ukončení nočního kojení
Dobrý den, kojím 13 měsíční dvojčata a dostala jsem se do situace, která trvá už asi půl roku, kdy se jedna dcera v noci dožaduje mléka 5x i víckrát za noc a často chce u bradavky usnout, což už je pro mě nepříjemné. Když se od ní odtrhnu, začne plakat - spíš řvát a není k utišení. Vydrží se vztekat i hodinu. Je to komplikované, když se zároveň probudí i sestřička a já si pořádně neodpočinu. Proto jsme se s manželem domluvili, že noční kojení zrušíme a budeme malou uspávat jinak. Chtěla bych se proto zeptat, je vhodné kojení nahradit třeba UM? Nabízím jí hrneček s vodou - z lahve nikdy nepila. A mohu ji kojit dál přes den? Pijí obě ještě po obědě a po večeři. Nebo je lepší zrušit už kojení úplně? Starší dcera se postupně odstavovala sama, ve 13 měsících se odstavila úplně, takže nemám žádné zkušenosti s odpíráním mléka a chtěla bych ji trápit co nejméně. Děkuji
Odpověd:
Hezký večer, no, nebude to tak úplně jednoduché. Ale předně Vám chci pogratulovat k úspěšnému kojení dvojčátek. Určitě se ho nevzdávejte, obzvlášť nyní, na začátku zimy, má kojení obrovský imunologický význam a je doslova každodenní vitamínovou bombou a injekcí s obrannými látkami. Něčeho takového se vzdávat, obzvlášť, když těch dětiček je doma více, to by byla škoda.
Každé dítě je jiné, to sama nyní vidítě více než dobře. Dcerka se v noci nebudí hladem, ale potřebuje pocit bezpečí, vzbudí se a potřebuje se ujistit, že je vše v pořádku. Je to přirozená potřeba nejen dětí, ale i dospělých. I my se budíme mnohokrát za noc, ale jsme schopni se otočit a spát dál. To děti nedokáží a instinkty jim velí, aby se ujišťovaly, že nejsou samy (dítě samo v pokoji/stanu by bylo v ohrožení života někde, kde jsou šelmy běžné). Byť je Evropa relativně bezpečná v tomto směru, tak všechny děti mají stejný genetický základ. Některé děti mají tento instinkt vyvinut silněji, jiné méně. No a každá z Vašich holčiček to má jinak. Kojení pak není příčinou buzení, ale pomáhá dítě zase znovat uspat. Takže vzdát se nočního kojení může znamenat noční kolotoč, kdy budete pracně hledat způsob, jak dítě uspat (když je po ruce něco tak rychlého a geniálně jednoduchého, jako je kojení).
Pokud si potřebujete odpočinout, tan navrhuji, abyste spala s klidnější dcerkou a manžel s tou, která se budí častěji, s tím, že si bude muset s uspáváním nějak poradit. Jakmile budete v dosahu, tak se bude domáhat uspání u prsu. Ale rozhodně Vám nezaručím, že to půjde a určitě to nebude bez slziček. Dcerka není na odstav připravená, potřebuje Vás a potřebuje kojení, které ji pomáhá rychle usnout a uklidnit se. Pro dítě je to blažený pocit při sání z prsu, je to známý pocit bezpečí a jistoty, známá vůně mámy, známé teplo, to vše zná již skoro 2 roky (ještě z dělohy). Takže to zvažte. :-) To, že se dcerka často budí a potřebuje uklidnit je prostě fyziologická potřeba. Já takto lítala ještě k pětiletému synkovi (již dávno nebyl kojen) x-krát za noc.
JInak UM v tomto věku už není potřeba. Stačí běžná strava, tekutiny a kojení. UM bych nedávala vůbec a lahvičku takto velkému dítěti taky ne. Je to krok zpátky, již bych zůstala jen u hrníčku, případně hrníčku se sportovním uzávěrem, brčkem apod.
Přeji krásný vánoční čas ve společnosti Vašich dětí!