on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zrychlení stimulační fáze

Dobrý den. Mám 3-měsíčního chlapečka, který je od narození "velmi žravý". Nyní má něco přes 6 kg, přibírá dobře. Kojení se 2 měsíce dařilo v pořádku, poslední měsíc je náročnější. Malý nevydrží stimulační fázi než začne mléko téct, jakmile mléko nezačne po chvíli téct, tak brečí, vzteká se, prso odmítá a mléko se tím pádem nespustí. Střídám prsa, nechám ho uklidnit, zkusím to znovu a tak stále dokola, je to náročné. Přes den kojím každé 2 hodiny z obou prsou a i po "vypití" obou prsů brečí a dožaduje se dalšího mléka. V noci kojím od půlnoci také co 2 hodiny, k ránu i častěji. Laktační poradkyně mě zkontrolovala, technika je ok. Zkouším i různé polohy. Začala jsem brát i bylinky na zvýšení laktace. Prsa nahřívám a masíruji. Jak urychlit stimulační fázi a zvýšit množství a rychlost "proudu" mléka? Sama ani s odsávačkou neodstříkám nic. Je velmi náročné absolvovat každé kojení s brečením a na několikátý pokus. Děkuji!

Autor
Martina
ID otázky: 33375

Odpověd:

Hezký večer přeji, nejdůležitější pro spouštění mléka je klid matky. Psychika je pro uvolnění hormonu oxytocinu, který je za spouštění mléka zodpovědný, to nejdůležitější. Ale zároveň není nic jednoduchého vědomě tohoto uvolnění dosáhnout. Děti okolo 2. měsíce věku se musí všechny potýkat se skutečností, že poporodní hormonální podpora kojení je už nižší a mléko tedy neteče už tak snadno. Prostě se děti musí opravdu snažit, už je to hlavně na nich. Velká většina dětí to nese dost nelibě, že už nemají mléko tak zadarmo. Ale je to hlavně na trpělivosti a zachování Vašeho klidu. Chce to opravdu spoustu trpělivosti, hodně kontaktu kůže na kůži, hodně mazlení a hlavně hodně pohody. Prsa můžete v průběhu kojení vystřídat i několikrát, nezapomeňte na stlačování prsou v průběhu kojení (koukněte se na video na www.mamila.sk), to tok mléka dokáže zrychlit. Nahřívat prsa je v těchto situacích vhodné i přímo v průběhu kojení, existují speciální gelové polštářky na prsa, které nahřejete, vhodné jsou i např. pytlíky z třešňovými peckami nebo rýží.

Ale jak jsem již psala výše - základem je navození pohody při kojení, udělat si pohodlí, mít v dosahu teplý nápoj, příjemnou hudbu, přítmí a mít děťátko v co nejtěsnějším kontaktu (a kůže na kůži). To vše pomůže uvolňování oxytocinu a také zklidnění dítěte. Je to totiž pro mimčo ta nejpřirozenější věc na světě být neustále v těsném kontaktu se svou mámou. Pak i reflexy a pudy fungují mnohem intenzivněji. Tak hodně štěstí a pohody přeji. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
28. 11. 2016 02:50:13

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit