on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

problémy s laktaci

Dobrý večer. Mám prosbicku a prosím o radu. 21.10.2016 se nám narodil chlapecek 3800g a 52cm. V nemocnici si ho na noc brali a nosili mi ho po 3hod. Abych se trochu vyspala protože se lecim s epilepsii..Porod nebyl az tak hroznej ale byla sem hodně vyčerpaná dlouho sem malýho tlačila a dlouho to nešlo ale naštěstí se povedlo. Po porodu se krásně prisal.. ve 14hod. Sem uz byla na pokoji a malýho mi donesli v 16:30.. Prikladala sem co to slo ale byl hodne spavej s moc pit nechtel. Malej ale moc nepribiral a tak hó sestřičky z museli v noci dokrmit..Nepribirali jsme a tak mi sesteicka rikala kojte kojte hlavne pres noc at muzete jit zitra domu. Tak jsem kojila co to slo ale vetsinou jen 20ml Ale zatim mu to stacilo.. Rano po zvážení mel malej 3600g a ze pujdeme domu.Po 3dnech nad pustili.Nemohla se ra laktace snizit protoze sem makyho nemela u sebe a byl pres noc u sestricek? Je pravda ze malou sem mela porad u sebe i v noci a krasne pila a mlicko bylo hned.. twd toho lituju ze jsem si malyho radsi nenechala u sebe.. Doma jsme měli pujceni váhu a tak sem po každým kojenim vážila a zase většinou jen 20, 30 vypil. Ale uz pak tak plakal ze jsem mu večer dala UM.To vypil 50ml a pak se vyblinkal.. Po 14dnech sem si zkusila odsavacku odsat zda mám mleko abych věděla a z pravyho jsem odsala 100ml a z levyho 50ml.. takže jsem si byla jista ze jo.. zkoušela jsem to i minulý týden a to bylo z obou prsou večer jen 100ml. Ještě chci říct ue mám starší dceru 2,5 letou a s ni sem se rozkojila hned a kojila jsem bez problémů do půl roku..Prsa sem měla pořád nalita ráno i večer . Ale ted u malýho je to všechno jinak.. Prsa nality jen v noci a pak ráno jinak ne.. k veceru si jen cucne a pak place.. někdy si da 30ml a stačí mu to a někdy i 50ml UM... kojit chci moc i kdys se lecim s epilepsii a prosím vás o radu jak to zlepšit aby se mi začalo tvořit více mléka...a jestli to ještě půjde plné se rozkojit, citim ze mi mlicka ubiva.. jinak malymu ted bude 6tydnu a vazi 5500g. Dnes po vazeni před koupanim pribral jen 50g za 2dny. Děkuji za rady

Odpověd:

Dobrý večer, přiznávám, že jsem z Vašeho dotazu úplně zmatená. Není mi jasné, jak vlastně kojíte a jak to máte s dokrmem. Protože co se týká prospívání, tak přírůstek 2 kg (od nejmenší váhy, která jistě byla kolem 3,5 kg) za 6 týdnů je více než dostatečný a rozhodně nedává důvod k podávání jakéhokoliv dokrmu. I podle popisu, kdy jste schopna odsát tak velké množství mléka. Myslím si, že dokrm je zcela zbytečný. Měla byste se soustředit jen a pouze na kojení, nepomáhat si ničím jiným. Jste schopna zcela zjevně tvořit mléka více než dost, ale musíte se přestat zbytečně stresovat. Vy potřebujete hlavně si věřit. Prostě jen kojte, kojte často, z obou prsou, prostřídávejte je kolikrát bude potřeba, můžete prsa v průběhu kojení stlačovat pro urychlení toku mléka (bude-li potřeba). V noci spěte s dítětem, určitě to bude při Vaší diagnóze lepší. Lépe se vyspíte, nebudete muset nikam  běhat, jen se v případě potřeby natočíte a dítě přiložíte.

Opravdu zapomeňte na UM. Dítě má váhu více než dobrou, tzn., že UM opravdu nepotřebuje. Pouze to sráží Vaše sebevědomí. Každá nejistota a stres mohou blokovat spouštění mléka a to jistě nechtete. Pokud si chcete být jista, že je vše v pořádku a zdokonalit techniku kojení (která je takovým mechanickým základem úspěšného kojení), tak určitě doporučuji zavolat si některou zkušenou kolegyni (viz. jejich seznam na www.mamila.sk). Ta Vám také pomůže zvýšit sebevědomí. A hlavně Vám ukáže, jak dítěti pomoci vysát co nejvíce mléka a tím také bude laktace stimulována.

A ještě jedna věc - určitě neměřte množství mléka podle toho, kolik odstříkáte. To vůbec nevypovídá o ničem, protože mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte (to mimo jiné znamená, že prsa se nalévat vůbec nemusí, jsou v podstatě bezedným zdrojem mléka. Také je naprosto normální, že po šestinedělí, kdy poklesne hladina hormonů se už nalévat nemusí vůbec) a navíc dítě má zcela jinou techniku sání než odsávačka. Jsou ženy, které nedokáží odsát vůbec nic a přesto jim dítě nádherně prospívá a tedy zcela zjevně vypije mléka spoustu. Odsávačku nepoužívat, nestresovat se. Věřit si a užívat si to. Vy opravdu potřebujete jen psychickou podporu, po fyziologické stránce je vše více než funkční. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 11. 2016 01:22:24

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit