on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Miminko málo jí, z prsa i z lahve.

Dobrý den. Mám dceru, které je teď 2 a půl měsíce. Byla klasifikována jako hraničně zralá, ale měla po porodu jen minimální problémy. Asi do konce šestinedělí se kojila dobře, ale čím dál častěji byly problémy, že pít nechtěla vůbec, málo, nebo se vztekala či usínala. Takto se nám střídaly z hledisla kojení dobré a špatné dny. Pediatrička nám asi v sedmém týdnu řekla, že málo přibývá a že mám dokrmovat. Myslela jsem, že neposlechnu a pokusím se ještě o plné kojení, ale zrovna do toho prišla krize, Anežka tuze málo pila, já byla v hrozném stresu (jsem taková povaha, že si ze vším dělám přehnané starosti) a tak jsem asi měla na čas i málo mléka. Pořídila jsem tedy odsávačku a po asi týdenních pokusech o všemožné alternativní dormovaní a po oobdobí hrozné deprese a zoufalství jsem dceři dala láhev a psichycky jsem se dala se dohromady, protože jsem si řekla, že pro Anežku je důležitější, že je máma v pohodě než to, jestli pije z lahve či z prsu. Pár týdnů se nám dařilo krmit z láhve MM a ob krmení si dává i z prsu. A hezky přibírala, tak jsme přestaly chodit na týdenní převážení. Teď se ale zdá, že se problémy vrací. Vzteká se i u láhve jako dřív u prsa, pije z láhve čím dál méně, z prsa pije málo od začátku tohoto režimu takže řešit to opět plným kojením nevidím reálně. Má teď 4,5 kg a vypije 4900 až 5500 ml denně a to jí posledních 20 ml skoro každé dávky musím dost vnucovat. Od začátku mám pocit, že ten vztek i nechuť jíst pramení z toho, že to teče jinak, než by si přála (z prsa to nejdřív neteče vůbec, pak jí to stříká jako o život a pak zase strašně pomalu. Z lahve asi pořád málo-máme Avent Natural pro podporu kombinace lahev-prso). Uvažuju, že ji dám láhev, ze které mléko poteče lépe. Ale bojím se, že pak přestane pít z prsu úplně, mně se v důsledku toho ztratí mléko a problém se vyřeší jen na čas. Měla byste s Vašimi zkušenostmi nějakou radu, jak Anežce chuť k jídlu povzbudit a jestli jí dále jídlo usnadňovat? Nebo jí nechat, ať pije kolik chce? To mi totiž každý radí, ale zdá se mi, že doporučení kolik má kojenec vypít a kolik přibírat mají proto nějaké rozmezí, aby se do něj každý musel vejít, byť ke spodní hranici. Děkuji za jakoukoliv radu.

Autor
Morrigan
ID otázky: 33355

Odpověd:

Hezký večer, je vidět, že se v tom opravdu plácáte. :-) To nemyslím nijak zle, ale je mi z toho poněkud smutno. Tohle už od prvního problému s kojením chtělo kontaktovat zkušenou poradkyni, která by na Vás koukla. To je ve Vašem případě naprostý základ. Ve Vašem případě bych rozhodně kojení nezahazovala, protože tam bude spíše komplexní problém se sáním dcerky. Dost možná by byla vhodná orofaciální stimulace. To bohužel nejsem schopna posoudit od počítače. Doporučuji kontaktovat některou z kolegyň proškolenou organizací Mamila - seznam na www.mamila.sk . Ať se důkladně na Vás podívá, zkontroluje a upraví techniku kojení, podívá se na způsob sání dítěte. Dokrmovat můžete přímo cévkou u prsu, nemělo by to být nijak složité a stresující, chce to jen správnou podporu.

Chápu, že jste z celé situace neštastná. Někdy to s dětma není vůbec jednoduché. Někdo je to doslova boj. Ale neměla byste se nechat k boji strhnout. Ve Vaší situaci nevidím jako benefitní krmení z lahve. Dcerka si taky moc neví rady s tou lahví. Zkusila bych se vrátit ke kojení - s důkladnou podporou, která Vám přesně vysvětlí, jak dcerce pomoci získat co nejvíce mléka. Jak ji přikládat, stlačovat prso, případně dokrmovat přímo u prsa. Zkuste to. Chce to hooodně trpělivosti, spoustu kontaktu kůže na kůži, spoustu mazlení, spoustu příležitosti dítěte k samopřisátí. Vzhledem k tomu, že ze začátku se kojení docela dobře dařilo, tak potenciál vidím velký. Zkuste to nevzdávat. Jednoduché to nebude, ale to by nebylo ani s lahví. Vy potřebujete přetnout ten kruh nepříjemné atmosféry při krmení, aby krmení nebyl boj, kdo z koho, nucení a přemlouvání. Toto se pak přenáší totiž i dále, na příkrmy atd..

Více neporadím, nemohu rozdávat konkrétní rady v situaci, kdy je nezbytné vše vidět. Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
07. 11. 2016 22:55:23

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit