on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot kojeni a hlenovita stolice

Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila, mé dceři je teď 17. týdnů a už přibližně 4 týdny má hlenovitou stolici, někdy dozelena. Zkusila jsem na 14 dní vysadit mléčné výrobky a žádné velké zlepšení se nekonalo, za to teď už třetí den dcera bojkotuje kojení, kroutí se a sem tam si cucne a pije vlastně více jen v noci v polospánku. Porodní váha v 39 0 byla 2630 g, v 16. týdnu měla 4960g, přičemž za poslední měsíc přibrala jen cca 400g. V minulém měsíci jsem ale dostala menstruaci a po 16 dnech znovu, takže tvorba mléka tím asi byla ovlivněna. Po kontrolním vážení v minulém týdnu pak dcera nabrala 130g, a to jsem se opravdu snažila kojit po 2 hodinách a v noci po cca 3 - 4 hodinách, piju kojící čaj a snažím se o klid. Doktorka doporučila přidat UM, že by to mohla být hladová stolice, ale dcera nechce UM ani vidět, zkoušela jsem několik značek. Nechala jsem dceři udělat výtěr ze stolice a zdá se být v pořádku. Ještě poznámku - od ukončeného šestinedělí až do cca 3. měsíce dcera měla naopak stolici velmi málo - někdy přestávka až 11 dní, pak se to srovnalo po 5 dnech a úderem konce 3. měsíce stolice každý den, ale po cca 2 týdnech se objevily hleny a od té doby se jich nemůžeme zbavit. Velmi děkuji za jakoukoliv radu a jsem s pozdravem Tereza

Autor
Tereza
Stolice - vzhled
01. 11. 2016 14:34:53
ID otázky: 33346

Odpověd:

Hezký večer přeji, hlenovitou stoličku jsem zde řešila už mnohokrát. V drtivé většině případů není problémem, obzvlášť, když dítě dobře prospívá. Vaše dcerka prospívá. Sice ten poslední přírůstek byl menší, ale stále to není žádná hrůza. Nicméně cítím tam prostor ke zlepšení kojení, určitě by mohlo být efektivnější, určitě by dcerka mohla vypít více toho mléka a pak by se i tvorba zvýšila. Hlavně je potřeba mechanicky to mléko k dítěti dostat. Netřeba přemýšlet o dokrmech nebo už příkrmech, ještě je čas, min. měsíc-dva bych počkala se zaváděním příkrmů.

Nyní je prostor pracovat s kojením, i u takto starého dítěte je ještě možné něco změnit. Podívejte se na www.mamila.sk - najdete tam videa i fotky správné techniky kojení, tak zkuste. Čtyřměsíční dítě už není tak tvárné jako mladší děti, už má nějaké stereotypy zažité, ale vždy se dá minimálně vzájemná poloha upravit. A i to dokáže zázraky. Střídejte vždy obě prsa při jednom kojení (samozřejmostí je kojit často, klidně i častěji než co 2 h, prostě nabízejte prso při každé příležitosti), klidně několikrát a pomáhejte dcerce získat co nejvíce mléka stlačováním prsu - tím k ní mléko aktivně potlačíte (video, jak taková technika komprese prsu vypadá najdete rovněž na mamiláckých stránkách). To může být dost klíčové.

Dcerka je velmi moudrá, že UM odmítá, ona moc dobře ví, co je pro ni nejlepší. :-) UM určitě nepotřebuje, čtyřměsíčnímu dítěti začít podávat UM je hřích. Ale doporučení lékařky mne nepřekvapuje, bohužel většina z nich opravdu není kompetentních ve věci kojení správně poradit.

A na konec se ještě vrátím k té stoličce. Pokud nepomohla bezmléčná dieta, tak bych to neřešila. To, že se v průběhu kojení různě mění frekvence i vzhled stoličky je normální. Složení MM je velmi variabilní. Po zavedení příkrmů pak ty hleny většinou zmizí (to ale neznamená, že byste měla se zaváděním příkrmů spěchat, opravdu to směřujte kolem věku 6 měsíců) a také stolička se stabilizuje a stane se pravidelnou. Když jsou příkrmy, tak už pak vždy jsou i nějaké "zůstatky" k vyloučení. U kojení to neplatí a některé děti nekakají i mnoho týdnů, protože jejich tělo je schopno MM zcela zpracovat. Nebo naopak kakají vodu. Můj starší syn kakala 6 měsíců žlutou vodu. No a dneska je to velký 13 letý kluk a věřte, že to na něm žádné následky nezanechalo. :-)

Na bojkot kojení doporučuji dcerku kojit v kontaktu kůže na kůži, zalezte si pod deku, dotýkejte se navzájem (dcerka holým bříškem na Vašem hrudníku), to pomůže dcerku zklidnit, uvolní to případné bolesti (protože zjevně má dcerka s tímto problém, když dítě začne sát, tak se dá trávící trakt do pohybu a dítě to může vnímat dost bolestivě) a uvolní to také Vás a mléko lépe poteče.

Přeji hodně štěstí a užívejte plného kojení. Ještě těch pár týdnů. Pak si užijete příkrmů až, až. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 11. 2016 00:54:03

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit