on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dlouhodobý bojkot, lze odstříkané mléko podávat lžičkou?

Dobrý den, chystám se Vám napsat už delší dobu. Včera jsem si zde přečetla příspěvek s názvem Dlouhodobý bojkot a měla jsem pocit, jaky bych to psala já! Syn bude mít čtyři měsíce a snad už dva měsíce řeším jeho bojkot kojení. Nejdříve začal odmítat jedno prso, potom se začal kojit jen po spaní. Teď to vypadá tak, že se kojí už jen v polospánku. Musím ho tedy nejdříve uspat (uspávám v šátku) a potom číhám, kdy se začne budit, abych ho mohla nakojit. Občas se mi povede ho nakojit večer před spaním, ale je to boj, pouští se a chytá. Ale aspoň něco, pokud nabídnu prso přes den, rovnou otáčí hlavičku pryč. V noci se kojí pěkně, většinou dvakrát, zhruba a ve dvě a v pět hodin. Po probuzení se mi ho nedaří nakojit a jí až zase v deset dopoledne, poté, co ho znuvu uspím. Vyzvedávám syna v poledne ze školky a to se mi také většinou nedaří nakojit, protože než ho přenesu domů, vzbudí se. Mám tedy otázku, zda v těchto delších pauzách můžu odtříkat mléko a nakrmit ho lžičkou, aby aspoň něco snědl? Přečetla jsem si poctivě všechny příspěvky o bojkutu a vím, co bych měla dělat a že s tím nic nenadělám. Ale stejně asi potřebuju povzbudit. Jsou totiž dny, kdy to beru, že to tak je a jsou dny, kdy se mi z toho chce plakat. Už si ani nepamatuju, kdy jsem ho kojila normálně v bdělém stavu. Co budu dělat, až bude spávat méně-(nyní spí 4x)? Jsem z toho opravdu nešťastná, protože jinak je to pohodové dítě, ale bojkot nás omezuje už jen v pobytu venku nebo na návštěvách u rodiny. Ještě bych chtěla dodat, že má na usínání dudlík. Vím, že je to špatně, ale nedokážu si představit, že mu ho teď vezmu, protože nevím, jak jinak ho efektivně uspat, aby se tedy mohl najíst. A co se týče přírustku, ten neřeším, přibývá dobře. Moc děkuji za odpověď.

Autor
Tereza
ID otázky: 33358

Odpověd:

Dobrý večer, no dudlík může být klidně hlavní příčinou bojkotu. Ono se to nezdá, ale když si dítě zvykne na nějakou náhražku, která mu zajistí/pokryje potřebu sání, tak pak opravdu nemá potřebu sát z prsu. Klidně z toho může vzniknout takto významný bojkot. Takže dudlík bych zcela zahodila, ten je významnou překážkou, obzvlášť, když už je bojkot rozjetý. Vše o bojkotu jste již četla, takže jak nenásilně dítě k prsu dostat víte. Tím, že byste měla sebrat dudlík, tak se otevírá skvělá příležitost dítě uspat na Vašem nahém hrudníku, v náručí, uhoupat ho, uhladit, usnout vedle něj v posteli, cokoliv (šátek, který používáte by měl být také skvělý, takže jen zahodit ten dudlík). Jde to i bez prsa a bez dudlíku. Jestli chcete, aby na kojení byla větší šance, tak opravdu v první řadě musí dítě zapomenout na to, že má možnost si potřebu sání řešit někde jinde. Protože kojení není jen o příjmu potravy, ale také o tom slastném pocitu, který dítě zažívá, když saje - a tím se uspává, tím se uklidňuje, tím zahání bolest. Dudlík je nahrážka tohoto. Já věřím, že Váš syn se s povděkem k prsu vrátí i během dne. Většinou se situace opravdu stabilizuje. Jak jste si již mnohokrát přečetla (protože teď je těch dotazů k bojkotům opravdu hodně), tak většinou se situace zlepší po zavedení příkrmů. Žena se více uvolní, když už nemá tu velkou zodpovědnost za krmení dítě, tu 100% zodpovědnost. Takže bude to lepší, nebojte se. Ale je to hlavně ve Vaši moci, ve Vaší hlavě. Když zavedete pohodu, tak abyste si to oba užívali, tak to bude fungovat.

Odstříkání mléka v době, kdy syn prso odmítá je určitě vhodné, pomůže to laktaci udržet. Ovšem dokrmování (byť lžičkou) moc nedoporučuji, může to být zase něco, co bude synka od kojení odvádět. Prospívá dobře, takže se Vám daří vybalancovat ten jeho příjem dost optimálně a netřeba ho navíc suplementovat. A za pár týdnů už můžete začít s příkrmy, takže pak budete moci do těchto hluhých mezer (v případě, že se Vám nepodaří kojení zharmonizovat tak, abyste si ho oba užívali) vložit postupně nějaký ten příkrm.

Hlavu vzhůru, hlavně si nic nevyčítejte. Moderní doba toto přináší čím dál více. Jsme přemýšlivé ženy a to procesu kojení neprospívá. Tam je nejlepší vypnout ten nový mozek a nechat fungovat jen ten starý - pudový, instinktivní.

Ať se Vám daří najít tu pohodu a harmonii a můžete si kojení a vzájemnou blízkost užívat.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
09. 11. 2016 00:55:18

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit