on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

ukončení laktace 3t po porodu

Dobrý den, nyní jsem 3t od porodu, od prvního týdne záněty (nasazena antibotka, ibalgin), kvůli kvůli recidivě, v jednom prsu zlatý stafylokok, v druhém streptokok species jsme se rozhodly s mojí gyn. ukončit kojení. Mám ale hodně mléka, nasazen Dostinex, pevně svazovat prsa a v případě bolesti maximálně odstříkat. Dávám ještě tvarohové zábaly. Po odvázání prsou jsou tvrdé a bolestivé, lze rozmasírovat ve sprše.Nebude se mi tvořit další mléko při maximálním odstříkávání, gyn. říká že ne, díky tomu, že se blokuje tvorba prolaktinu? Děkuji za odpověď

Autor
Eva
ID otázky: 33360

Odpověd:

Dobrý večer, lékařka Vám dala špatné rady, bohužel.

Za prvé - z mého pohledu absolutně nesouhlasím s ukončením kojení. To je ohromná škoda, problémy se dají vyřešit, zaléčit antibiotiky, upravit techniku kojení, aby kojení nebylo bolestivé a netvořily se další retence. Dobře to ještě zvažte, zda to opravdu takto chcete....nutné to není, ženy mají i mnohem větší potíže a dají se zvládnout. Je škoda dítě i Vás o kojení ochudit.

Pokud byste se i přesto rozhodla kojení ukončit, tak Vám bránit nemohu. Postup lékařky je špatný. Ano, Dostinex tak brzy po porodu je účinný nástroj (protože tvorba prolaktinu je ještě vysoká), nicméně je to opravdu svinstvo s řadou negativních účinků a jsou i přírodní možnosti, jak laktaci zastavit. Stahovat prsa určitě ne, poškodíte si žlaznatou tkáň a můžete si problémů vyrobbit ještě více. Stačí pevnější podprsenka či tričko, ať prsa nejsou úplně navolno. Odstříkávat ano, ale pouze lehce a do úlevy, maximálním odstříkáním zcela logicky podpoříte tvorbu mléka. To, že to lékařka neví, je smutnou ukázkou její neznalosti. Tvarohové zábaly či zábaly ze zelných listů mohou být, uvolňování prsou ve sprše taky. Pít šalvějový čaj, ten přirozeně laktaci staví. Když nebude odběr mléka, tak laktace se sníží postupně sama.

Ale znova připomínám - odstav je naprosto zbytečným a velmi smutným krokem. :-(

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
10. 11. 2016 18:18:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit