on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Tvoří se mi málo mateřského mléka?

Dobrý den paní Jiřinko, poslední dny pročítám křížem krážem Vaše stránky a dotazy s Vašimi odpověďmi. Moc se mi líbí jak maminky podporujete v plném kojení. Ze stejného důvodu se na Vás obracím i já. Mám dvoutýdenní holčičku, narodila se císařským řezem a porodní váhu měla 2,5 kg (kterou má víceméně doteď). Prošla novorozeneckou žloutenkou, byla hodně spavá a unavená, nastavovali jsme jí hodně dennímu světlu. Nástup laktace byl pomalejší, ale rozjela se. Přikládala jsem k prsu, odsávala odsávačkou medela swing, kterou jsem si pořídila. V porodnici byl tlak na to, že miminko nepřibírá, že málo pije. Po císaři jsme obě nastupovaly pomaleji. Po návratu domů jsem stále přikládala k prsu, do toho odsávala, dokrmovala. V jednu chvíli jsem začala odsávat i 100 - 150 ml na jedno odsávání. Když jsme začali holčičku vážit před a po kojení, zjistili jsme, že sice to občas vypadá, že saje, ale vlastně si z prsu nic nevezme. Navíc se ho pořád pouštěla a trochu se mu bránila, neuměla si chytnout bradavku. Dokrmovali jsme tedy přes prst stříkačkou 40-60 ml na jedno pití. Holčička poté dlouho spala, byla unavená a spala v kuse třeba 5 hodin bez dalšího zájmu o jídlo. Požádala jsem laktační poradkyni o osobní návštěvu u nás doma. Doporučila mi používání kloboučku a to abych přestala dokrmovat tak vysoké dávky. Je pravda, že s kloboučkem se mi holčička k prsu krásně přisaje, vypije cca 10 ml na jedno kojení. Zbytek dokrmíme přes prst tak aby jedno kojení (krmení) dostala 40 ml mateřského mléka. Brouček pak spí cca 3-4 hodiny a pak se znovu budí a krmíme. Stále odsávám a stalo se to, že poslední dva dny odsaji cca jen 40-50 ml... Odsávám cca 3x denně. Měla bych častěji? Prosím o radu.... Dělám někde něco špatně? Potřebovala bych aby se mi tvořilo více mléka. Aby holčička nebyla tak spavá a o krmení měla větší zájem. Bojím se, že když po kojení odstříkám odsávačkou, do dalšího kojení se mi tolik mléka nevytvoří, abych uspokojila z prsu svojí dcerku. Vidím to na dalším odsávání, že to opravdu chce veliký podtlak aby mléko z prsu odcházelo. Jak často mám miminko přikládat, jak často odsávat? Dělám to správně nebo mi doporučíte jiný postup? Jaké dávky by takto staré a malé miminko "mělo" denně vypít? Moc stojím o to své miminko plně kojit a krmit mateřským mlékem. Vím, že kojení je o psychice a našem rozpoložení. Někdy mám obavy abych měla pro své děťátko dost potravy. Prosím Vás o radu a o podporu. Moc děkuji a srdečně Vás zdravím, Kateřina B.

Autor
Kateřina
ID otázky: 33373

Odpověd:

Hezký večer přeji, no, určitě je spousta věcí, které by Vám pomohly k dosažení Vašeho cíle - plné kojení Vaší dcerušky. Především je to návštěva laktační poradkyně. Opravdové laktační poradkyně. Protože ten, kdo u Vás byl nebyl laktační poradce. Nedala Vám žádnou dobrou radu a doporučení kloboučku ve Vaší situace je fatální selhání - její selhání, ne Vaše. Vy potřebujete někoho, kdo Vám opravdu poradí a naučí Vás, jak dcerce pomoci získat více mléka, jak kojení zefektivnit a hlavně zjednodušit. Někoho, kdo odborně posoudí, jak dcerka saje a zda by nebyla vhodná orofaciální stimulace. Doporučuji kontaktovat poradkyni proškolenou Mamilou, které mají ty správné informace a hlavně praktické zkušenosti - seznam najdete na www.mamila.sk .

A zpátky k Vaší situaci. Dcerka se potřebuje naučit kojení, potřebuje to, co je pro ni přirozené. A přirozené je, aby byla v neustálém kontaktu s Vámi - tak si jedině nastaví opravdu přirozený režim. Ten určitě nespočívá v tak dlouhých spánkových epizodách - je to nepřirozené. Dcerku byste ideálně měla mít v šátku u sebe, v noci s ní spát. Tak se bude cítit bezpečně, bude se přirozeně často hlási o kojení a Vy budete mít volné ruce. Kojit je opravdu potřeba velmi často. Dcerka je maličká a je zcela normální kojení několikrát do hodiny. Dávejte jí příležitost co nejčastěji, aby se mohla sama přisávat. Položte si ji na Vaše nahé břicho a prsa (ona jen v plence) a ať se snaží k prsu doplazit a sama se přisát. V tomto věku je to ideál a velmi to posiluje její dovednosti u kojení. Správná technika přisávání a sání je viditelná opět na www.mamila.sk - fotky i videa. Je ale opravdu potřeba, aby Vás viděl někdo šikovný a ukázal, jak takto malé miminko přikládat, jak poznáte, že pije (bez vážení, to je zbytečně stresující pro Vás). Kolegyně by také měla být schopna poznat, zda je dcerka schopna sát správně a účinně. Pokud ne, je možno orofaciální stimulací sací schopnosti zlepšit. Dcerka je drobek, nemusí ten sací reflex být optimální. Nicméně je možné to zlepšit.

Obecně k režimu - mít dítě u sebe, kojit velmi často, prostřídat polohy i prsa, při jednom kojení klidně vícekrát. Určitě žádné kloboučky. Poradkyně musí být schopna Vám to ukázat bez nich, jak holčičku k prsu správně navézt (a hodně pomůže i ten trénink se samopřisátím). Dítě i Vy se naučíte kojit jedině kojením. POužívání kloboučků, lahviček, stříkaček, jiné způsoby krmení než u prsu - to vše komplikuje cestu k plnému kojení. Samozřejmě, že dokud dcerka nevypije mléka dost, tak bude dokrmována. Ale mělo by to probíhat jen a pouze u prsu - pomocí cévky - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/ To video, které nefunguje se dá opět najít na stránkách Mamily.

Množství dokrmu. Dceruška je malinká, stačí jí na den objem mléka cca 400 ml. Takže i dokrm 30 ml je víííce než dost. Pak už nezbývá prostor ke kojení. Pokud by dítě správně sálo, správnou technikou kojení, tak při opravdu správné radě se může situace okamžitě vyřešit bez nutnosti dokrmu a odsávání. Do doby, než se s dcerkou naučíte (za pomoci zkušené poradkyně) účinně kojit, tak dokrm potřeba bude (ale nedávala bych dokrm větší než 6x30 ml, s tím, že budete sledovat počůrané plenky a 1x za týden hmotnostní přírůstky, dle potřeby pak dokrm zvýšit či snížit) a také odsávání. Samozřejmě, že čím častěji budete odsávat, tím více mléka bude. Záleží jen na Vás, kolik tomu chcete věnovat času a energie.

Jste velmi brzy po porodu a já nepochybuji o tom, že se Vám podaří do pár týdnů plně a bezproblémově rozkojit. Moc držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 11. 2016 21:28:10

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit