Odmítání příkrmů v 8 měsících
Dobrý den, obracím se na Vás ohledně dcery (8 m), která odmítá příkrmy. Stále je plně kojená. Od 5 měsíce zkouším zavádět příkrmy na radu doktorky, protože dcera měla v 5 měsících váhu 7 kg a vyžadovala kojení přes den co 2 hodiny a v noci taktéž. Dva měsíce příkrm odmítala úplně. Někdy snědla 1 lžičku, jindy zase 3. Dva týdny zpět se jako zázrakem rozjedla a snědla mi malou skleničku zeleninového příkrmu a to hned 5 dní po sobě. Byly to různé druhy zeleniny. V době těch pěti dnů, kdy si příkrm dala, se budila v noci pouze 2x. Od té doby zase pusa na zámek. Někdy jí tam propašuji lžičku, když se usměje, ale to okamžitě začne plakat. Nevím jak na ni. Zkoušela jsem různé příkrmy – domácí, kupované, různé značky. Zkusila jsem obměnit lžičky, místo kde jí, denní dobu, prodloužit čas kojení a vše bez úspěchu. Přes den kojím stále co 2 hodiny a v noci se budí na kojení 3 až 5x. Jsem už vyčerpaná. Navíc od pátého měsíce do osmého přibrala pouze půl kila. Doktorka mi dala jedinou radu a to odstavit. Tento nápad se mi moc nezamlouvá, protože je dcera pozorovaná kvůli špatné funkci jedné z ledvin, tak ji nechci nechat dehydratovat. Nápoje také odmítá – vodu, čaj, MM z lahvičky, po lžičce…je to prostě jedno nechce nic!
Odpověd:
Hezký den přeji, chápu, že je situace pro Vás náročná, ale nejste ani první, ani poslední, kdo se s něčím podobným potýká. Je to docela častý jev. Rada doktorky opravdu není z těch, které jsou hodny následování - to, že dcerku odstavíte vůbec nemusí znamenat, že začne jíst a pít. Už jsem se s takovými situacemi setkala vícekrát a pak teprve začalo to pravé zoufalství, kdy mléka málo, dítě frustrované a ani nejedlo ani nepilo nic jiného.
Dcerka má jistě důvod pro to, proč zatím příkrmy moc nechce. Navíc je spousta dětí, které nechtějí kašovité konzistence příkrmů. Nejlepší cesta u osmiměsíčního dítěte je normálně ho posazovat ke stolu, když budete jíst Vy a dávat mu ochutnat to, co máte na talíři. 8 měsíců staré dítě je schopno už jíst kouskovitou stravu obstojně, takže zkoušejte. Nemá smysl cpát do dcerky kašičky, skleničky atd., když nemá zájem. Vašim úkolem je, aby se u ní vybudoval pozitivní vztah k jídlu.
Chápu, že jste unavená, ale je potřeba to prostě přijmout jako fakt. Každé dítě je jiné. Dcerka by se velmi pravděpodobně v noci budila tak i tak. Zrovna kolem 8 měsíců zesiluje potřeba dítěte se při každém probuzení (které je cca co 2 h) ujišťovat, že jste nablízku, že je v bezpečí. Prostě potřebuje pomoci znova uspat. A kojení je tím nejrychlejším nástrojem k tomuto. Ideální je mít dítě v posteli, neběhat za ním. Jak jsem psala tazatelce níže, tak já běhala ještě za 5 letým synkem co 2-3 h každou noc. Prostě kdykoliv se vzbudil, potřeboval se ujistit, že je v bezpečí. Už dááávno v té době nebyl kojen.
Zkuste na dcerku tedy méně tlačit a více brát jídlo jako běžnou součást dne, které se ona bude prostě zúčastňovat. Děti tohoto věku se učí nápodobou, tak prostě ji zapojte do stolování rodiny. Nebojte, ona se to naučí. Jen je potřeba myslet na to, že každá akce vyvolává protiakci - čím více se dítě nutí, tím více se tomu brání a odmítá. Časté kojení je pochopitelné, z něčeho dcerka žít musí. :-) Nepíšete, jak je na tom s psychomotorickým vývojem. Jsou děti, které se místo na jídlo a na růst soustředí na bouřlivý rozvoj v tomto směru. Ta období se různě střídají, za měsíc to může být vše jinak. Hlavu vzhůru a užívejte dcerky. Je to náročné, ale tak už to s dětma chodí. :-) Držím pěsti.