on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Ztráta zadního mléka

Dobrý den,asi před měsícem, krátce po ukončení 6ti nedělí, jsem nárazově přišla o mléko,prsa mi úplně splaskla.Přisuzuji to stresu a častým hádkám s manželem..Malého jsem tedy nakrmila UM (do té doby jsem plně kojila a děťátko mi krásně přibíralo).Zhruba po 8 hodinách se mi mléko opět spustilo,ale hrozně haprovalo,jednou strašně moc,po druhé málo,někdy skoro nic..Začala jsem pít meduňkový čaj a celkově se dala do klidu.Tvorba mléka se mi po pár dnech opět ustálila, ale přestalo se mi tvořit bílé husté mléko,jen taková zakalená voda,která malého vůbec nezasytí.Po kojení má ani ne za hodnu opět hlad,často kaká, i přesto, že už měl stoličku 1krát denně.Hodně mi ho blinká,nebo z něho spíš "vylítne", kolikrát už při kojení,jakoby se mu v bříšku ani neusadilo.Malého tedy stále dokrmuji UM,váhově tím pádem neztrácí.Kojím pravidelně,nebo odsávám.Je možné že jsem příšla o zadní mléko?Je šance ,že se to opět urovná? Děkuji za odpověď.

Autor
Veronika R
ID otázky: 33354

Odpověd:

Dobrý den přeji, zadní mléko se nikam neztratilo. Ono totiž nic takového jako zadní mléko neexistuje. :-) Které je zadní mléko? To které teče kdy? Po minutě, dvou, deseti? Mléko má variabilní složení a doslova se mění každou minutou, v průběhu dne, ročního období a hlavně se přizpůsobuje potřebám dítěte. "Přední" mléko ráno může být tučnější než "zadní" mléko večer. Tak které z nich je to špatné? Samozřejmě, že vůbec žádné. Mléko je naprosto na míru šito potřebám každého dítěte, proto o jeho složení a vzhledu vůbec nepřemýšlejte. Věřte sobě i dítěti. Ono dobře ví, proč chce kojení tak často a mléko se přizpůsobí jeho potřebám. UM vůbec nedávejte. Jestli chcete kojit, tak prostě jen kojte. Vy nepotřebujete žádné UM, Vy jste schopna tvořit dostatečné množství mléka. Jen je potřeba být v klidu, věřit sobě i dítěti, nestresovat. Představte si, že jste v pralese a žádné UM ani jiné berličky nemáte k dispozici. Co byste dělala? Kojila byste. Tak to taky dělejte. Nic jiného. Maximálně (a to doporučuji vždy) si nechte zkontrolovat techniku kojení někým šikovným - správnou techniku ve fotografiích i na videu najdete na www.mamila.sk. Tam rovněž najdete seznam laktačních poradkyň.

Potřeby dítěte se s věkem různě mění a vyvíjí, po šestinedělí nastává dost velký zlom právě v tomto směru. Vaše dítě potřebuje klidnou mámu, pak i mléko lépe poteče. Takže zahodit UM, kojit tak často, jak dítě bude chtít, nabízejte střídavě obě prsa při jednom kojení, stlačujte prsa v průběhu kojení, ať se dítěti dostane co nejvíce mléka. Odsávat netřeba, stačí často kojit, ve dne, i v noci. A prostě si věřte. Výkyvy laktace, včetně splasklých prsou (prsa se už nalévat po šestinedělí vůbec nemusí, mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte) neřešte podáním UM (tím laktaci ještě snížíte), ale naopak zalezením s dítětem do postele a častým kojením. Samozřejmě, že se vše urovná, ale bez důvěry v sebe sama se to neobejde. Hodně štěstí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
07. 11. 2016 12:43:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit