on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání prsu

Dobrý den, již jsem Vám psala (naposledy asi před měsícem), abych se poradila nebo spíše uklidnila:) Opět bych Vás poprosila o radu ohledně kojení mé již skoro šestiměsíční dcerky. Poslední dotaz ID 33309 . Kojení doposud stále probíhalo celkem v pohodě, dokonce mně přestala dcera hned usínat, poněvadž jsme společně "vychytaly"její potřebu spánku a většinou již vyspinkanou ji kojím:) Ale co mě zase zaskočilo...již skoro týden Anička pije maximálně pět minut, pak se najednou odpojí a začne plakat. Při odříhnutí už se usmívá, ale jakmile bych ji ještě chtěla přiložit, začne se vzpouzet a nechce. Takže naše skoro dvacetiminutové kojení z obou prsou a střídáním poloh, se najednou zkrátilo na pár minut (a to ještě mně přijde, že nepije úplně kvalitně) a začne u toho brečet. Tak ji třeba nabídnu znovu za hodinu. Pije zase chvilenku. Mléko mám, zkoušela jsem ji stlačit prso a to spustí ještě větší řev (takže asi opravdu už nechce). Někdy si i u kojení "uprdne" a zabrečí. V noci kojím dvakrát a to mi nedělá. Začaly jsme ke konci 5. měsíce ochutnávat zeleninu. Nechtěla jsem nahradit kojení, takže každý den zkouší pár lžiček. Od začátku ji chutná a jí moc hezky. Vím, že by snědla i plnou porci. Asi před čtyřmi dny jsem zkusila 100g cukety a teď o víkendu 125 g mrkve s bramborem a ještě by klidně jedla dál. Tak nevím , jestli to nemá vliv na to kojení. Kaká každý den (ale je vidět, že několikrát za den se jakoby zatíná a tlačí), čůrá si myslím, taky dost. Ještě před pár dny i několikrát za den ublinkávala, teď skoro přestala. Před deseti dny dostala druhou dávku hexavakcíny (snášela v pohodě). Ještě znovu uvedu přírůstky: 7.5. - PV 2 510 g 46 cm (spadla na 2 280 g) 23. 5. 2 810 g 23. 6. 3 780 g 53 cm 17. 8. 4 920 g 61 cm 14. 9. 5 400 g 62 cm 12. 10. 5 860 g Stále přibírá tak nějak stejně, je spokojená a usměvavá, psychomotorický vývoj je v pořádku. Vím, že to je stále o té psychice. Stále jsem řešila, aby byla dostatečně vyživovaná, ponevadž sama si o jídlo neříkala. Teď věřím, že si vezme alespoň minimum, co potřebuje. A když to kojení začalo probíhat tak hezky, kolikrát se tím spíše uklidnila, tak mě najednou zaskočilo, že ho odmítá. Také cítím za poslední tři dny více nalitá prsa. I kolikrát po kojení mám pocit, že se zcela nevyprázdnilo. Takže zase mám obavy, aby se nesnížila laktace...já vlastně čím víc chci kojit, tím víc to řeším, to že mně začala u kojeni plakat, mě zase "vykolejilo":) Proč myslíte, že tomu tak je? Děkuji moc za přečtení a odpověď. Katka Kuželová

Autor
KK
ID otázky: 33340

Odpověd:

Hezký večer Katko, Váš dotaz se čte pěkně. Ušla jste velký kus cesty. A cesta to nebyla jednoduchá. Nicméně se dcerce se daří, prospívá obstojně, psychomotorický vývoj je v normě, já nevidím problém. To, že si zkracuje kojení či ho i odmítne může mít řadu důvodů. V tomto věku už určitě je potřeba pomýšlet na růst zoubků. Dítě už taky přes dne má plno zážitků, děti v tomto věku jsou velmi zvědavé a nemají takové soustředění na kojení (v noci jsou děti ve sníženém stavu vědomí, reflexy více fungují a tak se jen podvědomě napijí a spí se dále). Příčinou ale klidně může být i zavádění příkrmů. Ještě bych počkala. Je dobře, že víte, že dcerka je při chuti, ale opravdu bych v tomto věku zůstala u pár lžiček, ne u tak velkých dávek, které zmiňujete. Má teprve 5,5 měsíců, má ještě čas. Nespěchejte. Byť to může být lákavé, když jí chutná. :-)

Psychika samozřejmě stále hraje roli, ale mám pocit, že je to výrazně lepší už. Měl by Vás také hřát pocit, že je tam stále progres v hmotnostních přírůstcích (dcerka má své tempo, byla drobnější a je drobnější, ale přírůstky jsou pravidelné, na spodní hranici normy, což je pro ni zcela v pořádku) i v PM vývoji. A také to, že s příkrmy nebude problém a tedy ta pocitová 100% zodpovědnost za její výživu z vlastních zdrojů by měla pominout. Měla byste se více a více v pohodě. Už nyní máte být na co hrdá, tak si to zkuste více a více užívat. :-)

To různé odmítání kojení je časté, příčin může být mnoho. Musíte zachovat klid, nenechat se rozhodit a trpělivě prso zpět nabízet. Když chcít nebude, tak nebude. Plnější prsa klidně odstříkat. Bude to v pořádku, mám z Vás radost. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 10. 2016 00:01:08

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit