on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zatvrdlina v prsu, snížení laktace

Dobrý den Jiřinko, moc Vás prosím o radu jak ven ze začarovaného kruhu. Mám 3měsíčního syna (PV 3890, nyní 6260g, za poslední týden přírůstek pouze 100g). Celé kojení bojuji s množstvím mléka, začala jsem dlouhodobě užívat ricinus, mléka bylo dostatek, ale s úderem 3. měsíce syn začal kojení lehce bojkotovat. Začal se tak snižovat i váhový přírůstek. Do toho jsem dostala zánět prsu se zatvrdlinou, užívám ATB, bolest, horečky a zarudnutí ustoupilo, pouze mi zůstala zatvrdlina, kterou se mi zatím nedaří rozmasírovat. Rapidně mi kleslo mlíčko a syn odmítá lahvičku. Jsem už zoufalá a vyčerpaná. Ne z nemoci, ale z bezradnosti, kojím tak často, jak si řekne (bohužel cítím, že je nedopapaný), pořád jen masíruji a nahřívám. Gyn. mi řekl, že mám ještě vydržet do příštího týdne a když zatvrdlina neustoupí tak přijít. Mohu alespoň lehce laktaci podpořit homeopatikem? Jak dlouho se může zatvrdlina uvolňovat? Jsem velmi nervózní z toho, že syn má hlad (zatím teda čůrá i kaká), ještě jsem si objednala cévku a zkusíme večer kojit s cévkou rozmražené mlíčko. Ale do večera vůbec nevím, jak syna budu krmit, protože už teď dopoledne jsme to z prsou tahali dlouhou dobu. Vím, že je dotaz lehce zmatený a možná jsem opomněla nějaké informace. Budu moc ráda za jakoukoli radu. Děkuji. Krásný den. Marta Šindlářová

Autor
Marta
Bulky v prsou, retence, záněty
05. 01. 2017 11:39:34
ID otázky: 33398

Odpověd:

Hezký večer přeji, když tak čtu Váš dotaz, tak si říkám, dle čeho vlastně soudíte, že mléka bylo vždy menší množství a že bylo potřeba laktaci nějak podporovat? Ono spíše je každé děťátko obrazem své matky a i z Vašeho dotazu je patrné, že jste nervóznější, nejistá, nevěříte si, celý ten příspěvek je protkán negativními emocemi a nedůvěrou v sebe sama. Je to velká škoda, protože toto přesně se přenáší na dítě a pak i dítě se chová stejně. Nehledě na to, že takový kontinuální stres negativně ovlivňuje i samotné kojení - především spouštění mléka (a tím pádem se prsa hůře vyprazdňují a vznikají snadněji retence). Pak se snadno dostanete do začarovaného kruhu, ve kterém jste.

Já si nemyslím, že by bylo potřeba nějakých velkých zásahů. Váš syn prospívá moc hezky, za tři měsíce přibral jistě více než 2,5 kg (jistě šla po porodu váha dolů třeba na 3,7 kg), což je přece krásný výsledek a rozhodně nenaznačuje, že by Váš syn strádal. On je opravdu obrazem Vašich pocitů a Vašeho chování a když se u kojení neuvolníte a necítíte spokojeně a relaxovaně Vy, tak Váš syn prostě taky nemůže. Což je opravdu škoda, protože jinak si myslím, že je vše v nejlepším pořádku a mohla byste si kojení svého chlapečka užívat.

Takže to je taky mé doporučení - užívejte si synka, užívejte si kojení. Není potřeba dělat nic okolo, ani odstříkávat ani dítě dokrmovat, ani se trápit nad zatvrdlinou. Kojení je velmi jednoduchý proces, stačí ho následovat. Prostě jen kojit, uvolnit se, svou mysl, pustit mléko k dítěti (ta jeho nespokojenost a bojkoty, retence, to vše souvisí hlavně s tím, že blokujete spouštění mléka), pak i ta zatvrdlina se uvolní. Mějte synka neustále u sebe, kojte z obou prsou, střídejte je a kojte tak často, jak bude potřeba. Když si budete věřit a taky svému synkovi, tak pak kojení půjde mnohem lépe. Já u Vás opravdu žádný zásadní problém nevidím. :-) Ale mysl, ta je mocná, potvora jedna.

Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 01. 2017 01:46:02

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit