on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je jídelníček 9 měsíčního správně?

Dobrý den, synovi bude 9 měsíců. Momentálně 74cm a váží 10,2Kg. Porodní váha 3kg. Já 49kg, manžel 75kg. Prvních 14 dní byl na dokrmován, než jsem se rozkojila a od té doby stále kojím. Syn začal krásně přibývat, Dr. měla a má radost. Dle tabulek je v horní hranici. Do 6.m byl plnně kojen. Od 6.m jsme postupně zaváděli příkrmy. Teď jsme ve fázi, kdy je jídelníček následující: 6:00 - kojení 8:30 - bílý jogurt s ovocem 150-200g 9:30 - kojení 12:00 - masovozeleninový příkrm 200g 13:00 - kojení 15:30 - ovocný příkrm 200g nebo chléb s Lučinou 16:30 - kojení 18:45 - mléčná ovesná kaše 155ml 20:00 - kojení + v noci kojím ještě 1-2x. Kojení jsem brala spíše, jako doplnění tekutin (jiné tekutiny zatím nepodávám) Jaký se Vám zdá jídelníček? Dnes jsem se dozvěděla, že je prý špatný. Rozestupy by prý měly být 2-3hodiny a mám dávat na pití vodu či čaj. Mysela jsem, že moje mléko je pro syna to nejlepší, ale nerada bych aby byl obézní a zbytečně moc přibýval, protože váhu má myslím docela vysokou. Byla bych moc ráda, kdybyste mi poradila, jak postupovat s jídelníčkem nyní a např. do 1 roku dítěte. Děkuji Vám Hezký den

Odpověd:

Hezký večer přeji, jídelníček je bohatý až, až. V tomto věku by stále mělo převládat kojení a příkrm jako příkrm - tj. něco, co je do toho roku doplňkem kojení. Pokud už jste na takový režim zvyklí, tak co se týká příkrmů, tak bych nic neměnila, určitě bych žádný další nepřidávala, takový jídelníček stačí bohatě až do roku. Kojení bych se nebála nabízet i častěji, protože při takovém velkém množství příkrmů může dojít k plíživému poklesu laktace a to by byla škoda. Zjevně synkovi Vaše mléko více než svědčí. :-) Takže příkrmy bych nechala tak, kojení nabízela častěji. Tekutiny můžete nabízet zvolna, není potřeba na to nějak tlačit. MM obsahuje více než 80% vody, takže poskytuje dostatek tekutin. Rozestupy mezi příkrmy jsou v pořádku a že jsou mezi nimi kojení, tak to vůůůbec nevadí, MM je velmi lehce stravitelné, je stavěno na to, aby ho děti pily velmi často. Takže vše je v pořádku, užívejte si krásně prospívajícího synka. :-)

Po roce se pomalu režimově i složením a konzistencí stravy můžete přibližovat tomu, co jí zbytek rodiny. Kojení samozřejmě doporučuji zachovat dlouhodobě, v co největší míře.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
17. 01. 2017 23:00:44

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit