Časté noční buzení, časté kojení
Dobrý den, paní Jiřinko, už delší dobu se Vám chystám napsat. Vždy jsem ale "nějak" naše starosti zvládla vyřešit. Nemám nyní pocit, že by situace byla výrazně horší, ale mám pocit, že bude rozumné se poradit. Mám totiž dojem, že si s kojením pěstujeme zlozvyky. Syn se narodil 1. září (47 cm, 2810g), nyní ve 4 měsících měří 62 cm a váží 5100g. Stále plně kojím, ale není to pro mě jednoduché. Zhruba od listopadu kojím přes den prakticky každou hodinu, co je syn vzhůru. Má tu potřebu a já mu to dopřávám - i proto, že mám méně mléka. Překonali jsme i období, kdy nepřibral (od 30.11. do 9.12. 0g, následně od 9. do 28.12. 380g). Od poslední kontroly u paní doktorky (28.12.) jsem se rozhodla, že ho vážit nebudu (vážila jsem ho 1x týdně, pro kontrolu a řekla bych, že mě to v době, kdy už přírustky nebyly takové, stresovalo). Od začátku prosince mi velmi špatně spí v noci. Za dobrou noc považuji, když se budí každé 2 hodiny. Bohužel to ale bývá i častěji (každou hodinu). Uspávám ho výhradně u prsu - jak přes den, tak na noc i v noci. Někdy mu stačí trochu se napít, někdy si jen podudlá a někdy pije dlouho. Nevím, zda nemá hlad? Po našem kojení v hodinovém intervalu večer už moc mléka nemám... Od zmíněného začátku prosince s námi spí v posteli. Moje dotazy jsou následující - to, že s námi syn spí v posteli mi na jednu stranu velmi vyhovuje (i se mi to líbí), ale mám obavu, aby pak byl schopen spát sám - resp. se starší dcerou v pokojíčku. Dále bych se chtěla zeptat, zda považujete za rozumnou frekvenci našeho kojení. A to noční spaní? Zhruba do konce listopadu se mi budil 1 - 2x za noc. Teď je to pro mě vzhledem k tomu, že mám doma ještě 3letou dceru velmi náročné, jsem velmi unavená. Ptala jsem se paní doktorky, zda mu třeba nerostou zuby, říkala, že ne. Pokud syna uspávám pouze u prsu, naučí se později usnout sám resp.jiným způsobem? Ještě bych chtěla zmínit, že nemá dudlík - od narození ho odmítá. V posledním měsíci si do pusy strká prsty a palec, z čehož také nemám radost. Vždy mu ho vyndám a nabídnu mu hračku. Děkuji
Odpověd:
Hezký večer, na mateřství je krásné právě to, jak je každé dítě naprosto jiné. To je na tom ale zároveň velmi těžké, protože pak to svádí k tomu, abyste děti mezi sebou porovnávali. Je dobré to nedělat a respektovat individualitu každého dítěte. Vy to děláte a respektujete synkovy potřeby, byť patří k náročnějším dětem. Vydržte to. Období raného dětství je velmi pomíjivé a uteče to jako voda a budete vzpomínat na to, když na Vás stále visel a vyžadoval časté kojení. Chápu, že to je náročné, ale budoucnosti se rozhodně bát nemusíte. Každé dítě je jiné a dozrává v jiném věku k tomu, aby dokázalo spát samo a nepotřebovalo pomoci s uspáváním.
Syn se to naučí, to se nemusíte bát. Nebo snad znáte nějaké zdravé 18 leté dítě, které by spalo s rodiči v posteli a museli ho uspávat? No určitě ne. :-) Až dozraje, tak odpadne (od prsu). Děti, jejichž potřeby jsou uspokojovány, tak naopak vyrostou v samostatné a sebevědomé jedině, protože s sebou nenesou nějaké strachy, frustrace či psychické následky toho, že někde samy stály v postýlce a plakaly a plakaly a nikdo nepřicházel. Takže vyhovte svému synkovi a v noci s ním spěte. Pokud nejste schopna při kojení spát, aniž byste se při každém budila a nemohla usnout, tak pak jistě někdy využijte toho, že se vyspíte celou noc a hlídat bude tatínek dítěte. Pro psychickou očistu je to nutné.
Až syn bude větší, tak pak bude usínat samozřejmě sám. :-) Ale neptejte se mne kdy to bude. U některých dětí ve 2 letech, u jiných v 5 letech a taky kdykoliv dříve či později. Závislák rozhodně nebude, ba naopak!
Co se týká hladu a prospívání. Syn je drobný, velmi drobný. Prospívá, ale na spodní hranici normy. Pokud dostatečně čůrá, tak bych to nějak nehrotila. Je dost možné, že efektivita sání není taková, jaká by mohla být, možná že technika kojení není optimální. Zkuste se podívat na www.mamila.sk a tam se podívat na fotky a videa správné techniky a případně upravit.
Doporučuji začít s příkrmy o něco dříve, třeba po 5. měsíci. Může a nemusí to také pomoci snížit počet kojení. Mělo by to pomoci nějakému tromu gramu u synka navíc. :-) Budete-li mít pocit, že ještě nenastal ten správný čas a že chcete s plným kojením vytrvat ještě o měsíc déle, ta směle do toho. Hodně je to také o Vašem klidu. Neklid se může z dítěte přenášet na Vás či naopak. :-)
Vím, že jste se ode mne nedozvěděla moc konkrétních informací, ale nejlepším radarem pro posousední, zda je všechno v pořádku či ne jste VY! Jinak ty zoubky to klidně být mohou, věk na to synek má a někdy jsou děti mrzuté docela dlouho.
Mějte se krásně a ať Vám děti dělají jen radost!