on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prikrmy

Dobrý den, pani Jirinko! Uz jednou jste mi dobre poradila a rada bych Vas pozadala o radu i tentokrat:-) 8 mesicni syn Matyasek neji prikrmy, ze zacatku je celkem jedl, potom jen par lzicek a pak mel obdobi, kdy odmital uplne. Pripada mi, ze jak mu rostou zoubky, vubec nechce prikrmy, ktere nejsou uplne najemno namixovane. (odmita ale i ty rozmixovane).Chtela bych ho ale ucit jiz na hrubsi konzistenci (roste mu uz 4. zoubek). Myslim, ze v tomto veku uz by alespon obed mohl nahradit jedno kojeni, ale Matysek po kazdem jidle asi po pul hod chce opet nakojit. Zkousela jsem prikrmy domaci, kupovane, vysledek stejny..Miva dopoledne ovoce, v poledne masozelen. prikrm a na vecer jahlovou nebo jinou kasi s ovocem nebo jogurt. Napadlo me, jestli to nesouvisi take s tim, ze miva tuzsi stolici, jinak je plne kojen a nez jsem zacla zavadet prikrmy, frekvence vyprazdneni byla asi 1x tydne...ted s prikrmy pred vyprazdnenim breci a vyprazdni se tak 1x za den, nekdy ani ne kazdy den. Problem je asi i v tom, ze do nej nejsem schopna dostat vodu. Zkousela jsem z uciciho hrnku i z klasickeho, ale on pokazde vodu vyprskne ven. Nevite, jak ho primet vypit vice tekutin? A jake tekutiny podavat? Dnes jsem poprve krome vody zkusila neslazenou svestkovou stavu a vypil o malinko vic, ale i tak strasne malo. Jinak je kojen casto, zhruba co 2 hod. Budi se casto i v noci na kojeni. Co se tyce vyvoje, je dle meho nazoru vse v poradku, leze po 4 a zacina se zvedat na nohy. Mockrat dekuji za odpoved. S pozdravem Iva Skorepova

Autor
Ivana
Odmítání příkrmů
18. 10. 2016 21:07:45
ID otázky: 33336

Odpověd:

Hezký večer přeji, máte moudrhého synka. :-) On sám ví nejlépe, co je pro něj dobré, stačí to prostě nechat na něm. Syn Vám krásně prospívá, psychomotorický vývoj je lehce napřed, to je jasná známka toho, že je vyživován zcela dostatečně. Moc přemýšlíte o režimu a pravidlech, chápu, že to chcete mít všechno zaškatulkované, tolik a tolik příkrmů, tolik a tolik tekutin, tak často atd. Když Váš dotaz čtu, tak tam fakt stačí jediné. Nechte to naprosto na synkovi. Vůbec nemá smysl ho přesvědčovat a nutit, on sám dobře ví, kdy je na co připraven a v jakém množství. Má teprve 8 měsíců, není potřeba jakkoliv s příkrmy spěchat, i kdyby měl nyní příkrmů nula, tak to vůbec nevadí. Vašim úkolem je u něj vybudovat kladný vztah k jídlu. A to nejlépe pouhým nabízením. Vůbec o tom nepřemýšlejte. KLidně už může stolovat s Váma, tak se nenásilnou metodou naučí i na kouskovatější stravu. Tekutiny - stačí časté kojení. Můžete zvolna nabízet mimo  vody třeba ovocné čaje, šťávy, ředěné džusy, občas třeba minerálku. Ale kojení by mělo být primární. Pro dostatečnou tvorbu mléka, která se může při spěchu s příkrmy či tekutinami snížit, je potřeba kojit často. Zde opět moudrý syn ví, proč to dělá. Časté kojení ve dne i v noci je pro tento věk naprosto normální. Syn začíná poznávat, obcházet svět a tak těch zážitků a vjemů má za celý den spoustu. A pak je potřebuje zpracovat. To se děje v noci. Děti se budí cca co 2 h a většina potřebuje pomoci zase uspat. Kojení je k tomu úžasně jednoduchým nástrojem. :-)

Takže všechno je u Vás v pořádku, jen věřte synkovým potřebám, svým instinktům a nespěchejte. Na všechno dojde. Nenechte se tlačit svým okolím k nějakým časovým horizontům. Opravdu na všechno dojde, ale každé dítě má své tempo. Takže jen nabízejte a učte nápodobou. Syn bude chtít více a více dělat to, co Vy. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 10. 2016 03:02:07

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit