on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nízké váhové přírustky (8 měsíců), PMV

Dobrý den, znovu Vás prosím o radu (pokračování otázek 33249, 33274, 33303). Syn dnes 8 měsíců, rekapitulace přírusků: PV 2200 gr, ve 14 dnech 2560 gr, v 6 týdnech 4080 gr, ve 3 měsících 5900 gr, ve 4 měsících 6280 gr (po bojkotech), 5 měsících 6880 gr, v 6 měsících 7120 gr, nyní jsem v 8 měsících na naší váze navážila 7600 gr. Překonali jsme několik bojkotů, poslední měsíc moji angínu a antibiotika. Od 4,5 měsíce příkrmy, zavádím velmi zvolna, aktuálně má k obědu masozel (sní mezi 100 - 150 gramy), někdy drobnou svačinu (sní pár lžiček ovoce, kaše, jogurtu). Kojím stále po třech i dvou hodinách, několikrát v noci. Nikdy ale nevím, jestli se syn nechá nakojit, špatně časuju veškeré odchody i návštěvy (kojení mimo domov je vždycky jen pár cuců), nemůžu bez malého nikam. Snažím se to brát s nadhledem, ale mléka mám pořád tak tak, spíš míň a laktace neustále kolísá, ať dělám co dělám. Vím, že jiné mohou už v tomhle věku miminka nekojit a dny, ale já pořád bojuju za krátké intervaly a každou kapku mlíka. Ale k dotazům - 1) Přibírá syn alespoň na dolní hranici normy? Pediatrička nic neříkala, ale v percentilových grafech syn neustále klesá (dlouhý je průměrně, ale má nízkou váhu). Co dělat, aby přibíral víc? Bojím se dávat víc příkrmů, aby měl motivaci sát a mě se dělalo mléko. Víc mléka ze sebe už asi nevymáčknu. 2) Vážně uvažuju o tom, že syna odstavím a budu mu dávat ráno a večer UM a jinak pevnou stravu. Problém ale je, že je zvyklý usínat (dvakrát přes den i večer) u prsa a navíc se často budí i v noci (kdy kojení obvykle pomáhá k uspání, i když poslední dny ani to ne). Neumím si přestavit, jak tuhle funkci kojení nahradit. Není na to nějaký recept? Mám konečně zaangažovat dudlík :) 3) Dokud ještě kojím, jak mám podávat tekutiny? Zkoušíme klasický hrneček, ale víc vybryndá, než vypije. Lahvičku nechci kvůli technice kojení (i když zase, jiní vesele dávají a problém to není). 4) Také PMV asi není v normě, syn se stále jen plazí (krásně oběma rukama i nohama) a nemá snahu o lezení, nestaví se na čtyři ani nepéruje. Cvičíme vojtovu metodu (kvůli jinému problému). Je takový vývoj ještě v normě? Děkuju Vám za rady a omlouvám se za skeptický tón :)

Autor
Jana Rebejsová
ID otázky: 33383

Odpověd:

Hezký večer,

já si myslím, že opět je u Vás všechno v nejlepším pořádku, až tedy na ten Váš skepticismus. :-) Syn přibývá na váze naprosto v pořádku, je běžné, že přírůstky po 6. měsíci se pohybují mezi 200-500 g. Je to velmi indviduální. Váš syn je v tomto směru v normě. Chápu, že jste už unavená z neustálého přemýšlení o kojení, ale opravdu už byste se měla uvolnit a zkusit si to užívat. Syn prospívá. Nejen váhově (mnohé děti nemají jeho váhu ani v roce a to byl při porodu drobeček!), ale i jeho PMV je naprosto v normě. Některé děti lezou až mezi 10.-12. měsícem (např. můj starší syn to tak měl, chodil až v 16 měsících a rozhodně nyní, ve 13 letech není nijak opožděn - nijak. Výškově má 177 cm a je to aktivní a úspěšný sportovec). To, že v 8 měsících ještě nenaklekává a neleze není žádná hrůza. Plazení je v tomto věku naprosto v pořádku. Nestresujte. :-)

Zrovna tak nestresujte tím, že odstavíte. V tomto věku není UM už vůbec potřeba. Bude super, když vydržíte kojit přes zimu. Jaké množství mléka bude, takové bude. Když si to budete mnohem více užívat, tak ho bude více, lépe poteče. Určitě se kojení nevzdávejte, i kdyby bylo jen a pouze na uspávání, tak je to pořád super (proč byste se taky měla dobrovolně vzdávat tak skvělého nástroje na uspávání? Syn na odstav zcela zjevně připraven není a zrovna 8 měsíců je citlivé období, kdy se může objevit výrazná separační úzkost, kdy dítě silněji a silněji vnímá nebezpečí našeho světa. Tento věk je opravdu jeden z nejméně vhodných pro odstav). Nebojte se těch příkrmů dávat pozvolna více, ostatně to je cílem - příkrmy, tekutiny a k tomu kojení jako bonus. Zbytečně moc se na to kojení upínáte, místo, abyste se opravdu uvolnila. 8 měsíční dítě opravdu nepotřebuje žádné UM. Kojte tak, jak se to bude dařit, každá kapka dobrá, obzvlášť přes zimu je to nenahraditelná každodenní imunitní injekce. :-) A příkrmů už více, na 9 měsících už můžete dávat i 3 plné příkrmy. Je dobře, že je zavádíte zvolna, ale v situaci, kdy máte z kojení takové pocity, že uvažujete i o odstavu je určitě lepší tu zátěž na Vás snížit a těch příkrmů dát více. Myslím si, že to bude mít pozitivní vliv na Vaše uvolnění a Váš klid a tím pádem i to mléko nakonec lépe poteče.

No, ještě k těm tekutinám. Hrníček je správná volba a samozřejmě, že to bude chvíli trvat, než se z něj syn naučí dobře pít. Ale naučí, všichni jsme to nakonec zvládli. :-) Můžete zkusit brčko, sportovní lahve či jen petky se sportovními uzávěry. Tekutiny (různé - vodu, ovocné čaje, ovocné ředěné šťávy, občas minerálky) nabízejte často, ale nenuťte. Jděte hodně příkladem - v pití tekutin i s jídlem. Už je pomaličku čas zkusit i nějakou kouskovitou stravu, tak si synka posaďte k sobě na klín a může ochutnávat z Vašeho talíře. Děti se v tomto věku hodně učí nápodobou.

Přeji Vám krásný předvánoční čas a ať Vám synek dělá jen radost. Věřte, že za pár týdnů budete litovat, že se už jen neplazí. :-))

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 12. 2016 22:54:08

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit