on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Rozjeti laktace v porodnici

Dobry den pani Mrazkova, mam na vas dotaz za kamaradku, ktera je momentalne v porodnici, kde vcera porodila predcasne syna na zacatku 35 tt. Synecek ma 1990g a 43cm. Dycha sam, vsechno ostatni se zatim take ukazuje v poradku. Zajimalo by me, jak by mela probihat stimulace, aby se rozjela laktace co nejdrive? Jak je to s frekvenci odsavani? Maji uz v tuhle chvili vyznam pro podporu treba i bylinky jako je piskavice, benedikt a treba take homeopatika? Dostala k dispozici odsavacku, synecka u sebe samozrejme nema, je v inkubatoru a muze ho pouze videt 1x denne. Za par dni ji nejspis propusti a v nemovnici s nim nezustane, protoze nemaji pro ni misto. :-/ Budu rada, kdyz mi napisete, jak postupovat Dekuji moc. Michaela

Autor
Michaela
ID otázky: 33349

Odpověd:

Hezký večer, no, myslím, že nemají právo zakazovat matce být se svým dítětem. Určitě by si měla vybojovat to, že tam s ním bude přes den a třeba na noc pojede domů, pokud pro ní nemají místo. Děťátko s takovou váhou a narozené v tomto týdnu těhotenství, bez potíží by mělo ideálně celé dny trávit klokánkováním na své mámě. Jde to a měli by jí to umožnit. Klidně celý den. Hadičky nejsou překážkou. Nejlépe se dítě zahřeje u mámy. Také by mělo být normálně přikládáno k prsu. Nevím, v kterém perinatologickém centru miminko leží, ale většina jich je osvícených a neměli by dělat žádné potíže. Matka má právo na to být se svým dítětem a stejně tak má to dítě právo na to být s rodičem. Nemohou ji zahánět.

Takže nejlepší stimulace je samotné dítě. To všechny hormony nastartují a začnou pořádně fungovat. Pokud to opravdu není možné, tak je důležité odstříkávat mléko ouž od začátku, pro nedonošené dítě je MM ještě důležitější než pro donošené děti, je zcela nenahraditelné. Dává dítěti to, co by dostávalo, přesně ty správné živiny, které proudily dosud přes pupeční šňůru.

Ideální je půjčit si velkou odsávačku od Medely, na dvě prsa (viz. www.medela.cz , - tam se můžete poptat) a odsávat cca co 2,5-3 h přes den, 2x v noci. Aby počet odsávání byl cca 8x. Pokud není k dispozici odsávačka na obě prsa, tak pak prsa při odsávání střídat, až dokud mléko nepřestane téci. Při odsávání buď stát před dítětem, doma pak mít jeho fotku, prostě ať se mohou vzpomínky zhmotnit a spouštěcí reflex uvolnit. Tímto způsobem bude mechanicky laktace udržována do doby než bude možné dítě pravidelně kojit. Pak je možné postupně odsávání snížit/zrušit.

Pískavice i benedikt jistě vhodné jsou. :-)

Přeji Vaší kamarádce hodně štěstí a ať jsou co nejdříve společně doma. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 11. 2016 23:38:10

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit