on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení přes klobouček a sání zadního mléka

Dobrý den, 3 měs.dcera již 14 dní každý večer hystericky pláče než usne a je potřeba, abych ji uspala v náručí. Plně kojím a střídavě mívá žlutou stolici se zelenou. Včera jsem problém řešila s pediatrem, který mi řekl, že pravděpodobně dcera při kojení vypije pouze přední mléko, které je důvodem zelené stolice a pak ji večer prý z toho bolí bříško. Poslední dobou jsem totiž musela kojit z obou prsů, protože po 10 min. se začala vztekat a přikládala jsem k druhému. Nutno dodat, že kojíme přes klobouček od porodnice a snažíme se ho zbavit, avšak bez úspěchu. Jakmile dcera klobouček na prsu necítí, spustí brekot. Lékař doporučil po každém kojení dokrmit 30ml UM, což dělám velmi nerada, protože když vyzkouším po odtažení dcery ještě prso zmáčknout, tak mléko teče, pravděpodobně je líná více sát nebo mléko z kloboučku teče méně. Dcera zatím UM moc nechce, co nejvíc vypila tak 20ml a to ještě s přemáháním. Nyní váží 5600g, v 6 týdnech měla 4900g. Je nutné se kloboučku zbavovat a může opravdu problém s bříškem být v předním mléce? Kolik ho v prsu je, než se spustí zadní mléko? Nejradši bych dceru pouze kojila, pokud mám mléka stále dostatek.

Autor
Zuzana M.
ID otázky: 33380

Odpověd:

Hezký večer, ano, jen kojte. :-) Sama cítíte, že je to naprostý nesmysl, co Vám lékař poradil. Většina dětských lékařů bohužel kojení nerozumí a přesto, že mu nerozumí, tak rozdávají nevhodné rady, které mohou mít následky a to i takové, že kojení je zbytečně narušeno nebo dítě odstaveno.

Vy máte mléka dost, ta váha v 6 týdnech byla super. Nyní je přírůstek menší, ale není to žádná katastrofa, která by dávala důvod k dokrmu. UM není potřeba a Vy i dcerka to moc dobře cítíte. Co je ale více než vhodné je, aby Vám někdo pomohl s technikou kojení - tam jsou zajisté rezervy. Vyberte si někoho ze seznamu na www.mamila.sk, tam jsou šikovné, zkušené poradkyně. Je potřeba, aby Vám někdo ukázal správnou techniku (tu ale mimo jiné najdete i na fotkách a videích, které jsou na Mamile), ukázal, jak dítě přikládat bez kloboučků, jak dítěti pomoci získat více mléka, jak poznáte, že dítě pije dost mléka.

Jinak když prso zmáčknete a teče z něj mléko - toho využijte a v průběhu kojení stlačováním prsu můžete dítěti pomoci získat mnohem více mléka. Je to takový dokrm přímo u prsu. Jak přesně stlačovat - i takové video na mamiláckých stránkách najdete. A to, že prsa při kojení střídáte je více než správně, v tom pokračujte. Kojte často a obě prsa můžete vystřídat i vícekrát v průběhu jednoho kojení.

A ještě k mýtusu se zadním mlékem. Tím se vůbec nezabývejte. Složení mléka se neustále mění i v průběhu kojení. Přední mléko večer může být tučnější než zadní mléko ráno. Je některé z nich proto špatné? No samozřejmě, že ne. Takže to vůbec neřešte. Mléko má přesně takové složení, jaké má mít a přední a zadní mléko prostě neřešte. Bolení bříška může být způsobeno různými důvody (zelenou stoličku neřešit, pro kojené dítě bývá většinou normálním jevem). Spíše zkuste na nějakou dobu vynechat všechny mléčné výrobky ze své stravy, mnohé děti bývají citlivé na bílkovinu kravského mléka. Tak hodně štěstí, ať se Vám daří!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 12. 2016 05:02:28

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit