on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

5 mes. holcicka, ztrata mleka

Dobry den, chtela bych poprosit o radu. Mam 5 a pul mesicni holcicku a pred par dny jsme zjistili, ze nam uz mesic nepribrala a jeste zhubla 200 gramu. Posledni dobou byla plactivejsi, ale prisuzovali jsme to zoubkum. Ted me zpetne mrzi, ze jsem si nevsimla, ze sice na prsu je, ale moc nesaje a casto na nem i spinka. Prala jsem si plne kojit alespon prvni rok a ted jsem z toho opravdu nestastna, ze musime davit UM. Koupila jsem elektrickou odsavacku a odsavam po kazdem kojeni, ale vypada to, ze malicka vse vycucne, protoze vyjde par kapek a to je vse. Pomaha, kdyz stridam prsa pored dokola a vzdy vymacknu par kapek, takze to celkove da treba 20ml a to udelam 5x denne a pak jeste jednou v noci. Jinak normalne kojim, kazde 2-3 hodiny a v noci take kazde 3 hod. nekdy I casteji, nabidnu prso vzdy, kdyz se v noci vzbudi. V noci kojim na boku a to mam pocit, ze moc nepije, jen se prisaje na prso a zase spinka. Tak mi to prijde spise pro komfort. Mala se narodila na 25 percentile (3075 kg) a ted v 24 tydnech ma 6300kg a pred mesicem mela 6600kg. Myslite, ze to delam s odsavanim spravne? je jeste neco dalsiho, co bych mohla vyzkouset? V jakem mnozstvi davit UM? V soucasne dobe kojim, pak dam odstrikane mlicko a pak flasticku kdyz si ji vezme. Dnes se nam poradilo do ni dostat 380ml UM, ale nevim kolik by bylo spravne, protoze nevim, kolik mleka dostava pri kojeni. Moc dekuji za odpoved a rady budu moc vdecna!

Autor
Tereza
Zvyšování tvorby
13. 01. 2017 23:43:26
ID otázky: 33410

Odpověd:

Hezký večer přeji, UM bych rozhodně nedávala. Plně kojit do roku není dobrý nápad, to jste si dala dost nesplnitelný cíl. Plně se kojít cca do 6 měsíců a pak se už dávají příkrmy (zelenina, ovoce, kaše atd.). A kojí se samozřejmě nadále, jak dlouho dítě chce. Ale už to není plné - výlučné kojení.

Ve věku dcerky už je naprosto bez problémů možné začít s podáváním příkrmů. UM je naprosto zbytečným krokem. Takže normálně zkuste začít kaší či zeleninou, klidně 2x denně, když je úbytek na váze. Ale učit dítě na UM je opravdu škoda. Spíše je potřeba zjistit příčinu, proč dcerka ubrala na váze. Ta váha před měsícem byla velmi hezká, dcerka do té doby přibývala moc pěkně. Ale něco se muselo přihodit, že dcerka začala sát méně. Že by byl tak razantní rozdíl v technice kojení je nepravděpodobné (nicméně je vždy více než vhodné nechat si techniku zkontrolovat, případně upravit nějakou zkušenou poradkyní. Děti v tomto věku už sice tak pěkně nespolupracují, už mají nějaké své stereotypy zažité, ale za pokus to jistě stojí).

Pokles množství mléka může souviset třeba s hormonálními změnami (není možné nové těhotenství např.?), dlouhodobou absencí nočního kojení, používáním dudlíků, lahviček, braní některých léků matkou atd., atd. Těch příčin je mnoho, to zkuste Vy popřemýšlet, co se mohlo změnit. Může to být i nějaká situace v rodině, která u Vás zvýšila hlasinu stresu a pak se mléko hůře spouští a dítě ho tolik nevypije.

Je potřeba to samozřejmě řešit, byla by škoda o kojení přijít a dcerka taky potřebuje znova nastartovat přibývání. Ten úbytek není tak strašný a někdy se to děje i bez příčiny, takže si nic nevyčítejte. U Vás je podle toho, co píšete, patrné, že dcerka skutečně saje tak nějak slaběji. Zkuste jí pomoci tím, že budete ta prsa při každém kojení střídat i vícekrát (což děláte, jestli jsem to dobře pochopila) a v průběhu sání jí pomůžete získat více mléka pomocí techniky stlačování prsu (podívejte se na jedno z videí na www.mamila.sk) . To je vlastně takový dokrm přímo u prsu a vlastním mlékem a rovněž nahrazuje odsávání. Rozhodně nepodávejte dokrm lahvičkou a ani jinak mimo prso - tím byste velmi rychle kojení ukončila. Jediný dokrm, který kojení neovlivňuje zásadně je přímo cévkou u prsu. Ale jak jsem psala výše, žádný dokrm bych nedávala, je akorát čas na započetí s příkrmy, které poskytnou rovněž energii navíc. A ty se dávají samozřejmě lžičkou. Lahev je velkým krokem zpět. Hrníček, lžička, to je směr, kterým by mělo 6 měsíční dítě jít.

Odsávat sice můžete, ale tak, aby Vás to nestresovalo a nevyčerpávalo. Pokud něco z toho nastane, tak to nedělejte. Když jste totiž ve stresu, tak snadno dojde k blokování spouštění mléka. A to opravdu nepotřebujete. Vy se naopak potřebujete co nejvíce uvolnit.

Z bylinek na zvýšení laktace pak mohu doporučit pískavici řecké seno a benedikt lékařský (dají se sehnat třeba v tobolkách). Existuje i lék, jehož vedlejším účinkem může být zvýšení laktace (Motillium). Nejsem ale jeho příznivcem, proto Vám o něm jen říkám a nechám na Vás, zda si o něm budete chtít nějaké informace zjistit.

Tak držím pěsti, ať vše dobře dopadne!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 01. 2017 01:56:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit