on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Caste kojeni, usinajici dite, mastitida

Dobry den, syn ma 3 tydny, po tydnu po porodu jsem mela mastitidu v jednom prsu a antibiotika, ted me zacalo bolet druhe prso a trochu zarudlo, jsem bez teploty a podarilo se mi to odstrikat, uz citim jen malou bolest pri tlaku, maly se mi zacal budit ale po 2-2,5 hodinach, zbyle mleko vzdy odstrikam, zkousim mu ho davat i z lahvicky, moc nechce a vzdy usina. Chci se zeptat jestli mam vydrzet do konce sestinedeli, jestli se to upravi, nebo jestli nejak podporit sani, nevim jestli se dostane k zadnimu mleku. Taky mi pripada ze z nemocneho prsu tece mene mleka jak casto odstrikavam a moc ho nechce. Dekuji za odpoved. Tereza

Autor
Tereza
ID otázky: 33367

Odpověd:

Dobrý večer, doporučuji určitě, aby se na Vás podívala nějaká zkušená poradkyně - mastitida je mimo jiné známkou ne úplně optimální techniky kojení, když dítě nevyprazdňuje řádně prso. Problém ale může být i s režimovým opatřením.

Kojení co 2-2,5 h není časté, ale naopak málo časté. Novorozenec by měl být kojen i častěji, klidně i několikrát do hodiny je to pro lidské mládě naprosto přirozené. Kojit vždy z obou prsou, vystřídat je několikrát během jednoho kojení. Můžete mu pomáhat stlačováním prsou získat více mléka. Podívejte se na www.mamila.sk - tam jsou videa a fotky správné techniky kojení (a také seznam laktačních poradkyň). Odstříkávání určitě nedoporučuji, navyšujete tím laktaci, mléka je více, než dítě samo vypije a pak se městná v prsou, tvoří se retence a z nich pak následně záněty. Nechat tomu více volný průběh, kojit dítě tak častoj, jak jen bude chtít, odsávání netřeba. Určitě nedávat žádnou lahvičku ani mléko jiným způsobem - narušuje se tím přirozený režim tvorby mléka, přirozená chuť dítěte k sání a je to začátek cesty k problémům s kojením. Zadní mléko vůbec neřešte, složení MM se mění neustále a tak klidně přední mléko ráno může být tučnější než zadní mléko večer. Vůbec o tom nepřemýšlejte.

To, že z prsu postiženého retencí nebo zánětem mléko hůře teče a je ho dočasně méně je normální. Když ho budete často nabízet, prostřídávat polohy i prsa při každém kojení, tak se situace rychle upraví.

Přeji hodně štěstí a krásných chvilek s Vašim dítětem.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
18. 11. 2016 20:17:53

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit