:50:33

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit