on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

náhlý bojkot v 7 měsících

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor přímo na naši situaci. Dcerce je nyní 8 měsíců. S příkrmy jsme začali v 5,5 měsících na radu pediatričky - za 3 týdny přibrala jen 100g, tehdy 6600g,70cm. Masozel. příkrm vzala krásně, za 5 týdnů nato jsme přidali kaši k večeři. Papala krásně. I tak jsem ale kojila ještě asi 6x denně, z toho v noci 1-2x. Zlom nastal v jejích 7 měsících, kdy jsem dostala menstruaci, 2 dny nato se nechtěla vůbec přisát. Podařilo se mi ještě v noci 1x, ale pak už vůbec, jen hrozný pláč a odtahování jen když jsem si ji dala k sobě do polohy ke kojení.Zkoušela jsem v různých polohách i situacích nenásilně prs nabízet, ale bez úspěchu, po pár dnech plakat sice přestala, ale jen se dotkla bradavky a hned se odtáhla, jakoby už nevěděla, na co to je. Od té doby alespoň odsávám odsavačkou Mini Electric (Medela), abych dcerce dala alespoň něco, kvůli imunitě a živinám..Mléka mi ale ubývá, 14 dnů jsem odsála pravidelně tak 250ml denně (4x denně odsávání, nejvíc po ránu, cca 100ml. Nyní ale jen 150-190 ml denně a to jsem zvýšila počet odsávání na 5-6x denně. Na jedno odsávání (20-40 min) odsaju třeba jen 20ml.To mě dost znervóznuje. A konečně můj dotaz. Myslíte, že v takovýchto dávkách ještě má pro dceru moje mléko nějaký užitek? Nechce se mi to vzdávat, ale bojím se, že brzy asi přijdu o mléko uplně. Jinak dcera teď od jejího "odstavení" prospívá velmi dobře. Za 3 týdny přibrala 350 g. Jí asi takto: v 5:00: 200 ml UM, v 9:00: 100ml MM+trošku neml.kaše (samotné mléko nepije, ani MM ani UM), ve 12:00: 200g masozelenina+trochu MM, 15:00 ovoce+piškot, 18:00 zeleninové pyré+ trochu MM, v 19:30 150 ml kaše. Vodu nebo čaj zatím nechce. Myslíte, že to takhle je v pořádku a mám se dál snažit odsávat? Třeba častěji nebo pořídit jinou osavačku? Děkuji moc za odpověď.

Autor
Kateřina
ID otázky: 33361

Odpověd:

Hezký den přeji, samozřejmě, že Vaše MM má pro dcerku užitek, ať je v jakémkoliv množství. Jedinečné složení MM se nedá ničím nahradit i jedna jediná dávka má rozhodně smysl. Je otázka, kolik energie jste ochotna zachování laktace věnovat. Já si ale vůbec nemyslím, že je snad kojení konec. Bojkot kojení mezi 7.-8. měsícem je velice, velice častý. Projde si jím téměř každý kojící pár. V této době je mnoho změn - dítě se bouřlivě vyvíjí po psychomotorické stránce, začíná se s příkrmy a je toho prostě hodně. Kojení se často dostává na vedlejší kolej. Ve Vašem případě je nyní opravdu na slepé koleji. :-) Dcerka má tolik příkrmů, UM a všeho možného, že kojení v podstatě nemá šanci. Člověk je od přírody dost líný tvor, je to naše přirozenost a tak když je ta možnost, tak vždy si volíme cestu jednodušší. A pro dítě je jednodušší se nesnažit a získat mléko jiným způsobem. Menstruace opravdu nebývá důvodem k odstavu dítěte. Ano, důvod k bojkotu je to dost častý, to nepochybně. V období menstruace dochází k hormonálním změnám a laktace se může dočasně snížit, chuť mléka změnit. Nicméně je potřeba také říci, že objevení menstruace signalizuje snížení množství mléka - ve Vašem případě jsou na vině příkrmy. Chápu, že jste začala lehce dříve, ale pokud jste v 7 měsících byli na dvou plných dávkách příkrmů, tak dítě o to méně laktaci stimulovalo, protože bylo syté. A pak se již snadno sníží.

Co nyní? Určitě bych kojení nevzdávala. Jenže s tolika příkrmy a UM dítě nemá motivaci se snažit. Prakticky žádnou motivaci. Obzvlášť když atmosféra kolem kojení pak není příliš příjemná, Vy se obáváte, co bude a na dítě se to přenáší, cítí se na sebe tlak a celkovou nepříjemnou atmosféru. Jak jsem zde již psala v poslední době mnohokrát, chce to opět vybudovat příjemnou atmosféru. S dítětem se hodně mazlit, nestrkat mu prs, ale mazlit se v kontaktu kůže na kůži, tak nějak vybudovat z Vašeho vzájemného blízkého kontaktu něco, o co bude dítě hodně stát. Hodně se spolu koupejte. Kojení nabízet, ale ne proti vůli dítěte. Odstav v 7 měsících rozhodně není přirozený, vždy je to vliv okolností, které toto z působí. Ve Vašem případě tedy startérem byla menstruace, ale v tu chvíli to chtělo opravdu spoustu klidu a vůbec dítěti nedávat najevo, že existuje něco jiného než prso. Chápu, že to je těžké. Věřím, že cesty zpět je - buďte spolu hodně, laktaci udržujte tak, jak to budete zvládat a chcít. Samozřejmě, že čím více pohody, tím lépe mléko poteče (to platí pro kojení i odsávání). A čím častěji budete mléko odsávat, tím by ho mělo být více. 8 měsíců po porodu už to nejde tak snadno a rychle tu laktaci zvýšit, ale jde to. A význam to má, takto před zimou dvojnásobný. Držím pěsti a přeji hojně mlíčka. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 11. 2016 02:57:37

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit