on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

opakovane ucpavani mlekovodu

Dobry den, plne kojim bez problemu jiz 5 mesicu a poslední 3 tydny jsem se zacala potykat s casto ucpanymi mlekovody pouze v jednom prsu. Toto se predtim nestavalo a nikdy se to nestalo v druhem prsu. Před tydnem jsem si pozvala domu laktacni poradkyni, která zkontrolovala techniku kojeni a přisáti (i přes vetsi uzdičku se dite prisava dobře). Doporučila mi brat lecitin 3x denne 1325 (prestoze doporucene davkovani je 1x denne, je to v poradku?), homeopatika phytolacca decandra a častěji kojit. Drive (když jsem nemela tento problem), jsem kojila vždy jen z jednoho prsu co 3 hodiny, ted když problémy nastaly kojila jsem jiz cca co 4 hod z obou prsou a v noci po cca 6 hodinach. Je mi divne, ze by pricinou těchto potizi byly tyto proluky v kojeni, protože drive jsem to jedno prso kojila po 6 hodinach, protože jsem prsa stridala a problem nebyl. Prso před kazdym kojenim nahrivam a masiruju, kojim casteji. Presto se mi prso ucpava i po navsteve laktacni a po těchto krocích. Chci se zeptat, zda vas napada jeste nejaky další duvod proc se mi mlekovody opakovane ucpavaji, chtela bych se toho zbavit natrvalo. Dekuji!

Autor
Boba
Bulky v prsou, retence, záněty
22. 11. 2016 12:48:14
ID otázky: 33369

Odpověd:

Hezký večer, retence jsou docela častým jevem. Příčina se někdy hledá těžko, nicméně ty dlouhých prodlevách mezi kojeními jsou rozhodně častější. On se to nemusí projevit hned. Typicky při započetí s příkrmy, kdy dítě začne sát méně, protože už dostává i něco jiného se to stává velmi často. Nejčastěji kolem 8. měsíce, když už těch příkrmů je více a dítě omezuje kojení (třeba může být počet stejný, ale saje méně intenzivně, vypije méně mléka). Neudálo se u Vás něco, co mohlo zapřičinit změnu v sání dítěte? Započetí s příkrmy, krmení lahvičkou, používání dudlíku? Ono např. u toho dudlíku - může to být plíživý proces, kdy nějakou dobu to potíže nedělá a pak může začít. Pokud by tedy příčinou mohlo být něco z výše uvedeného, tak s příkrmy přestat a dudlík zrušit. :-) Neobjevila se u Vás třeba menstruace, nejste těhotná? I hormony mohou způsobit městnání mléka - horší uvolňování.

Častější, intenzivnější kojení je rozhodně správná rada. Já doporučuji jako základ - kojit v takové poloze, aby dítě mířilo bradičkou k postiženému místu, tak by se měly zatvrdliny nejlépe uvolnit. Pomáha můžete stlačováním prsu v průběhu sání dítěte, v podstatě se snažte tu zatvrdlinu posouvat při sání dolů. Teplo na prsu doporučuji i v průběhu kojení, nejen před kojením. Dají se koupit gelové polštářky vhodné přímo na prso. Ty nahřejte. Dobré jsou třeba i polštářky s peckami, ty se dají také nahřát.

Pokud by se situace nelepšila, tak je možná u terapie ultrazvukem (zde využiju informace od slovenských kolegyň:

"Ak sa problém so zablokovaným mliekovodom nedá do poriadku do 48 hodín (čo je nezvyčajné),často pomôže terapeutické použitie ultrazvuku. Veľa ultrazvukových terapeutov si nie je vedomých tohto použitia ultrazvuku. Dávkovanie je 2 watty/cm², nepretržite, 5 minút na postihnuté miesto, raz denne nanajvýš dve dávky.

Ak nezaberie liečba počas dvoch po sebe nasledujúcich dní, nie je dôvod pokračovať s ultrazvukom. Dajte si zablokované miekovody znova prehodnotiť na klinike alebo svojím lekárom. Ak pomôže ultrazvuk, zvyčajne stačí jedna dávka. Zdá sa, že ultrazvuk tiež predchádza opätovnému výskytu zablokovania, ktorá sa vždy vyskytuje v tej istej časti prsníka."

Vhodné by pak bylo i vyšetření tímto přístrojem. :-) Věřím, že při pravidelném, častějším kojení, vždy z obou prsou (vystřídat je i několikrát v průběhu kojení) se situace brzy srovná. Jinak ten lecitin - pokud Vám nepomáhá, tak ho brát nemusíte. Není vhodný pro každého (ale neškodí ani v tom vyšším dávkování).

Držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 11. 2016 23:03:37

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit