on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak dlouho kojenec může pít

Krmím mateřským mlékem, ale z lahve. Malému je 6 týdnů a na jednu dávku vypije cca 100ml, ale jí to téměř hodinu s tím, že si v průběhu potřebuje odříhnout. Je to normální? V nemocnici mi říkali, že by se měl napít do půl hodiny. Ale když bych ho odstavila dřív tak bude mít hlad a neusne. Ještě se chci zeptat jestli je pravda, že po nějaké době děti zesílí a pijí rychleji, ráda bych ho kojila přes kloboučky, ale protože saje málo cucne si tak 5x a na víc nemá sílu. Děkuji.

Odpověd:

Hezký večer, začnu od konce. :-) Pro dítě je přirozené kojení z prsu a je také mnohem jednodušší. Takže to není o síle. I 1,5 kg děti jsou schopné sát normálně z prsu. Není to nějak náročné, je to přirozený pohyb čelisti a jazyk, dítě si vytlačuje mléko do pusinky. Sání z lahve je náročnější, dítě musí zapojovat mnoho malých svalů na těžkou práci (ostatně to sama vidíte, jak dlouho to synkovi trvá z té lahve). Kdežto při sání z prsu zapojuje velké svaly na malou práci. Doporučuji Vám tedy kontaktovat šikovnou laktační poradkyni - jejich seznam, ale také správnou techniku  kojení na fotkách i videích najdete na www.mamila.sk. Opravdu je naprosto zbytečně odstříkávat a krmit z lahve (taková fuška pro Vás, ale i pro dítě!) nebo používat kloboučky. Když budete mít správnou podporu, která Vám ukáže, jak dítě naučit z prsu sát, jak ho k němu přirozeně dostat, jak dokrmovat přímo u prsu, tak žádnou lahvičku nebude potřeba.

A jinak ano, dítě je schopno časem se nakrmit rychleji. U Vašeho dítěte ale bude spíše problém se sáním - a to u prsou i z lahve. Chce to zkušenou poradkyni, která se na to, jak synek saje podívá. Možná by byly vhodné orofaciální masáže. To chce ale vidět osobně, aby se to dalo posoudit.

Nicméně opravdu to u Vás vidím na generálnější problém s efektivitou sání dítěte, syn nebude mít správný mechanismus sání a proto mu to nejde ani z lahve. Z prsu je to jednodušší, ale je potřeba, aby Vám někdo pomohl. Nevzdávejte to, byla by to škoda, mléko máte, udržujete si ho, takže je to jen o tom učení. Není nutné, aby krmení trvalo x hodin. Synkovi je teprve 6 týdnů, takže ta naděje na to, že se normálně naučí sát z prsu je velká. Mimo podpory je potřeba, abyste si věřila a věřila svému dítěti. Ale zkušená poradkyně z Mamily Vás už navede na přirozenou cestu. :-)

Přeji hodně štěstí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 11. 2016 22:34:04

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit