on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot kojení při plném vědomí

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně odmítání kojení u mé 8 měsíční dcerky. Syna jsem kojila bez problémů 15 měsíců a pak se sám postupně odstavil. Dcerka však už více jak 2 měsíce odmítá kojení během dne, resp. v bdělém stavu. Zkoušela jsem různá místa, polohy, čas, ale bez úspěchu. Vyloženě křičí, vzpouzí se, nenechá se k prsu ani přiblížit a násilím ji samozřejmě nutit nedokážu. Přisaje se pouze ve chvíli, kdy ji jemně vezmu z postýlky ve spánku a v tom polobdělém stavu se nakojí. Takže to zkouším praktikovat dopoledne, při odpoledním spaní a pak v noci. Budím ji, i když jinak by dokázala spát už téměř celou noc. Jsem z toho nešťastná, protože to přišlo v podstatě ze dne na den. Pročítala jsem už dotazy na toto téma tady na fóru a je pravda, že zhoršení přišlo i s příkrmy (i když jsme dávali malé množství). Ale řekla bych, že problém bude spíš jinde. Zkusila jsem příkrmy i vysadit a nechat jen trochu maso-zelenina k obědu a bez efektu. Malá je schopná bez jakékoliv tekutiny a jídla vydržet klidně půl dne i více. Na to já nemám nervy ...Koupila jsem si odsávačku a během dne zkouším odsávat. Pokud se mi ji nepodaří vždy přes den nakojit, tak zkouším z hrníčku místo vody dávat mléko. Ale napije se trošku na žízeň a to je všechno. Jinak je živá, veselá, hraje si, brouká, šikovná. Je nějaké určené množství, kolik MM by mělo dítě v jejím věku vypít? Nevážím, takže nemám představu, kolik během těch nočních kojení + něco přes den vypije. Celkem máme tak 4-5 kojení (pokud se zadaří ...). Občas dělá i to, že se během kojení vzbudí a jakmile zjistí, že pije, tak jakoby se zalekla, začne křičet a s kojením je konec. To naštěstí není vždy. Chtěla jsem kojení udržet co nejdéle, ale mám strach, aby měla dostatek živin, které potřebuje. Do UM se mi vůbec nechce, zvlášť když nepije nic moc ani z hrníčku. Už jsem se nějak smířila s tím, že se to po tak dlouhé době asi už nezlepší, jen bych ráda věděla, jestli Vás ještě nenapadne něco jiného, jak pomoci a jestli stačí náš počet kojení + příkrmy jako výživa pro takto staré dítě. Předem moc děkuji za Vaši radu.

Autor
Jana
ID otázky: 33347

Odpověd:

Hezký večer přeji, nepíšete, jak dcerka prospívá - jak přibývá na váze, co už umí z pohledu psychomotorického vývoje. Budu tedy předpokládat, že přibývá pěkně. Pak není žádný důvod pochybovat o dostatečnosti výživy. Osmiměsíční dítě může dostat i více než 2-3 příkrmy (které jsou pro tento věk obvyklým počtem), když je to potřeba. K tomu je Vámi uváděný počet kojení dostatečný.

Chápu, že Vaše situace je náročná. Bohužel je to jev docela častý. Příčina se těžko dopátrává, ale pokud to u Vás vzniklo náhle, jak píšete, tak se muselo stát něco, co dcerku vylekalo, co jí způsobilo bolest, na co prostě má nějakou špatnou vzpomínku. Nekousla Vás třeba a Vy jste ji neokřikla? Nebo mohla mít jen nepohodlnou polohu, někdy stačí i úlek, třeba zazvonění telefonu, cokoliv. Nemá smysl dcerku vůbec nutit násilím. To vyvolává jen silnější a silnější protiakci. Je potřeba, aby znova získala k té situaci, kterou si pojí s kojením co nejpozitivnější nové vjemy. Nenuťte ji prso, ale hodně, hodně se s ní mazlete v podobných polohách. Často kůže na kůži, koupejte se s ní, spěte s ní. Jen vzájemný intenzivní kontakt, který ji bude dávat příležitost zažívat vůni prsou a mléka, aniž byste ji jakkoliv k prsu tlačila to může zlepšit. A až vycítíte, že je ten správný čas, tak prso jemně nabídněte. Ona si řekne časem sama, věřím tomu, že si s Vašim jemným přístupem najde zpátky cestu k prsu.

Vy samozřejmě nadále pokračujte v kojení mimo její plné vědomí, je to nutné pro udržení laktace a také pro dcerku je to důležité z výživového, imunitního i sociálního hlediska. Já věřím, že se to zlepší.Podobných dotazů jsem už měla opravdu hodně a stává se, že se děti k prsu zase rády vrátí. Toto totiž opravdu není přirozený odstav, tady zasáhnul nějaký vnější vliv, něco dcerku rozhodilo. No, ale příčina je celkem jedno, je potřeba zase vybudovat ztracenou důvěru.

Přeji hodně štěstí.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 11. 2016 01:09:12

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit