on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání příkrmů 9. měsíc + psychomotorika

Dobrý den, syn má 8,5 měsíce. Narodil se s rozštěpem rtu a dásně, ale nikoliv patra, takže byl od začátku plně kojený. Narodil se s váhou 4,5 kg a každý měsíc přibýral okolo 1kg, takže žádný problém. Kojila jsme ho na požádání. Ve 2,5 měsících prodělal operai rtu v anestezii, kdy musel několik hodin hladovět a sešili mu horní ret. Potom se začal kojit velice často asi tak po 1h. Toto časté kojení později praktikoval přes léto, kdy byla vedra, jinka se kojí po 2,5 hodinách. Od ukončeného 6. měsíce zavádíme příkrmy, ale dává si vždy jen pár lžiček a stále se chce po 2,5 kojit. Ve dne i v noci. Mně kojení vyhovuje. Doktorka ale namítá, že by měl mít už pestřejší stravu. Nabízela jsem mu různý příkrm půl hodiny před kojením, když už měl hlad i po troše kojení a vždy je to stejné. Chce jen trochu nebo vůbec. Jediné, co si dá trochu víc (cca 60ml), je ranní přesnídávka bez přidaného cukru. Mám obavu, jestli se syn nekojí kvůli tomu, že pozná, že mi to dělá dobře. Asi se víc usmívám, když se ke mně přitulí, než když mu nabízím lžičku. Co byste na mém místě zkusila vy? Ještě jedna věc: Syn zatím neleze, jen se plazí. Navíc se plazí asymetricky odrazem od 1.nohy. Doktorka si myslí, že není třeba rehabilitovat. Co si myslíte vy? Děkuji.

Autor
Barbora
Odmítání příkrmů
21. 10. 2016 14:59:20
ID otázky: 33339

Odpověd:

Hezký den přeji, jen ho nechte, synka, ať se jen kojí. On moc dobře ví, co je pro něj dobré. Ne každé dítě je připraveno na příkrmy v 6 měsících. Prospívá pěkně (i PMV je v normě, na lezení je času dost min. do 10 měsíců a je normální, že děti mají různé způsoby plazení, starší syn se taky tak plazil, odrážel se pořád z jedné nohy, seděl v 11 měsících, chodil v 16 měsících a dnes má 13 let a naprosto v pohodě, sportovec. Každé dítě má prostě svůj vývoj a není vhodné na něj nějak tlačit), netřeba s příkrmy spěchat. Má už věk na ochutnávání kouskovité stravy, takže ho nechte jíst s Vámi u stolu. Ne každé dítě je fanouškem kašovité stravy, je spousta dětí, které začínají více jíst až později, až spolu s rodiči, kouskovitou stravu. Kojení je v pořádku, naprosto fyziologické, přesně tak nějak by to mělo vypadat, dělá to dobře především jemu, kojení má mnoho úžasných vlastností, mimo jiné dává dítěti pocit bezpečí.

Synkovi nechte prostor k seznamování s jídlem, nespěchejte na něj, dejte mu čas, ať si sám určuje tempo zavádění příkrmů. On se jíst naučí, to se bát nemusíte. :-) Jděte mu příkladem, je ve věku, kdy se děti učí nápodobou, tak toho využijte. A užívejte si to. Oni ti chlapi všichni dorostou do věku, kdy Vás budou chtít "sežrat" i s botama. :-)) Budete vzpomínat na to, kdy jen tak zobal. :-) Hezkou neděli přeji.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
23. 10. 2016 14:06:28

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit