on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Lze ještě zvysit množství MM a odbourat UM?

Dobrý den paní Jirinka.Prosim o radu a tym nastínim nás problém..syn je druhé dieta narozené sekci,(5.11.s vahou 3620g a 51cm)už u dceři som bojovala s kojenim.kt nakonec nedopadlo,malo mieka..a teď sa zda situace stejná:(maleho doniesli přiložit po 8hod-zabudli namna a já tym,ze som malá porod po sekci vyvolavany tym prubeh bol horší,pořad jsem zvracela a pomalý sa otvarala a nakonec mal syn zle ozvy tak bol akut.cisar..každopádně laktace začala až 4den po porodu par kapek mleziva a pak pak kapek mléka..na doporuceni lakt.poradkyne som stále prikladala po kojeni odsavála kupila som si medelu swing(ovšem tam doteď odsajem par kapek max 5ml z obou prs)pak este ručně odsavam ale od dnes tu nemam ziadnu pomoc,dvě deti a muž chodí pozdě,takže to robim tak ze stále prikladam pak dokrm 60ml a nezvysujem davku prip.jednu vynecham během dna a ked maly dopije-krmim striekackou,a má esre hlad zas prikladam..a stále dookola..každopádně dle váhy je to ruzduel max 20ml odomna co je strasne malo..tak má zaujímá,či je sanca,ze sa mi začne tvořit mlieko viac či proste to dane nemam..u dcery to bolo stejne no teď som so povedala Zr urobim max..preto onvestice do odsavacky,homeopatika,řecké seno benedikt,kojici čaje a do toho odsavam a priĺafam i casteji co 3hod vnoci co 4,lebo som už tak unavena ztoho..myslíte prosím,ze je sanca ze sa množství MM umna este zvýší?ako dlho to tak trvá?mam v plánu vydrzat a prikrm nezvysovat len prikladat neustále,ale ked vidím ze sa dle váhy mnoz.Mm nemění tak mi je nanic..A esre jeden dotaz,prosím včera sme vydrzali pol dna iba prikladat,trochu pil a pak spinkal a co pol hodina zase..nemohol být apaticky ked tak malo vypil,či je možné ze bol spokojený a bolo mieka viac a proste spinkal..?sa omlouvám za chaoticke napisanie,ale dcera už nespava 2,5r tak pisem v rychlosti..moc dakujem za odpoved..zuzka..

Autor
Zuzka
ID otázky: 33370

Odpověd:

Hezký den Zuzko,

je mi líto, že se potýkáte s potížemi. Ale nemyslím si, že by nebyly řešitelné a že by nebylo možné se rozkojit. Samozřejmě, že jsem se ve své praxi setkala i se situacemi, kdy skutečně bylo mléka málo a rozkojit se nepodařilo nebo podařilo částečně. Ale skutečný nedostatek mléka je velmi výjimečná situace, proto opravdu neházejte flintu do žita.

Jste brzy po porodu, 3 týdny a dá se ještě hodně kouzlit a hodně tu laktaci podpořit. Je ale potřeba opravdu velmi intenzivní osobní podporu šikovné poradkyně. Z Vašeho dotazu je patrné, že si nejste vůbec jista, jak Váš syn pije, jestli vůbec pijie a kolik toho vypije - zda je to pro něj dostatečné. I tohle jsou věci, které by Vám měla poradkyně osobně ukázat.

S rozkojením se nedá poradit po internetu. Respektive dá, teoreticky a u nekomplikovaných případů. Ale u Vás je situace specifická i tím, že už jednu podobnou zkušenost máte a opravdu potřebujete maximální podporu někoho zkušeného. Podívejte se na www.mamila.sk a tam si vyberte některou z poradkyň. Je potřeba, aby za Váma přišla, ukázala Vám, jak dítě podpořit v kojení, ve správném přisátí, jak mu pomoci získat z prsu co nejvíce mléka, jak laktaci podpořit a také, jak poznáte, zda dítě pije efektivně či ne. Podívejte se na fotky a videa na výše uvedené stránce - i z toho hodně poznáte. Dostatečný příjem tekutin lze poznat mimo jiné i podle počůraných plenek. Vážení není ten správný směr.

Obecně tedy - je potřeba hooodně, hoooodně, opravdu maximám tělesného kontaktu s dítětem, nosit ho v šátku, kontakt kůže na kůži, dávat mu často přiležitost k samopřisátí (děťátko na sebe nahé, jen v plence položíte a necháte ho, ať se k prsu doplazí a samo ho uchopí). Podporuje to v něm přirozené reflex a pohyb nahého dítěte na Vašem těle podporuje u Vás spouštěcí reflex. Kojit je potřeba velmi často, nabízet obě prsa při jednom kojení, střídat je i několikrát, pomáhat stlačováním prsou získat co nejvíce mléka (viz. jedno z videí). Je potřeba samozřejmě správnou techniku, při které má dítě vůbec možnost se pořádně napít. Je vhodné s dítětem v noci spát, aby mělo neomezený přístup k prsům a Vy jste se nevyčerpávala běháním někde k postýlce.

Chápu, že nyní je dokrm UM nutný. Je potřeba ho ale podávat přímo u prsu. POdáváním mimo prso se laktace nepodpoří, ba naopak. Rovněž tak se dítě nenaučí kojit, když bude mít mléko mimo prs. Zde se můžete o dokrmu cévkou dočíst více - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/ , jinak to video vkládání hadičky do pusinky je možné najít na stránkách Mamily - viz. výše.

Na výše uvedených stránkách kolegyně jsou i informace o možnosti medikamentózní podpory tvorby mléka - přípravek domperidon. Já nejsem jeho fanoušek, nicméně pro ucelenou informaci Vám ani tuto možnost nebudu zatajovat.

Co se týká odsávání, tak ve Vaší situaci je to vhodné, ale vhodnější by bylo zapůjčení velké nemocniční odsávačky do Medely, tak je na rozkojování účinnějším nástrojem než malé odsávačky.

Chápu, že vše výše uvedené je mimořádně náročné, psychicky, fyzicky a i finančně a že při více malých dětech není snadné to vše ukočírovat. Pomoc rodiny je nezbytná. Určitě se vyplatí zabojovat, dát tomu třeba ještě 4-6 týdnů prostor, zkusit co se dá a pak uvidíte, jak to půjde.

Mne nezbývá, než Vám moc držet pěsti, přeji hodně síly a budu se těšit na zpětnou vazbu.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
24. 11. 2016 05:29:01

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit