on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Málo mléka, vztekání se u kojení a menstruace

Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za tyto stránky, jste skvělá, že nám takto pomáháte :) . Už jsem tu nalezla plno rad a o další Vás žádám. Mám doma 9 týdenní holčičku (p.v. 2760g,49cm, váha při propuštění 2570g), s kojením jsme od porodu neměly vůbec žádné problémy, přibývala si myslím pěkně (ve 2 týdnech 2980g, v 6 týdnech 3810g), až teď posledních 14 dnů bojujeme (v 9 týdnech 4380g, dle pediatra spodní hranice). Ze dne na den se mi malá začala u kojení děsně vztekat, kroutit se, odtahuje se s bradavkou, řve u toho, nejprve saje tak 3-5 min z každého prsu, potom začne takto vyvádět. Nejdříve jsem si myslela, že je jenom líná tahat, potom, že má růstový spurt(ale už to trvá 14 dnů), tak jsem začala kojit po 2- 3 h ve dne, 2x v noci vždy z obou prsou (předtím stačilo po 4h ve dne, 2x v noci vždy jen z jednoho prsu při každém kojení), podotýkám, že takto nevyvádí pří každém kojení, ale nejvíce večer, přes den se zdá, že jí to stačí, mezi kojením neplaká, spinká, je v klidu. Když dle pediatra nyní moc nepřibrala, tak mam obavy, že mám najednou málo mlíčka. Bylo nám sděleno, že máme po kojení dokrmovat Nutrilonem 30ml. Přes den jí ho nedávám, když u kojení neřve a nijak se nevzteká, ale večer jí ho dám, protože začne takto vyvádět. Mám ale strach, abych tímto způsobem postupně nepřešla pouze na UM. Také bych se chtěla zeptat, zda to nemůže mít souvislost s tím, že jsem tak cca před těmi dvěma týdny začala tak dva dny špinit, dva dny nic, nyní menstruuji. Jsem z toho všeho smutná, tak nám to hezky šlo a teď se s tím takhle pereme, chtěla bych kojit co nejdéle, nejlépe bez dokrmů. Děkuji za odpověď Renata

Autor
Renata
ID otázky: 33385

Odpověd:

Hezký večer přeji, Vám to ale jde pořád stejně dobře. :-) Já opravdu nechápu, co by lékařka chtěla! 570 g přírůstek za 3 týdny je více než v pořádku, co by za to jiné matky daly! Není to žádná spodní hranice normy, je to krásně uprostřed, naprosto v pořádku. Žádný dokrm nedávejte, není vůbec potřeba. Jediný problém je lékařka, která dává naprosto nesmyslné rady. Lékaři jsou častou příčinou naprosto zbytečných odstavů. Však se na to podívejte - znejistěla Vás, klesla Vám sebedůvěra, máte pocit, že máte málo mléka...nic z toho ale není pravda. Nenechte si zničit kojení jen proto, že lékařka něco řekla. Opravdu dokrm zrušte, může být velmi rychlou cestou ke konci kojení. Obzvlášť v situaci, když dítě dává najevo, že není spokojeno s tokem mléka. Právě v takové situaci je potřeba dát dítěti najevo, že nic jiného než kojení nebude a že se prostě musí snažit (v tomto věku je typické, že ustupuje vliv poporodních hormonů a tak mléko už neteče tak snadno a netvoří se ho nadbytek. Ale stále se kontinuálně tvoří přímo v průběhu sání dítěte). Když mu v takové chvíli dáte dokrm, tak se příště bude o to méně snažit. Nabízejte prsa stále dokola, nemusíte jen každé nabídnout jednou. Stlačujte v průběhu kojení prso, zrychlíte tak tok mléka. Střídejte polohy. Buďte trpělivá a láskyplná. Děti jsou už k večeru unavené a když mléko neteče podle jejich představ, tak mohou být nevrlé. Ale je potřeba s tím počítat a určitě ale nestresovat. Vhodné je nechat si zkontrolovat techniku kojení, abyste si byla jista, že je tak efektivní, jak jen může být. Koukněte se na www.mamila.sk - najdete tam jednak fotky a videa správné techniky, jednak seznam zkušených laktačních poradkyň. No, časté kojení ve dne i v noci (tam nejlépe mít dítě u sebe v posteli) by mělo být naprostým standardem.

Ještě k té menstruaci. Ta může tok či chuť mléka ovlivnit, ale jen minimálně. Hlavní příčina vztekání bude to, že holt mléko již neteče tak snadno. To je život, s tím se musí bojovat. :-) Tak hodně štěstí, pevné nervy a hlavně si věřte. Nejedná se o žádný velký problém, větší problém je lékařka. Hezký vánoční čas přeji!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 12. 2016 23:50:54

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit